- Dalis verslo klientų lieka it musę kandę
- Prisitraukė pasitikėjimą praradusius vartotojus?
- Rinkos dalyvės naudojasi viena kitos suklupimu
- „Ignitis“ uždirbo milžinišką pelną
Dalis verslo klientų lieka it musę kandę
Po „Perlo Energijos“ skandalo kiti Lietuvoje veikiantys nepriklausomi elektros tiekėjai puolė gvieštis nusivylusių klientų jiems siūlydami „ypatingus pasiūlymus“. Tokių tiekėjų devizas „mes savo klientų tikrai neapgausime“, suviliojo tūkstančius tautiečių, nežinančių, ką toliau daryti. Tačiau drastiškai kylant elektros kainoms jau aiškėja, kad kare – visos priemonės pateisinamos, o nusivylę klientai – ne priežastis laikytis dvišalėje sutartyje nurodytų sąlygų. Štai „Ignitis“ penktadienį išplatino laiškus daliai savo verslo klientų apie nutraukiamas sutartis, nes nebegali tesėti sutarčių nurodytomis sąlygomis, o kiti tiekėjai jau nerimsta ir iš to „darosi reklamą“.
Panašu, kad elektros kainai už megavatvalandę mušant rekordus, įmonės daro viską, kad apsaugotų save, bet ne pasimetusį vartotoją, o gražūs raginimai skamba tik tol, kol galiausiai tampama klientu.
Penktadienio vakarą portalas „Delfi“ pasidalino „Ignitis“ laišku apie nutraukiamas sutartis su kai kuriais verslo klientais. Energetikos bendrovės ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė pabrėžė, kad kalbama tik apie neterminuotus biržinės kainodaros kontraktus, mat „fiksuota dedamoji nebepadengia su elektros kainos dydžiu susijusių elektros balansavimo išlaidų“[1].
„Delfi“ publikuotoje laiško kopijoje užsimenama, kad tokią situaciją lėmė išaugę savikainos kaštai, rizikos ir ateinančių laikotarpių elektros energijos rinkos prognozės, dėl kurių „Ignitis“ neva nebegali tęsti sutarties nurodytomis sąlygomis.
Laiške minima, kad neterminuotos sutartys bus nutraukiamos jau nuo 2022 m. spalio 1 d.
L. Beganskienės teigimu, pokyčiai palies tik neterminuotus biržinės kainodaros kontraktus, kurių sąlygos tiek verslo klientui, tiek tiekėjui neva leidžia koreguoti sutarties sąlygas įspėjus iš anksto, o kuriai nors pusei su jomis nesutinkant – nutraukti sutartį[1].
Prisitraukė pasitikėjimą praradusius vartotojus?
Tuo tarpu supurčius „Perlo Energijos“ skandalui, didžiosios dalies nusivylusių vartotojų akys krypo į „Ignitis“, todėl net neabejojama, kad dėl šio skandalo bendrovė išlošė labiausiai. Tą įrodo ir šių dienų statistika, liudijanti, kad „Ignitis“ jau dabar užima apie 70 proc. visos rinkos.
„Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga net neabejojo, kad masinio vartotojų susidomėjimo sulauks būtent „Ignitis“ nepaisant to, kad skandalas metė šešėlį ne tik pačiam „Perlas Energija“, bet ir kitiems rinkos dalyviams.
O štai „Ignitis“, naudodamasis situacija nusivylusiems vartotojams paskelbė net teikiantis „specialų pasiūlymą“, kuriuo pasinaudoję gyventojai iki metų galo, su jau pritaikyta daline valstybės kompensacija ir specialia bendrovės teikiama nuolaida, už elektros energiją neva mokės 24 ct už kilovatvalandę[2].
„Naujasis planas galios 40 mėnesių – pirmuosius keturis mėnesius nuo rugsėjo 1 d. vienos laiko zonos planą pasirinkusiems gyventojams taikoma kaina bus 33 ct/kWh (su valstybės kompensacija – 24 ct/kWh). Nuo 2023 m. 36 mėnesius būtų taikoma 39,5 ct/kWh kaina (remiantis šiuo metu galiojančiais valstybės patvirtintais tarifais). Sutartį bus galima sudaryti nuo šio trečiadienio iki rugpjūčio 28 d.“, – skelbiama „Ignitis“ spaudai išplatintame pranešime.
