Suprasti akimirksniu
  • Noro virusas, kuris paveikia skrandį ir sukelia nemalonių problemų, gali lengvai plisti
  • Noro viruso mikrobai gali tyliai slėptis drabužių audiniuose net iki keturių savaičių
  • Virusų protrūkių metu praverčia pandeminės praktikos
Šaltiniai
Minkšti paviršiai
Ant minkštų paviršių, Noro virusas aktyvus gali išlikti iki mėnesio. Terje Sollie/ Pexels

Noro virusas, kuris paveikia skrandį ir sukelia nemalonių problemų, gali lengvai plisti

Šaltaisiais mėnesiais, kai mūsų imunitetas nusilpęs, įvairūs virusai plinta lengviau. Gripas ir koronavirusas, kuris tapo labiau įprastu, keliauja nuo vieno šeimos nario kitam. Tas pats ir su Noro virusu, kuris sukelia negalavimus su virškinimu ir dažniausiai plinta tarp vaikų mokyklose ir vaikų darželiuose.

Ši žiema paskelbta pavojinga ne tik dėl gripo protrūkių, bet ir dėl tokių skrandžio ligų plitimo. Apie protrūkius pranešta JAV ir kitose šalyse. CDC palyginus praėjusių ir ankstesių metų skaičius, 2024 m. užregistruotų atvejų skaičius šoktelėjo mažiausiai šimtu. Specialistai tikisi, kad šį mėnesį ir vėliau atvejų netgi padaugės[1].

Noro virusas, dažnai plintantis per maistą ar vandenį, yra svarbi vėmimo ir viduriavimo priežastis. Vienintelis nedidelis palengvinimas yra tai, kad jis paprastai praeina per vieną-tris dienas. Tačiau šio nemalonaus skrandžio viruso atvejų padaugėjo visoje JAV. Šie protrūkiai pasiekė vieną didžiausių lygių per pastaruosius 12 metų.

Įprasti simptomai gali būti vėmimas, pilvo skausmai, burnos džiūvimas, galvos svaigimas ir viduriavimas, silpnumas arba galvos skausmas, kai kuriais atvejais - karščiavimas. Liga smarkiai paveikia žmones, nes dėl skysčių netekimo jie tampa neramūs, mieguisti ir silpni.

Blogiausia, kad kai vienas žmogus jaučiasi geriau, jis gali greitai platinti virusą toliau. Be to, kai kurie žmonės gali būti besimptomiai sergantieji ir neturėti jokių problemų, tačiau gali užkrėsti ir perduoti virusą kitiems. Kadangi vaikai ir suaugusieji, kurių imuninė sistema nusilpusi, dažniau užsikrečia šiuo virusu, sveiki žmonės, patys to nežinodami, gali platinti virusą.

Noro viruso mikrobai gali tyliai slėptis drabužių audiniuose net iki keturių savaičių

Ekspertai įspėja, kad norovirusas yra labai užkrečiamas ir gali išgyventi ant audiniu padengtų paviršių - drabužių, kėdžių, pagalvių ir užuolaidų net kelias savaites, kartais iki mėnesio[2]. Remiantis pranešimais, palyginti su ankstesniais metais, atvejų padaugėjo 40 %.

Virusas greitai plinta per sąlytį su užterštais paviršiais arba valgant užsikrėtusio asmens liestą maistą. Labai svarbu imtis reikiamų veiksmų prieš ligos plitimą, nes šeimos gali pakliūti į užburtą ratą, kai artimieji serga vienas po kito.

Dažnai galvojame apie sergantį asmenį ir drabužius bei daiktus, kuriuos jis liečia ar valgo iš/su jais. Skalbti drabužius ir patalynę sergant yra įprasta, tačiau ne visada pagalvojame nuvalyti paviršius ir pasirūpinti minkštais baldais.

Kaip pastebi mikrobiologai, tokiais atvejais geriausias draugas yra karšta temperatūra. Ekspertai rekomenduoja skalbimo mašinas valyti balikliais ir karšto vandens ciklais kas mėnesį, kad būtų išvengta ligų, ypač po to, kai suserga vienas ar keli šeimos nariai. Taip pat gali padėti skalbimo priemonės su fermentais arba balikliu.

Kalbant apie tuos paveiktus minkštus paviršius, galima naudoti garų lygintuvus arba dezinfekuoti audinius ir naudoti karštą plaukų džiovintuvą. Išvalykite pagalves, pliušinius gyvūnus ir kitus daiktus iš drabužių, kurių negalima lengvai išskalbti skalbimo mašinoje.

Geriausias būdas išvengti virusų yra paviršių ir rankų dezinfekavimas. Anna Shvets/ Pexels
Geriausias būdas išvengti virusų yra paviršių ir rankų dezinfekavimas. Anna Shvets/ Pexels

Virusų protrūkių metu praverčia pandeminės praktikos

Geriausias būdas apsisaugoti - kruopščiai plauti rankas su muilu ir karštu vandeniu - rankų dezinfekavimo priemonės viruso nesunaikins. Tai klastinga liga, nes norovirusą gydančių antivirusinių vaistų nėra. Ekspertai net įspėja apie problemą, kai antibiotikai vartojami savo nuožiūra. Tokie vaistai neveiks ir gali sukelti kitų problemų, pavyzdžiui, atsparumą antibiotikams.

Geriausias būdas įveikti skrandžio virusus - pailsėti, gerti daug skysčių ir atkreipti dėmesį į tai, ko reikia jūsų organizmui, sako daktaras Paul Sax, Brighamo ligoninės infekcinių ligų ekspertas. Tai gali reikšti, kad didžiąją dienos dalį reikia atsisakyti kieto maisto.

„Neverskite savęs valgyti, jei nesate pasiruošę, - sako Saksas. „Kai pradėsite jaustis geriau, vėl galėsite lėtai įvesti maistą.“

Labai svarbu išlikti hidratuotam, nes skrandžio ligos gali greitai sukelti dehidrataciją. CDC rekomenduoja gerti daug skysčių, kad organizmas atsigautų. Kai būsite pasiruošę valgyti, daugelis gydytojų siūlo pradėti nuo BRAT dietos - bananų, ryžių, obuolių uogienės ir skrebučių. 

Venkite alkoholio, nes jis gali sulėtinti atsigavimą. Kai kurie žmonės taip pat vengia pieno produktų, nes dėl noroviruso laikinai gali būti sunkiau virškinama laktozė. Infekcija paveikia žarnyno gleivinę, todėl sumažėja fermentų, padedančių skaidyti pieno baltymus.

Kalbant apie tai, kaip visiškai išvengti viruso, pandemija mus gerai pamokė. Geriausias būdas - dažnai plauti rankas, vengti liesti veidą, turėti rankų dezinfekavimo priemonių ir stiprinti imuninę sistemą maisto bei maisto papildų pagalba.