
Sankt Peterburge sulaikytas užsieniečiams taikinęs buvęs VRM pareigūnas
Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FST) pareigūnai Sankt Peterburge sulaikė buvusį regioninės Vidaus reikalų ministerijos migracijos reikalų valdybos viršininką. Jis įtariamas prisidėjęs prie nelegaliai į šalį atvykusių asmenų legalizacijos, pranešė Peterburgo ir Leningrado srities VRM vyriausioji valdyba.[1]
Nelegalios migracijos organizavimo schemą teisėsaugininkai nustatė dar praėjusių metų rudenį. Tyrimo surinktais duomenimis, nusikalstamos grupuotės nariai gamino padirbtus dokumentus, esą patvirtinančius, kad užsieniečiai yra įtraukti į migracinę įskaitą. Priimančiąją puse buvo įvardinama Sankt Peterburgo organizacija, esą teikianti laikino užsieniečių apgyvendinimo paslaugas.
Policija patikslino, kad pagal šią schemą nelegaliai į migracinę įskaitą buvo įtraukta daugiau negu 100 tūkst. žmonių. Gruodžio 13 d. minėtos bylos rėmuose buvo sulaikytas buvęs VRM valdybos viršininkas, tačiau jo pavardė neskelbiama.
Grupuotė veikė ilgai ir sėkmingai, legalizavosi net nusikaltėliai
Tardytojų teigimu, nuo 2020 m. sausio iki 2023 m. sausio vyras padėjo nusikalstamos grupuotės nariams įtraukti į migracinę įskaitą 16,2 tūkst. užsieniečių. Iš jų 3 166 anksčiau buvo traukti atsakomybėn pagal Administracinio kodekso straipsnius, 76 galėjo „pasigirti“ kriminaline patirti, įskaitant sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, patikslinto Tyrimų komitetas. Sulaikytajam inkriminuojama baudžiamoji byla už tarnybinių įgaliojimų viršijimą.
2022 m. nelegalios migracijos organizavimo bylos rėmuose buvo suimtas municipalinis Sankt Peterburgo Kolpino rajono deputatas ir Leningrado apskrities mišrių kovos menų federacijos prezidentas Viktoras Daniševskis. Tyrėjų teigimu, jis subūrė ir vadovavo nusikalstamai grupuotei, kurios nariai masiškai traukė į migracijos įskaitą užsieniečius, jų apsistojimą vietas nurodydami negyvenamosiose patalpose.
Remdamiesi fiktyviomis pažymomis apie įtraukimą į įskaitą, užsieniečiai gaudavo dirbti leidžiančius patentus ar reikiamas medicinines pažymas. Paslaugų legalizacija žmogui atsieidavo apie 2,5 – 3 tūkst. JAV dolerių.
2023 metų liepą Sankt Peterburge buvo atlikta daugiau negu šimtas kratų, įskaitant ir miesto migracijos klausimų valdybą. Keli asmenys, Rusijos teritorijoje buvo nelegaliai, buvo deportuoti.[2]
Suomiai vėl atvers dėl nelegalų antplūdžio uždarytus pasienio patikros punktus
Suomija atidarys du sienos su Rusija perėjimo punktus, antradienį pranešė suomių premjeras Peteris Orpo (Petter Orpo), informavo „Elta“.
„Vyriausybė šiandien nusprendė palikti rytinę sieną uždarytą, išskyrus du perėjimo punktus“, – pareiškė P. Orpo.
Helsinkis sieną uždarė lapkritį, apkaltinęs Maskvą, kad ši yra atsakinga už migrantų antplūdį. Kaip teigiama, ketvirtadienį bus atidaryti Vaalimaa ir Niirala sienos perėjimo punktai.
P. Orpo nurodė, kad apribojimai buvo sušvelninti siekiant įvertinti, ar būta teigiamų pokyčių.
„Jei reiškinys tęsis, uždarysime šiuos sienos perėjimo punktus“, – pridūrė jis.
Po migrantų antplūdžio lapkričio viduryje Suomija uždarė keturis iš aštuonių sienos su Rusija perėjimo punktų. Vėliau šalis nusprendė uždaryti beveik visus perėjimo punktus, išskyrus šiauriausią, tačiau lapkričio pabaigoje buvo uždarytas ir jis.
Suomija turi 1 340 km ilgio sieną su Rusija. Skaičiuojama, kad nuo rugpjūčio per Suomijos rytinę sieną be vizos atvyko beveik 1 000 migrantų.
P. Orpo antplūdį pavadino „organizuotų veiksmų“ rezultatu.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova tuo metu neigė, kad Rusija ėmėsi tyčinių veiksmų. Suomijos institucijos mano, kad migrantų antplūdis gali tęstis.
„Gali būti, kad Rusija tęs savo operaciją“, – pažymėjo premjeras.
Gruodį Europos Sąjungos (ES) sienų apsaugos agentūra „Frontex“ prie Suomijos sienos su Rusija dislokavo apie 50 pareigūnų. Suomijos ir Rusijos santykiai pašlijo po Maskvos invazijos į Ukrainą. Balandį Suomija po dešimtmečius trukusio neutralumo prisijungė prie NATO. Maskva tai pavadino išpuoliu prieš Rusijos saugumą ir pagrasino atsakomosiomis priemonėmis.