Suprasti akimirksniu
  • Vietnamo NT magnatė dėl korupcijos nuteista myriop
  • Truong My Lan ir jos šeimos veikla paveikė viso Vietnamo ekonomiką
  • Vietnamas žada tęsti kovą su korupcija
  • Mirties bausmė už finansinius nusikaltimus – retenybė, tačiau ilgos bausmės gali būti skiriamos
Šaltiniai
Truong My Lan
Vietnamo nekilnojamojo turto magnatė Truong My Lan nuteista mirties bausme. Stop kadras

Vietnamo NT magnatė dėl korupcijos nuteista myriop

Praėjusį ketvirtadienį Vietnamo Hošimino miesto teismas mirties bausme nuteisė Vietnamo nekilnojamojo turto magnatę Truong My Lan. Tokia griežta bausmė jai paskirta už vaidmenį didžiausioje Vietnamo finansinio sukčiavimo byloje[1]. Nors mirties bausmės Vietname nėra retas reiškinys, tačiau finansinių nusikaltimų bylose ir tokiam žinomam asmeniui jos skiriamos itin retai.

67 metų nekilnojamojo turto bendrovės „Van Thinh Phat“ valdybos pirmininkė vadovavo didžiulei finansinei aferai, dėl kurios valstybinis bankas patyrė 677 trln. Vietnamo dongų arba maždaug 27 mlrd. JAV dolerių nuostolių – daugiau nei 6 proc. 2022 m. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP).

Teismas pripažino Truong My Lan kalta dėl kyšininkavimo, turto pasisavinimo ir bankininkystės taisyklių pažeidimo, prokurorai teigė, kad ji buvo didžiulio organizuoto nusikalstamo tinklo sumanytoja.

2012–2022 m. Truong My Lan netiesiogiai valdė 91,5 proc. Saigono komercinio banko akcijų. Ji įsakė banko vadovams patvirtinti paskolas tūkstančiams fiktyvių įmonių, prieš tai papirkusi pareigūnus ir pasisavinusi lėšas grynaisiais.

Jos aferos bendrininkai patvirtino apie 2500 paskolų, buvo fiksuotas ir didžiausias visų laikų kyšis vyriausybės pareigūnui – bankų inspektoriui Do Thi Nhanui už tylėjimą buvo sumokėta 5,2 mln. JAV dolerių.

Truong My Lan byla yra vienas garsiausių teismo procesų šaliai vykdant plačią antikorupcinę kampaniją, per kurią šimtai vyriausybės pareigūnų neteko darbo, jiems gresia teismas.

Kovo mėnesį net buvęs Vietnamo prezidentas Vo Van Thuongas atsistatydino iš pareigų dėl sąsajų su korupcijos skandalu. Jis buvo jau antrasis atsistatydinęs Vietnamo prezidentas nuo 2016 m. kai Komunistų partijos generalinis sekretorius Nguyenas Phu Trongas ėmėsi kampanijos susidoroti su korupcija.

Truong My Lan byla tapo vienu didžiausiu įvykiu Vietname. Stop kadras
Truong My Lan byla tapo vienu didžiausiu įvykiu Vietname. Stop kadras

Truong My Lan ir jos šeimos veikla paveikė viso Vietnamo ekonomiką

Truong My Lan su šeima įkūrė įmonę „Van Thinh Phat“ dar 1992 m., kai Vietnamas atsisakė valstybės valdomos ekonomikos ir ėmėsi labiau į rinką orientuotos ir užsieniečiams atviros ekonomikos. Su savo vyru, Honkongo investuotoju Ericu Chu Nap-kee, NT magnatė susipažino taip pat 1992 m. Jie turi dvi dukteris, o jos sutuoktinis ketvirtadienį irgi nuteistas kalėti, tiesa, tik devynerius metus.

Bėgant metams „Van Thinh Phat“ išaugo ir tapo viena turtingiausių Vietnamo nekilnojamojo turto įmonių, kuri yra susijusi su vertingiausiais Hošimino miesto centre esančiais nekilnojamojo turto objektais, prabangiais biurų dangoraižiais ir penkių žvaigždučių viešbučiais.

Dėl milžiniškos savo įtakos net keliems šalies sektoriams, Truong My Lan suėmimas ir jos sukčiavimo mastas sukrėtė visą tautą. Be to, byla taip pat sukėlė klausimų, ar kiti bankai ar įmonės nesielgia panašiai, o tai sumenkino Vietnamo ekonomikos prognozes, privertė sunerimti užsienio investuotojus[2].

