Natūralūs būdai, kaip apsisaugoti nuo uodų, širšių ir kitų erzinančių vabzdžių

Aplinka, GamtaNežinomas Autorius
Suprasti akimirksniu
Kaip nubaidyti uodus
Yra natūralių būdų, kurie gali padėti atbaidyti uodus. (Unsplash nuotrauka)

Natūralūs būdai, galintys padėti atbaidyti uodus

Atėjus šiltesniems orams vis daugėjo kelionių į gamtą ar tiesiog buvimo gryname ore, sodybose, kaimuose ir panašiai. Deja, tačiau drauge su vis geresniu oru daugėja ir įvairių vabzdžių, kurie gali erzinti, sukelti nemalonius pojūčius ar, kai kuriais atvejais, net būti pavojingi gyvybei. Juk, pavyzdžiui, jei širšė įgels alergiškam žmogui, teks griebtis adrenalino ar kuo skubiau kviesti greitąją.

Visgi yra ne viena gudrybė, kuri gali padėti nuvyti šalin kai kuriuos vabzdžius ar bent jau tikėtis kur kas mažesnio jų susibūrimo. Pradėsime nuo bene aktyviausių ir labiausiai erzinančių vabzdžių – uodų. Pasirodo, kad nuo šių kraujasiurbių galima apsisaugoti natūraliomis ir maloniai kvepiančiomis priemonėmis.

Pirma idėja – tiesiog išmėginkite eterinius aliejus. Uodai tiesiog negali pakęsti aštrių eterinių aliejų kvapų, nors patiems žmonėms jie kvepia gardžiai ir daugelis naudoja juos tiesiog todėl, kad nori pasimėgauti kvapais. Nežinote kaip panaudoti eterinius aliejus, kad šie padėtų apsisaugoti nuo kraujasiurbių? Viskas labai paprasta. Tiesiog šiek tiek pavilgykite kai kurias drabužių vietas mėgiamu eteriniu aliejumi. Uodų atbaidymui labiausiai tiks citrinų, eukaliptų, čiobrelių, levandų, bazilikų, kvapiųjų citrinžolių, rozmarinų, kedrų, pipirmėčių eteriniai aliejai, tačiau galite išmėginti ir kitus. Žinoma, nepersistenkite, kad neliktų dėmių ir nesugadintumėte savo drabužių.

Taip pat, jei bijote dėl drabužių, galite įlašinti eterinio aliejaus į paprastą aliejų ir tokiu praskiestu mišiniu išsitrinti savo odą. Tiesa, verta įsidėmėti, jog natūrali eterinių aliejų apsauga yra ganėtinai trumpa ir vargu ar tiks, jei norėsite ilgesniam laikui atsikratyti įkyraus uodų zvimbimo bei gėlimo. Tokia kvapni atbaidymo priemonė veiks maždaug 20 minučių.

Lygiai taip pat galite atbaidyti uodus pasitepę citrinos žievelėmis. Tereikia tik patrinti citrinos griežinėliu atviras kūno vietas ir kurį laiką uodai turėtų nebesikėsinti į jūsų odą. Tiesa, daug kam toks būdas gali netikti, nes citrinos kvapas gali būti per aštrus arba nuo pačios citrinos graužti odą, tad pirmiausia atsargiai patepkite mažą odos lopinėlį, kad įsitikintumėte kaip reaguojate į tokį natūralų apsisaugojimo būdą.

Jei visgi citrinos netinka – griebkitės gvazdikėlių. Pasirodo, kad maždaug penkias minutes pavirus gvazdikėlius ir palaukus, kol nuoviras atvės, vėliau tokiu kvapniu nuoviru galima tepti apnuogintas kūno vietas. Nors žmonėms gvazdikėlių kvapas yra malonus ir dažnai primena kalėdinius meduolius, tačiau uodai nuo tokių kvapų skrenda kuo toliau.

