Miego apnėja ilgainiui sukelia ir pokyčius smegenyse

Mokslas, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Apnėja
Apnėja gali sustabdyti kvėpavimą ilgam laikui ir veikti smegenis. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Tyli grėsmė: miego apnėjos ryšys su smegenų pažeidimu ir miego trūkumo pavojai sveikatai

Šiandieniniame sparčiai besivystančiame pasaulyje su miegu susijusios problemos tampa vis labiau aktualios ir daro įtaką milijonams žmonių visame pasaulyje. Retai kada puikiai išsimiegame ir gerai pailsime, o tai turi daug reikšmės mūsų sveikatai. Tarp įvairių miego sutrikimų miego apnėja kelia didelį susirūpinimą.

Tai ne tik sutrikdo žmogaus miegą, bet ir naujausi tyrimai atskleidė galimą jo ryšį su smegenų pažeidimu. Vertinga aptarti žalingą miego apnėjos poveikį, gilintis į platesnes miego trūkumo problemas ir kaip labai svarbu ieškoti veiksmingo gydymo sveikesniam ir gerai pailsėjusiam gyvenimui.

Miego apnėja yra miego sutrikimas, kuriam būdingas kvėpavimo sutrikimas miego metu, sukeliantis dažnas kvėpavimo pauzes ir vėlesnį deguonies trūkumą. Du pagrindiniai miego apnėjos tipai yra obstrukcinė miego apnėja (OSA) ir centrinė miego apnėja (CSA). OSA atsiranda, kai užsikemša kvėpavimo takai, o CSA atsiranda dėl to, kad trūksta tinkamo signalo tarp smegenų ir kvėpavimą kontroliuojančių raumenų. Abi rūšys gali turėti rimtų pasekmių, jei yra negydomos[1].

Miego trūkumas, kurį sukelia miego apnėja ar kiti veiksniai, kenkia tiek protui, tiek kūnui. Smegenys priklauso nuo miego, todėl labai svarbu gerai išsimiegoti, kad jos atliktų gyvybiškai svarbias atkuriančias funkcijas, įskaitant atminties konsolidavimą, mokymosi procesus ir emocinį reguliavimą. Ilgalaikis miego trūkumas gali pabloginti pažinimo funkcijas, atmintį ir gebėjimus priimti sprendimus, o tai turi įtakos produktyvumui ir bendrai gerovei.

Miego kokybė
Miego sutrikimai veikia ne tik miego kokybę, bet ir smegenų sveikatą. Gary Barnes/ Pexels nuotrauka

Miego apnėja trikdo smegenų aprūpinimą deguonimi

Miego apnėja kelia susirūpinimą dėl ilgainiui stiprėjančio poveikio smegenų sveikatai. Pasikartojantys deguonies trūkumo epizodai miego metu gali sukelti būklę, vadinamą smegenų hipoksija, kuri reiškia nepakankamą deguonies tiekimą į smegenis.

Ilgainiui šis lėtinis deguonies trūkumas gali prisidėti prie įvairių neurologinių būklių išsivystymo, įskaitant pažinimo nuosmukį, atminties praradimą ir padidėjusią demencijos riziką. Sveiko miego ciklo metu smegenyse vyksta daugybė esminių procesų, kurie palaiko bendrą jų sveikatą ir atstatymą[2].

Tai apima atliekų pašalinimą, prisiminimų konsolidavimą ir nervinių jungčių atjauninimą. Tačiau miego apnėja sutrikdo šiuos procesus, trukdo smegenims atsistatyti. Dėl to miego apnėja sergantys asmenys dažnai patiria dienos nuovargį, susilpnina koncentraciją ir susilpnina pažinimo veiklą.

Svarbu pripažinti, kad reikia kovoti su miego apnėja. Yra veiksmingų gydymo būdų, kaip valdyti miego apnėją ir pagerinti miego kokybę. Nuolatinio teigiamo kvėpavimo takų slėgio (CPAP) terapija yra plačiai taikomas gydymas, apimantis prietaiso, kuris tiekia pastovų oro srautą, kad kvėpavimo takai miego metu būtų atviri, naudojimą.

Kitos alternatyvos yra burnos prietaisai, gyvenimo būdo keitimas ir kai kuriais atvejais chirurginės intervencijos. Norint diagnozuoti miego apnėją ir pasirinkti tinkamiausią gydymo metodą, būtina kreiptis į profesionalią medicinos pagalbą. Miego apnėja kelia rimtą grėsmę tiek fizinei, tiek pažintinei sveikatai, gali būti siejama su smegenų pažeidimu ir neurologiniais sutrikimais[3].