Ir ne be reikalo. Juk Vietnamo nekilnojamojo turto sektorius nukentėjo ypač smarkiai. Apskaičiuota, kad 2023 m. iš rinkos pasitraukė apie 1 300 nekilnojamojo turto įmonių, plėtotojai, siekdami pritraukti pirkėjų, siūlė nuolaidas ir auksą kaip dovanas, ir, nors mišrios paskirties nekilnojamojo turto nuomos kainos Hošimino mieste sumažėjo trečdaliu, daugelis miesto centre esančių nekilnojamojo turto objektų vis dar yra tušti[3].

Vietnamas žada tęsti kovą su korupcija

Nepaisant kylančių ekonominių iššūkių, Vietnamo Komunistų partijos generalinis sekretorius Nguyenas Phu Trongas žada tęsti kovą su korupcija tiek, kiek reikės. Ši kova prasidėjo dar 2013 m., tačiau tik 2018 m. valdžios institucijos pradėjo tikrinti privatųjį sektorių. Nuo to laiko buvo suimti keli sparčiai augančių Vietnamo įmonių savininkai.

Ši antikorupcinė kampanija yra Komunistų partijos generalinio sekretoriaus Nguyeno Phu Trongo, aukščiausio Vietnamo politiko, vizitinė kortelė ir esminė politikos dalis. Tačiau ji ne tik verčia užsienio investuotojus nerimauti, tačiau ir kelia suirutę Vietnamo politiniame gyvenime.

Per kiek daugiau nei metus Vietnamas jau neteko dviejų prezidentų, o šalies biurokratija tiesiog sustojo, nes išsigandę įstatymų leidėjai ir pareigūnai nusprendė tiesiog nieko nedaryti ir nekeisti, kad tik neatsidurtų teisėsaugos akiratyje.

Kaip teigia Singapūro „ISEAS-Yusof Ishak“ instituto analitikas Nguyen Khac Giang, Truong My Lan mirties nuosprendis taip pat sukėlė šoką Vietnamo verslo, politikos ir finansų bendruomenei[4].

Be to, nepaisant ilgalaikės kampanijos prieš papirkinėjimą, visuomenės nuomonė apie korupciją Vietname tebėra nevienareikšmė. Apklausos rodo, kad piliečiai teigia, jog nors kyšio prašoma yra vis mažiau žmonių, 2023 m., palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo žmonių, manančių, kad vyriausybė rimtai kovoja su korupcija, skaičius.

Korupcija Vietname yra opi problema, tačiau mirties bausmės už finansinius nusikaltimus retos. Alexander Grey/Unsplash nuotrauka
Korupcija Vietname yra opi problema, tačiau mirties bausmės už finansinius nusikaltimus retos. Alexander Grey/Unsplash nuotrauka

Mirties bausmė už finansinius nusikaltimus – retenybė, tačiau ilgos bausmės gali būti skiriamos

Vietname mirties bausmė dažniausiai skiriama už tokius nusikaltimus kaip terorizmas ar žmogžudystė, o už finansinius nusikaltimus skiriama retai, tad pastarasis atvejis iš tiesų yra išskirtinis.

Kita vertus, kitur pasaulyje, ilgi metai kalėjimo už korupciją – nėra tokia reta bausmė. Saudo Arabijoje 2021 m. paskelbta bylos baigtis, pagal kurią, 18 asmenų, įskaitant pareigūnus, darbuotojus ir kai kurias komercines bendroves, kaltintas korupcija, buvo nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis daugiau kaip 55 metams[5].

Saudo Arabijos prokuratūra tada ištyrė ir pateikė 726 įrodymus, kad patvirtintų baudžiamojo persekiojimo ir apkaltinamojo nuosprendžio procedūras bei pareikalavo, kad teismai kaltinamiesiems skirtų griežčiausias bausmes.

Prokuratūros pastangomis buvo priimta nemažai nuosprendžių, kuriais kaltinamieji buvo pripažinti kaltais pagal išvardytus kaltinimus, jiems skirta daugiau kaip 55 metų laisvės atėmimo bausmė ir daugiau kaip 4 milijonų Saudo Arabijos rialų baudos.

Tarp nuteistųjų buvo ir vyriausybės pareigūnas, tuo metu užėmęs vadovaujančias pareigas, kuris iš verslininko gavo kyšį grynaisiais pinigais. Pareigūnas buvo kaltinamas profesinės pareigos ir sąžiningumo kodeksų pažeidimu. Kiti darbuotojai bendradarbiavo su minimu valstybės pareigūnu darant finansinius nusikaltimus, pasinaudodami savo padėtimi ir įtaka dėl savo interesų.

Verslo atstovai buvo nuteisti už tai, kad tiesiogiai ir per įmones bei darbuotojus davė kyšius valstybės pareigūnams, skatino juos pažeisti profesinius įsipareigojimus ir valstybės tarnybos sąžiningumo kodeksus.