- Nusprendė stabdyti veiklą ir išparduoti turtą
- Laiko pasirinkti naują tiekėją – nedaug
- Išparduoti turto neketino
- Pradėjo „vynioti meškeres“
- Labiausiai išloš „Ignitis“?
Nusprendė stabdyti veiklą ir išparduoti turtą
Po sukrėtusio „Perlas Energija“ skandalo dėl šio savivalės keisti sutarčių, sudarytų su vartotojais, sąlygas, bendrovė pranešė apie stabdomą savo veiklą ir informuoja, kad esami klientai turi nepilnai kelias savaites pasirinkti naują tiekėją. Ir, nors dar praėjusią savaitę bendrovės vadovas Vilius Juraitis skelbė neketinantis parduoti įmonei priklausančio turto, jau dabar nuvilnijo žinia, kad tą padaryti teks, o įmonė neva veiks tol, kol turtas bus išparduotas, bus išmokėtos kompensacijos klientams ir galutinai bus atsiskaityta su kreditoriais ir partneriais. Tiesa, bendrovės akcininkai neva negaus jokio „Perlas Energija“ turto ir uždarbio, kai šios veikla bus sustabdyta.
„Perlas Energija“ išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad sprendimas stabdyti veiklą buvo priimtas atsižvelgiant į prieš savaitę padarytą sprendimą perkelti klientus į biržos planą, dėl ko bendrovė praradusi pasitikėjimą tiek iš klientų, tiek iš atsakingų institucijų[1].
Tuo tarpu apgauti klientai aktyviai nutraukinėja sutartis – skelbiama, kad šiuo metu jau nutraukta apie 20 tūkst. sutarčių, o šis skaičius gali ir dar labiau išaugti. Dėl šių priežasčių bendrovė neva gali tapti nebepajėgi tiekti elektros likusiems klientams, jei praras didelę dalį turimos klientų bazės. Be visa ko, bendrovės veiklą finansuoti atsisako net kreditoriai.
„Būtent dėl šių priežasčių visumos sustabdome veiklą dabar, nelaukdami, kol pablogės bendrovės finansinė situacija ir nebegalėsime tiekti paslaugų likusiems klientams. Šiandien tokį sprendimą priimame galvodami apie klientus, kuriems dabar dar galime sukurti geriausias įmanomas sąlygas pakeisti nepriklausomą tiekėją. Vėliau tokių sąlygų paprasčiausiai galime neturėt, nenorime tuo rizikuoti“, – rašoma „Perlas Energija“ išplatintame pranešime spaudai[1].
Laiko pasirinkti naują tiekėją – nedaug
Tuo tarpu „Perlas Energija“ klientai dabar atsidūrė tikroje aklavietėje ir laiko pasirinkti naują nepriklausomą elektros energijos tiekėją turi labai nedaug – iki rugpjūčio 28 dienos. Bendrovės išplatintame pranešime teigiama, kad jei vartotojai priklauso trečiajam liberalizacijos etapui, naują tiekėją turi pasirinkti būtent iki rugpjūčio pabaigos, kitu atveju, jie bus perduoti garantiniam tiekimui.
Nuviltiems klientams „Perlas Energija“ žada ir kompensacijas. Tiems, kurių sutartyje užfiksuotas kainos galiojimas dar nėra pasibaigęs ir iki rugpjūčio 28-osios pasirinks naują nepriklausomą tiekėją arba pasirinks garantinį tiekimą, bus kompensuojamas elektros kainos skirtumas.
Tačiau svarbu paminėti ir tai, kad Energijos skirstymo operatoriui (ESO) nepatinka gyventojai, esantys garantiniame tiekime, todėl jis pabrėžia, kad garantinis tiekimas neva yra tik laikina paslauga, kuri trunka pusmetį ir vėliau gali būti nutraukta.
V. Juraičio teigimu, visi veiklos stabdymo žingsniai yra daromi „pirmiausia galvojant apie žmones, kurie mumis pasitikėjo“[2], o štai kaltės išpirkimas ties tuo nesibaigia – kad žmonės lengviau atleistų, siūlomas ir pigus marketinginis triukas likusius pinigus paaukoti Ukrainai. Įdomu, kiek jų liks?
