Suprasti akimirksniu
  • JAV siūloma pamiršti žodžius „sūnus“ ir „dukra“
  • Vermontas turi ir specialų „woke“ žodyną
  • Vis daugiau valstijų imasi kraštutinių ideologinių veksmų
Šaltiniai
Mokyklos
Vermonto mokyklose nenorima naudoti tokių žodžių kaip sūnus ar dukra. Herman Halters/Unsplash nuotrauka

JAV siūloma pamiršti žodžius „sūnus“ ir „dukra“

JAV Vermonto sveikatos departamentas pataria pedagogams ir šeimoms kalbant su vaikais, atsisakyti terminų „sūnus“ ir „dukra“[1].

Trečiadienį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame pranešime departamentas pasiūlė naujaisiais mokslo metais vartoti vadinamąją „įtraukiančią kalbą šeimoms“.

„Lygiateisiškumas klasėje yra esminė produktyvios ir sveikos mokymosi aplinkos dalis“, – rašoma pranešime.

Departamentas patarė vartoti terminus „vaikas“, užuot sakius „dukra“ arba „sūnus“, teigdamas, kad tai yra labiau „lyčiai neutralūs“ žodžiai. Vadove tėvai taip pat raginami sakyti „šeimos nariai“, o ne „tėvai“ arba „namiškiai“ nes ne visos šeimos gyvena tuose pačiuose namuose. Prašoma atsižvelgti į išsiskyrusius ar įkalintus tėvus, patėvius, brolius ir seseris ir t. t.

Vermonto sveikatos departamentas irgi patarė nevartoti termino „išplėstinė šeima“. Departamento paskelbtame komentare, atsakant į savo paties „Facebook“ įrašą, pabrėžė, kad „šiuo įrašu buvo siekiama paskatinti vartoti įtraukią kalbą, kai nežinote kieno nors šeimyninės padėties“.

„Tai ypač svarbu tokiose aplinkose kaip klasės, popamokinės programos ir sporto komandos. Kalbos, apimančios visus, vartojimas padeda vaikams jaustis matomiems, gerbiamiems ir vertinamiems nepriklausomai nuo to, kokia yra jų šeimų struktūra“, – teigiama pranešime.

Vermontas turi ir specialų „woke“ žodyną

Valstijos sveikatos departamentas savo interneto svetainėje reklamuoja ir „sveikatos lygybės žodyną“, apimantį panašią retoriką.

Mokyklose skatina neutrali lyčiai kalba. Christen Walters/Unsplash nuotrauka
Mokyklose skatina neutrali lyčiai kalba. Christen Walters/Unsplash nuotrauka
Žodynėlyje lytis apibrėžiama kaip socialinės, psichologinės ir (arba) emocinės savybės, dažnai veikiamos visuomenės lūkesčių, pagal kurias asmuo priskiriamas vyrui, moteriai, jų abiejų mišiniui arba nė vienam iš jų. Žodyne teigiama, kad lytis yra socialiai sukonstruota. 

Svetainėje taip pat apibrėžiamas „internalizuotas rasizmas“ kaip „asmeninių įsitikinimų, prietarų ir idėjų, kurias asmenys turi apie baltųjų pranašumą ir spalvotųjų žmonių menkumą, rinkinys“. Žodynėlyje apibrėžiama ir „baltųjų privilegija“: ji vertinama kaip „neginčijami ir neužsitarnauti privalumai, teisės, lengvatos ir pasirinkimai, kuriuos žmonės turi tik todėl, kad yra baltaodžiai“.

LGBT ideologijos laikymasis yra bendra Vermonto valstijos ir vietos lygmens valdžios politika. Šį mėnesį išleistame naujausiame Vermonto sveikatos departamento Sveikatos lygybės naujienlaiškio numeryje pateikiami patarimai mokytojams, kaip jie gali skatinti „lygybę klasėje“.

Informaciniame biuletenyje teigiama, kad „visų mokinių poreikių, kilmės ir gebėjimų palaikymas yra sudėtinga užduotis“, o pirmas žingsnis yra „mesti iššūkį savo instinktui ar šališkumui teikti pirmenybę baltųjų, heteroseksualių, cislyčių, neįgalių ir neurotipinių mokinių poreikiams“.

Valstija taip pat apibrėžia „sveikatos lygybę“ kaip situaciją, „kai visi žmonės turi sąžiningas ir teisingas galimybes būti sveiki, ypač tie, kurie patyrė nepalankias socialines ir ekonomines sąlygas, istorinę neteisybę ir kitą išvengiamą sisteminę nelygybę, kuri dažnai siejama su socialinėmis kategorijomis: rase, lytimi, etnine kilme, socialine padėtimi, seksualine orientacija ir negalia“.

Vis daugiau valstijų imasi kraštutinių ideologinių veksmų

Praėjusiais metais valstijos Esekso Vestfordo mokyklų rajonas irgi pateko į JAV nacionalines antraštes po to, kai viena iš jo mokyklų išsiuntė laišką penktos klasės mokinių tėvams, kuriame nurodė, kaip pamokose apie „lytinį brendimą ir žmogaus reprodukcines sistemas“ bus vartojama „lyčių lygybę įtraukianti kalba“, kad būtų laikomasi rajono „teisingumo politikos“.

Laiške buvo nurodyta, kad per pamoką mokiniai bus mokomi vartoti frazę „asmuo, kuris gamina spermą“, o ne „berniukas, vyriškos lyties asmuo, kuriam gimstant priskiriamas vyriškos lyties asmuo“, ir vadinti mergaitę „asmeniu, kuris gamina kiaušialąstes“. 

Iš tiesų, daug atgarsio ir Lietuvoje sulaukė istorija, kai Vilniaus universitetas paskelbė „Lyčiai jautrios kalbos gairių“ siūlymus universiteto bendruomenei. Gairėse buvo siūloma nevartoti termino „žmogus“, o rinktis neutralų terminą „žmoga“, kuris priskiriamas niekatrajai giminei. Tačiau tokie siūlymai sukėlė diskusijas tiek visuomenėje, tiek ir politikų gretose.