Naujasis PSO susitarimas pažeis šalių suverenitetą

PasaulisEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
PSO
Šalys nesutaria dėl PSO parengto pandemijų valdymo plano. EPA/ELTA nuotrauka

R. Johnsonas kritikuoja norą atiduoti JAV valdymą pandemijų metu į PSO rankas

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) parengė planą, kuriame detaliai aprašoma, kaip turėtų būti valdomos ateities pandemijos, tačiau laikas, kai šalys turi jį patvirtinti, senka. Šią savaitę turėjęs vainikuoti sutarimas tarp valstybių lyderių, taip ir neįvyko, mat svarstoma, kad pasirašiusios šį sutarimą šalys neteks teisių į suverenų valdymą. JAV senatorius Ronas Johnsonas perspėjo, kad pasirašius šį susitarimą, gali kilti grėsmė valstijų suverenitetui.

R. Johnsonas atkreipė dėmesį, kad PSO visiškai pasitikėjimo neteko dar COVID-19 pandemijos metu, kai dangstė Kiniją, siekdama nuslėpti viruso kilmę ir net jo egzistavimą pandemijos pradžioje[1].

Toks JAV sprendimas atiduoti savo galias pačiai nuspręsti kaip valdyti pandemiją, stebina R. Johnsoną, mat dar nėra per visą istoriją buvę tarptautinės organizacijos, kuriai būtų suteikiama tiek galių nuspręsti, kaip konkrečiai valstybei tvarkytis jos pačios viduje.

R. Johnsonas taipogi yra Senato Nuolatinių tyrimų komiteto narys ir JAV senate pristatė priemonę, kuri užtikrintų, jog bet kokį PSO proceso rezultatą Senatas patvirtintų kaip sutartį. Kitaip tariant, šis įstatymo projektas reikalautų, kad bet koks tarp Bideno vyriausybės ir PSO tarpvyriausybinės derybų institucijos sudarytas susitarimas būtų teisiškai laikomas sutartimi. Tuo atveju, jeigu JAV norėtų tapti tokio susitarimo šalimi, tam turėtų pritarti didžioji dauguma Senato narių.

Pandemija
Bijoma, kad susitarimu valstybės neteks teisių į savo sveikatos sistemą. Marcelo Leal/Unsplash nuotrauka

Pasaulinė sveikatos organizacija reikalinga, bet dabartinė PSO šios funkcijos neatlieka

Anot senatoriaus, tai, kas dabar yra svarstoma, PSO suteiktų beveik vienašališkus įgaliojimus skelbti pandemiją. Nepaisant to, kad valstijos skirtų tam tikrą sumą resursų šiam susitarimui įgyvendinti, bet neturėtų proporcingos balsavimo teisės.

Tame pačiame susitarime esą kalbama ir apie reikalavimą, kad JAV atsisakytų 20 proc. bet kokių pandemijai suvaldyti reikalingų reikmenų – nesvarbu, ar tai vaistai, ar asmeninės apsaugos priemonės.

JAV politikai diskutuoja, kad išties tokio tipo organizacija kaip PSO yra reikalinga, ir ji galėtų padėti suvaldyti ekstremalias su sveikata susijusias situacijas, bet dabartinė PSO – esą tikrai ne tai, ko reikia.

„Tai tik dar viena išsipūtusi tarptautinė organizacija, kuriai vadovauja būrys kairiųjų, pataikaujančių kinams“, – teigė R. Johnsonas.

Šalys derybas dėl šio susitarimo pradėjo dar pernai metų balandį[2]. Tačiau iki šiandien nėra pasiektas vienašalis susitarimas, mat valstybėms kyla vis daugiau klausimų dėl šio PSO pasiūlyto „projekto“.

Šiam susitarimui nepritarimą išreiškė ir Jungtinės Karalystės Reformų partijos pirmininkas Nigelas Farage’as, PSO pavadindamas savo įgaliojimus viršijančia institucija, siekiančia visiškos valstybių kontrolės.

Susitarimo tikslas – nustatyti gaires 194 valstybėms, kurių jos turės laikytis siekdamos išvengti pandemijų ateityje ir gebėti geriau paskirstyti ribotus išteklius.

Šalims, kurios nesilaikys susitarimo, nenumatytos jokios pasekmės

Tuo tarpu gerokai dar pasirašymo stadijoje strigusi sutartis, panašu, turi ir savų „vingrybių“. Pavyzdžiui, kaip teigia ekspertai, joje nėra numatytos sankcijos ar pasekmės šalims, kurios nesilaikys joje nurodytų gairių[3].

Štai JAV respublikonų senatoriams labiausiai esą užkliuvę didelis susitarime skiriamas dėmesys tokiems klausimams kaip „intelektinės nuosavybės teisių naikinimas“ bei „PSO perpildymas“.

Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos ministerija teigė su tokiu susitarimu sutiksianti tuo atveju, jeigu jis „tvirtai atitiktų Jungtinės Karalystės nacionalinius interesus ir būtų gerbiamas nacionalinis suverenitetas“.

Daugelis besivystančių šalių susitarimui esą prieštarauja ir dėl to, neva susitarime numatyta, kad šalys turės pateikti virusų mėginius, kurie esą padės kurti vakcinas ir ieškoti gydymo būdų, tuo tarpu skurdesni regionai, pateikę mėginius negalės sau leisti įsigyti vakcinų.

Žemėlapis
Nėra numatytos teisinės pasekmės pažeidus susitarimą. Martin Sanchez/Unsplash nuotrauka

Šiuo metu ieškoma bendro sutarimo dėl svarbiausių sutartyje numatytų klausimų

77.lt primena, kad valstybės šiuo metu derasi dėl šių pagrindinių PSO pandemijų valdymo plane numatytų klausimų:

  • Pandemijos paskelbimo tvarkos;
  • Susitarimo veikimo kartu su Tarptautinėmis sveikatos priežiūros taisyklėmis;
  • Pagrindinių tarptautinių principų, kuriais bus vadovaujamasi sutartyje (žmogaus teisės, suverenitetas, solidarumas ir pan.);
  • Teisingumo užtikrinimo pasaulinėje su pandemija susijusių produktų tiekimo grandinėje;
  • Sveikatos priežiūros sistemų atsparumo ir gebėjimo reaguoti stiprinimo;
  • Gairių, kaip valstybės ir PSO turėtų koordinuoti ir bendradarbiauti pasirengimo pandemijoms ir reagavimo į jas srityje;
  • Finansavimo pasirengimo pandemijoms ir reagavimo į jas iniciatyvų;
  • Naujo sutarties valdymo organo – Šalių konferencijos arba Šalių konferencijos – įsteigimo;
  • Kitų bendrųjų teisinių klausimų, susijusių su sutartimi, pavyzdžiui, pakeitimų, atšaukimo ir ginčų sprendimo.