Be to, žalingos miego trūkumo pasekmės yra toli už miego apnėjos sferos. Norint išlaikyti optimalią smegenų funkciją, bendrą gerovę ir aukštesnę gyvenimo kokybę, labai svarbu pripažinti kokybiško miego svarbą ir ieškoti tinkamo miego sutrikimų gydymo. Pirmenybės teikimas sveikiems miego įpročiams ir su miegu susijusių problemų sprendimas yra aktyvus žingsnis sveikesnės ir gyvybingesnės ateities link.

Miego sutrikimai didina insulto, demencijos, Alzheimerio ligos riziką

Nauji tyrimai rodo, kad miego apnėja, sukelianti prastą miegą, gali turėti žalingą poveikį vyresnio amžiaus žmonių smegenų sveikatai. Smegenų skenavimo tyrimas, kuriame dalyvavo 140 miego apnėja sergančių pacientų, atskleidė susirūpinimą dėl miego apnėjos poveikio giliam miegui ir galimo ryšio su ilgalaike rizika, tokia kaip insultas, demencija ir Alzheimerio liga[4].

Pagrindinis tyrimo autorius Dr. Diego Carvalho, Mayo klinikos miego medicinos centro neurologijos docentas, paaiškino, kad dėl miego apnėjos sutrinka kvėpavimas miego metu, todėl atsiranda daug kartų susijaudinimas ir sumažėja deguonies kiekis. Ši būklė siejama su įvairiais pavojais sveikatai, įskaitant aukštą kraujospūdį, diabetą, širdies priepuolį, insultą, pažinimo sutrikimus ir demenciją.

Miego apnėja taip pat sutrikdo miegą, padidindama kraujospūdį ir širdies susitraukimų dažnį, tuo pačiu sumažindama deguonies kiekį. Gilus miegas, būtinas audinių atstatymui, imuninės sistemos palaikymui ir bendram kūno atjauninimui, atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį palaikant gerą miego kokybę.

Remdamiesi šiuo supratimu, D. Carvalho ir jo komanda ištyrė, ar miego apnėjos poveikis giliam miegui gali būti susijęs su padidėjusia ilgalaike insulto, demencijos ir Alzheimerio ligos rizika. Tyrime dalyvavo 140 dalyvių, kurių vidutinis amžius buvo 73 metai, visi be demencijos ar Alzheimerio ligos požymių.

Jų miego apnėjos sunkumas svyravo nuo lengvo iki sunkaus. Dalyviams buvo atliktas smegenų skenavimas, siekiant įvertinti smegenų baltosios medžiagos, kurią sudaro nervinės skaidulos, atsakingos už ryšį tarp skirtingų smegenų regionų, sveikata[5]. Baltosios medžiagos pažeidimas gali trukdyti bendrauti ir dažnai pasireiškia mažais pažeidimais, kurie kaupiasi su amžiumi.

Vyresniems apnėja grėsminga
Miego apnėja vyresniems žmonėms padidina riziką susirgti demencija. Steshka Willems/ Pexels nuotrauka

Nuolat prastai išsimiegant senstame vis labiau: prisideda bent 2 ar 3 metai

Tyrimo metu taip pat buvo atliktas nakties miego tyrimas, siekiant sekti miego modelius. Rezultatai atskleidė, kad pacientams, kuriems buvo mažiausiai gilus miegas, o tai rodo prastesnę bendrą miego kokybę, dažniau pasireiškė baltosios medžiagos pažeidimo požymiai. Sumažėjus gilaus miego procentinei daliai 10 punktų, baltosios medžiagos žala padidėjo, prilygstanti senėjimui, pridedant 2 ar 3 metus.

Dr. Carvalho teigė, kad prastas miegas dėl sunkios miego apnėjos arba sumažėjusio gilaus miego gali prisidėti prie baltosios medžiagos anomalijų, susijusių su pažinimo sutrikimais, demencija ir insultu. Tačiau tyrimo autoriai pabrėžė, kad išvados nustatė bendrą ryšį, o ne priežastinį ryšį. Tyrėjai pabrėžė, kad reikia atlikti būsimus tyrimus, siekiant išsiaiškinti, ar miego kokybės gerinimas ir gilus miegas gali užkirsti kelią baltosios medžiagos anomalijų vystymuisi arba jį sulėtinti.