Rinkos dalyvės naudojasi viena kitos suklupimu
Tačiau kluptelėjus ir „Ignitis“, žiniasklaidoje pasirodė dar nesuklupusių kitų elektros rinkų dalyvių kvietimai pereiti pas jas, nes jos savo klientams neva sutarčių sąlygų nekeičia. Pirmadienį „Elektrum Lietuva“ ir „Enefit“ pareiškė pastaruoju metu nenutraukinėjančios sutarčių su klientais, o išaugusius kaštus esą prisiima pačios[3].
Kaip teigė M. Giga, nepaisant rekordinių balansavimo kaštų, kurių niekas negalėjo prognozuoti, esant fiksuotoms sutartims, bendrovė esą negali nieko keisti, todėl netikėtus kainų šuolius teigia sugerianti pati.
Visgi, „Elektrum Lietuva“ vadovas, panašu, neskuba versti kaltės ant „Ignitis“, mat šios bendrovės situacija nuo „Perlo Energijos“ skiriasi, kadangi šiuo atveju gali būti koreguojama ne kaina, bet kitos sutarties sąlygos.
Estijos valstybinės energetikos grupės „Eesti energia“ Lietuvos elektros ir dujų tiekėjos „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna neslepia, kad ne vienerius metus buvusios stabilios sąlygos elektros rinkoje baigiasi, todėl reiktų susitaikyti su nauja realybe, kai sąlygos gali būti pakeistos.
„Mes visi esame įpratę prie stabilių sąlygų, rinka buvo pakankamai stabili ilgą laiką, bet dabartinėje situacijoje prie tų pakeitimų įvairiais kampais, įvairiomis perspektyvomis reikia priprasti ir taikytis prie naujų sąlygų. Kai yra tokia situacija, kai elektros megavatvalandė kainuoja 4 tūkst. eurų, reikia ieškoti būdų, kaip gyventi toliau“, – teigė „Enefit“ vadovas[3].
„Ignitis“ uždirbo milžinišką pelną
Publicistas Algimantas Rusteika atkreipė dėmesį, kad nepriklausomiems elektros tiekėjams, t. y. „perdavėjams“, oficialiai leidžiama kone už nieką uždirbti milijonus. Jis pastebėjo, kad viešai net yra pasakyta, kad per pusmetį valstybinis „Ignitis“, vien pigiai pirkęs ir brangiai pardavęs elektrą papildomai uždirbo 128 mln., o per metus ši suma sieks ir 260 mln. eurų.
„Tik kažkaip mažai kas pastebėjo, jog tą skirtumą, kuris susidaro dėl plėšikiškų antkainių, masiuliai dalinosi pusiau su kitais „perdavėjais“, – savo feisbuko paskyroje rašo A. Rusteika.
Pasak jo, tai – tik vieno elektros rinkos dalyvio pelnas, o kur dar kitų įmonių, kurios be didelių pastangų metų pabaigoje savo sąskaitose jau vartys milijardus.
A. Rusteika taip pat pasidalino nuotrauka iš prieblandoje veikiančios parduotuvės „Norfa“ – pasirodo, kad taip nedirba net parduotuvės karo virpinamoje Ukrainoje!
Tačiau dar vienas įdomus aspektas, kad Lietuva, pasirodo, gali apsirūpinti elektros energija ir išvengdama biržoje nuolat svyruojančių kainų – Mažeikiai yra pilni mazuto, Elektrėnai Lietuvą pilnai gali aprūpinti elektra, o Kruonis esą išlygintų sistemą ir pigesnės nakties elektros būtų galima pasitaupyti dienai. Viskas jau seniai neva parengta, įrašyta į „Lietuvos energetines strategijas“ ir nieko papildomai pirkti nereikia. Bet tai, matyt, ne taip patogu nepriklausomiems elektros tiekėjams.
Valstybinė įmonė, kuri seniai tą daro ir tam taip pat nereikia nei cento „investuoti“ – ESO – sudaro tiesiogines sutartis su Elektrėnais ir Kruoniu, perka jų energiją be jokių „biržų“ ir perparduoda su minimaliu, valstybės patvirtintu antkainiu. Jei pigesnės elektros biržoje būna – tai nuperka ir iš jos, bet tik tomis valandomis, kai ji pigesnė. Ir jokių tunkančių iš žmonių nelaimės švogerių „tarpininkų“, – tęsė A. Rusteika.