Patikrinti liaudiški būdai, kurie atbaidys vabzdžius

Jei norite mėgautis gamta nekovodami su įvairiais įkyriais vabzdžiais, galite išmėginti dar kelias liaudiškas priemones, kurios buvo naudojamos jau senų senovėje. Štai kelios iš jų:

  1. Sėdėdami prie laužo įmeskite į jį kadagių spyglių. Tokiu būdu turėtumėte sėkmingai apsisaugoti nuo uodų, nes jie aplenks šį kvapą dideliu ratu.
  2. Jei nenorite uodų atbaidymui naudoti eterinių aliejų, galite tiesiog smulkiai supjaustyti šviežius bazilikų lapus. Tuomet labai skleis savo natūralius eterinius aliejus ir atbaidys erzinančius kraujasiurbius.
  3. Daugelį vabzdžių sugebėsite atbaidyti šalin, jei naudosite tokius jų nemėgstamus kvapus kaip valerijonas, kamparas ar tabako dūmai.
  4. Jei turite eterinių aliejų, bet nenorite jų naudoti ant savęs, galite jų įlašinti į laužą ar deginamas žvakes. Jei turite kedrų aliejaus, tuomet sėkmingai atbaidysite ne tik uodus, bet ir įkyrias museles.
  5. Taip pat svarbu nepamiršti, jog muses traukia įvairūs rūgstantys, ilgiau stovintys vaisiai, saldėsiai ir panašiai, todėl stenkitės visada laiku suvartoti visą maistą, uždengti saldžius gėrimus, jei nenorite, kad pro pravirą namą į vidų pakliūtų įvairaus dydžio musės.

Tikimės, jog tokie paprasti, tačiau pakankamai veiksmingi būdai jums taip pat pravers. O galbūt ir jūs žinote kelias veiksmingas priemones, kurių nepaminėjome?

Jei norite išvengti širšių – ruoškitės dar pavasarį

Iš tikrųjų širšės gali būti gan naudingos, nes jų lervas ėda paukščiai, o pačios širšių lervos minta vikšrais, vabalais ir musėmis. Visgi dažniausiai šios zvimbikės renkasi atakuoti saldų maistą ir taip neduoti ramybės žmonėms. Tai ypač pavojinga, jei netoliese yra širšių avilys, nes užmušus vieną širšę, iš karto prisistatys visas spiečius. Be to, širšės tūpia ant bet ko – jos netgi skraido po sąvartynus. Todėl, jei nuspręsite valgyti maistą, ant kurio prieš tai buvo nutūpusi širšė, rizikuojate, kad susirgsite kokia nors žarnyno liga.

Žinoma, nereikia pamiršti ir įgėlimo. Nors daugumai žmonių tai tiesiog tampa kiek skausminga patirtimi, kai kurie asmenys yra alergiški ir jiems gali prasidėti anafilaksinė reakcija. Kad išvengtumėte visų šių problemų, geriausia tiesiog pasistengti, kad širšės išvis neskraidžiotų prie jūsų ir jūsų maisto.

Jau pavasarį reikėtų apeiti visą sodybą, kaimą ar nuosavų namų teritoriją, ieškant ar kur nors neatsirado širšių avilys. Jis būna pilkas ir dažnai gali būti įsikūręs ne tik kokiame nors namo kampe, bet ir žemėje esančioje duobėje, namo apvadų skylėje, lauko tualeto kampe ir panašiai. Radus tokius lizdus pavasarį, jie būna dar gan maži ir dieną tušti, todėl galėsite lengvai juos pašalinti, taip užkirsdami širšių dauginimuisi savo valdose.

Be to, galite pamėginti įvairiose vietose pakabinti netikrus avilius, nes šios zvimbikės stato lizdus tik išlaikydamos ne menkesnį nei 60 metų atstumą nuo skirtingų lizdų. Tokiu būdu tiesiog apgausite širšes ir joms nekils noras sunešti lizdo jūsų teritorijoje.

Jei visgi nespėjote pavasarį išnaikinti avilių ir jau kenčiate nuo širšių, tuomet verta išmėginti kelias liaudiškus apsisaugojimo priemones. Pamėginkite insekticidais užnuodyti kokį nors saldų vaisių. Tuomet širšės prisiragavusios tokio skanėsto galiausiai apsinuodys ir nugaiš. Arba tiesiog tiesiog pasidarykite paprastus vandens spąstus: perpjaukite plastmasinį butelį per pusę,viršutinę dalį apverskite, įstatykite ją atgal, o į tokį butelį įpilkite kažką saldaus ir kvepiančio ar netgi skalbimo priemonę, valiklį ar pan. Širšės įskris į šiuos spąstus, bet nebegalės ištrūkti.

Tačiau jeigu širšės itin vargina ir jaučiatės nesaugiai savo valdoje, verta pamąstyti apie avilio naikinimą net ir vasaros metu. Tiesa, tokiu atveju reikėtų rinktis patikimus, savo darbą išmanančius specialistus, nes patys galite smarkiai nukentėti nuo nuodų ar įpykusio širšių spiečiaus.