Gydytoja Ivana Rosenzweig, Londono King’s College Miego ir smegenų plastiškumo centro vadovė, pabrėžė, kad miego apnėja yra svarbi visuomenės sveikatos problema, paveikianti įvairius organus, įskaitant smegenis. Tyrimo išvados patvirtina esamus įrodymus, kad miego apnėja gali paspartinti jautrių asmenų senėjimo procesus.

Tyrėjai pabrėžė miego kokybės svarbą kovojant su demencija ir specifinių miego modelių bei ritmų vaidmenį palaikant smegenų sveikatą. Tokie tyrimai didina supratimą apie miego kokybės poveikį ir padeda suprasti ryšį tarp miego apnėjos ir smegenų sveikatos. Tokių išvadų reikšmė neapsiriboja informuotumo apie miego kokybės svarbą didinimu. Jie taip pat pabrėžia būtinybę anksti nustatyti ir veiksmingai valdyti miego apnėją, siekiant sumažinti galimą ilgalaikę riziką smegenų sveikatai.

Prastas miegas
Prastas miegas gali net pridėti kelis metus. Ivan Oboleninov/ Pexels nuotrauka

Žmonių miego kokybė kasmet yra vis prastesnė

Miego apnėja yra paplitusi būklė, kuri, kaip prognozuojama, per ateinančius metus tik dažnės. Visuomenės sveikatos iniciatyvoms ir asmens gerovei labai svarbu pripažinti žalingą jos poveikį kūnui ir smegenims. Strategijos, skirtos pagerinti miego kokybę ir sustiprinti gilų miegą, gali atlikti labai svarbų vaidmenį užkertant kelią baltosios medžiagos anomalijų progresavimui ir su tuo susijusiam pažinimo nuosmukiui ir insultui arba sulėtinti jų progresavimą.

Pastangos kovoti su miego apnėja turėtų apimti daugiadisciplininį metodą. Medicinos specialistai, įskaitant miego specialistus ir neurologus, gali bendradarbiauti ir teikti visapusišką priežiūrą. Diagnozė paprastai apima miego tyrimus ir smegenų skenavimą, leidžiantį geriau suprasti būklės poveikį smegenims.

Miego apnėjos gydymo galimybės skiriasi priklausomai nuo jos sunkumo ir individualių poreikių. Nuolatinio teigiamo kvėpavimo takų slėgio (CPAP) terapija yra dažniausiai skiriamas metodas, padedantis išlaikyti kvėpavimo takus atvirus miego metu.

Gyvenimo būdo keitimas, pavyzdžiui, svorio metimas, alkoholio ir raminamųjų vaistų vengimas bei miegas tam tikrose pozose, taip pat gali padėti. Kai kuriais atvejais gali būti svarstoma galimybė naudoti burnos aparatus arba chirurgines intervencijas. Žmonės atranda jiems tinkamus išradimus ar priemones ir pagerina savo miego kokybę.

Švietimo ir informavimo kampanijos atlieka labai svarbų vaidmenį skatinant sveikus miego įpročius ir skatinant asmenis kreiptis medicininės pagalbos, jei įtaria miego apnėją. Atpažinus požymius ir simptomus, tokius kaip garsus knarkimas, per didelis mieguistumas dienos metu ir dažni prabudimai naktį, gali paskatinti asmenis imtis veiksmų ir kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Be to, reikalingi nuolatiniai tyrimai, siekiant gilinti mūsų supratimą apie sudėtingą ryšį tarp miego apnėjos, smegenų sveikatos ir susijusių būklių, tokių kaip demencija ir insultas. Atskleidę pagrindinius mechanizmus ir tyrinėdami galimas intervencijas, mokslininkai gali paruošti kelią tikslingesniam gydymui ir prevencinėms strategijoms[6].

Vykdomi įvairūs tyrimai, miego kokybės ir sveikatos ryšiui tirti. Rezultatai pabrėžia gilaus miego reikšmę smegenų atstatymui ir pabrėžia galimas miego apnėjos pasekmes ilgalaikei pažinimo sveikatai. Didindami informuotumą, skatindami ankstyvą sutrikimų ir ligų aptikimą ir teikdami veiksmingus gydymo būdus, galime siekti, kad rizikos grupėje esančių asmenų miego įpročiai būtų sveikesni, pagerėtų smegenų sveikata ir gerėtų gyvenimo kokybė.