Išparduoti turto neketino
Tačiau dar praėjusį trečiadienį „Perlas Energija“ vadovas V. Juraitis tikino įmonės turto parduoti neketinantis ir net nežinantis, kokios vertės yra bendrovei priklausantis turtas.
„Mūsų nuomone, turtą reikėtų vertinti tada, jeigu mes jį turėtume planų parduoti. Šiuo metu mes neturime planų parduoti jokio turto“, – teigė jis[3].
V. Juraičio teigimu, didžiausią bendrovės turto dalį esą sudaro finansiniai sandoriai, kurių šiuo metu nė nebandyta įsivertinti, o pagrindinė pekla esą verda dėl to, kad bendrovės draudiminės priemonės neva nebeveikia. Visgi, bendrovės vadovo tvirtinimu, įmonė keliose užsienio šalyse turi finansinius apsidraudimus, tačiau nei kur, nei kokius neatskleidė, kadangi tai yra „labai jautri informacija“.
O štai įmonės vadovas prognozuoja, kad bendrovės nuostolis rugpjūčio mėnesį gal net viršyti 1,2 mln. eurų.
Pradėjo „vynioti meškeres“
Tuo tarpu toks „Perlas Energija“ žingsnis yra dar vienas nesąžiningas veiksmas, nukreiptas būtent prieš jais pasitikėjusius klientus. Buvusi Seimo narė „valstietė“ Audronė Jankuvienė atkreipė dėmesį, kad sukrėtus šiam skandalui, viešojoje erdvėje plūdo raginimai vartotojams nesutikti su pakitusiomis sutarties sąlygomis išreiškus tą raštiškai ir toliau gauti elektrą kaina, kuri nurodyta sutartyje.
Tačiau, pasak jos, dabar bendrovė staigiai praneša stabdanti savo veiklą, o taip pat ir nusipurtanti nesutinkančių su sąlygomis klientų.
„O tai ko verti visokių gudručių ir atsakingų pareigūnų raginimai po „Perlo“ akibrokšto vienašališkai keisti sutarties sąlygas – nesutikti su jomis, likti su „Perlu“ ir mokėti sutartus įkainius? Nesuprato, kad „Perlas“ vyniojasi meškeres?“, – svarstė A. Jankuvienė.
Labiausiai išloš „Ignitis“?
O štai toks elektros tiekėjo „Perlas Energija“ suklupimas gali būti itin naudingas kitiems nepriklausomiems tiekėjams, o ypatingai „Ignitis“, kuris jau dabar užima apie 70 proc. visos rinkos.
„Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga svarsto, kad nors ir tokie „Perlas Energija“ veiksmai metė šešėlį ir kitiems rinkos dalyviams, jis net neabejoja, kad masinio susidomėjimo sulauks būtent „Ignitis“.
„Sunku būtų atmesti, paneigti, kad didžioji dalis vartotojų tikrai rinksis „Ignitis“. Tikrai ne kaina bus svarbiausia – iš tikrųjų dalis vartotojų nelabai norės gilintis ir tiesiog keliaus pas buvusį visuomeninį tiekėją“, – teigė M. Giga[4]
Iš rinkos išspjovus konkurentus, „Ignitis“ pasiraitojo rankoves ir ėmėsi darbo – pareiškė teikiantis „išskirtinį riboto galiojimo pasiūlymą“, kurį pasirinkę klientai iki metų pabaigos neva už elektros energiją su jau pritaikyta daline valstybės kompensacija ir specialia „Ignitis“ nuolaida mokės 24 ct už kilovatvalandę[5].
Ir, nors dabar nepriklausomi tiekėjai žaidžia viliodami nusivylusius „Perlo Energijos“ klientus, dalis ne garantiniame tiekime esančių vartotojų teigia nesuprantantys tokio elektros liberalizavimo proceso, mat iš to - naudos jokios, o kainų skirtumas tarp birželio ir rugpjūčio sąskaitų – dvigubai didesnis.