Suprasti akimirksniu
  • Meksikoje žiauriai nužudytas ką tik meru tapęs Alejandro Arcosas
  • Gerero valstija tapo politikų ir žurnalistų siaubu
  • Čilpansingo miestas kenčia dėl narkotikų gaujų keliamų konfliktų
  • Meksikos rinkimai buvo nudažyti krauju: žuvo daugybė kandidatų ir jų artimųjų
Šaltiniai
Meksikos meras
Ką tik meru tapęs politikas buvo žiauriai nužudytas. Stop kadras

Meksikoje žiauriai nužudytas ką tik meru tapęs Alejandro Arcosas

Meksikoje įvyko žiauri žmogžudystė, kuri dar labiau išryškino šalies kovos su narkotikų karteliais problemas. Praėjus vos šešioms dienoms po to, kai Alejandro Arcosas pradėjo eiti Meksikos mero pareigas, nukirsta mero galva buvo rasta ant jo automobilio stogo. Tai jau antrasis pareigūnas, brutaliai nužudytas Gerero valstijoje per mažiau nei savaitę.

43 metų Čilpansingo miesto mero A. Arcoso kūnas sekmadienio vakarą buvo rastas jo pikape, o politiko nukirsta galva buvo padėta ant jo automobilio stogo[1]. Valstybinė prokuratūra patvirtino A. Arcoso mirtį ir pranešė apie pradėtą tyrimą.

Gerero gubernatorė Evelyn Salgado išreiškė gilų pasipiktinimą dėl šios žmogžudystės. „Jo netektį aprauda visa Gerero visuomenė ir pripildo mus pasipiktinimo“, – sakoma politikės pareiškime, kuriuo pasidalino socialiniame tinkle.

A. Arcoso laidotuvės, į kurias susirinko daugybė jo gedinčių gyventojų, įvyko pirmadienį. Pranešama, kad politiko galva buvo prisiūta atgal prie kūno, tačiau vietoj pilnai atviro karsto jis buvo uždengtas po stikliniu gaubtu[2].

Daugybė žmonių susirinko išlydėti A. Arcosą. Stop kadras
Daugybė žmonių susirinko išlydėti A. Arcosą. Stop kadras

Gerero valstija tapo politikų ir žurnalistų siaubu

Žmogžudystės dieną A. Arcosas lankėsi Čilpansingo apylinkėse, kurias neseniai nusiaubė uraganas Johnas. Tą dieną naujai išrinktas meras, opozicijos veikėjas, vyko į susitikimą, tačiau esą neprašė jokios saugumo palydos. Anot saugumo ministro Omaro Garcios Harfucho, jis vyko visiškai vienas, tačiau po susitikimo A. Arcosas dingo, o jo kūnas buvo rastas po kelių valandų. Vietinės žiniasklaidos teigimu, A. Arcosas prieš mirtį vyko susitikti su Los Ardillos gaujos nariais[3].

Nors vietinės žiniasklaidos pranešimuose anksčiau buvo rašoma, kad A. Arcosas nori papildomos apsaugos, saugumo ministras pabrėžė, jog meras esą nesikreipė pagalbos nei į Saugumo ministeriją, nei į Nacionalinę gvardiją.

Gerero valstija vis dar nebuvo spėjusi atsigauti po prieš tai įvykusios smurto bangos – prieš savaitę buvo nušautas naujasis vyriausybės sekretorius Francisco Tapia. Šios žmogžudystės sukėlė didelį šoką vietos bendruomenei, o senatorius Alejandro Moreno išreiškė liūdesį dėl jaunų ir sąžiningų pareigūnų, kurie siekė pažangos savo bendruomenėje, praradimo.

Gerero valstija jau seniai garsėja kaip narkotikų prekybos centras, ypač dėl opijaus ir aguonų auginimo. Valstijoje veikia net 16 narkotikų prekeivių gaujos, kurios kovoja dėl regiono kontrolės. Dėl didelio nusikalstamumo lygio ir brutalių išpuolių, siekiant daryti įtaką politikų reikalams, ši valstija tapo viena pavojingiausių vietos politikams ir žurnalistams.

Prieš birželio mėnesį vykusius rinkimus Meksikoje šiame regione buvo nužudyti mažiausiai šeši kandidatai į viešąsias pareigas. Po paskutinės žiaurios mirties jau keturi merai – iš Gerero ir Gvanachuato valstijų – kreipėsi dėl papildomos apsaugos.
A. Arcosas buvo žiauriai nužudytas. Stop kadras
A. Arcosas buvo žiauriai nužudytas. Stop kadras

Čilpansingo miestas kenčia dėl narkotikų gaujų keliamų konfliktų

Čilpansingo miestas jau daugelį metų kovoja su smurtiniais nusikaltimais, kuriuos skatina dažni konfliktai tarp dviejų didžiausių konkuruojančių narkotikų gaujų – Ardillos ir Tlacos. Ankstesnė miesto merė Norma Otilia Hernández buvo nufilmuota tariamai susitinkanti su gaujų lyderiais restorane. Vėliau ji buvo pašalinta iš savo partijos, atveriant kelią A. Arcoso kandidatūrai.

2023 metais Čilpansingo mieste vykusius protestus surengė Ardillos gauja, siekdama priversti paleisti du jos lyderius, kurie buvo suimti už narkotikų ir ginklų laikymą.

Dvi dienas trukusių protestų metu buvo blokuojamas eismas pagrindiniame greitkelyje tarp Meksiko ir Akapulko. Protestuotojai netgi pagrobė šarvuotą policijos sunkvežimį, su kuriuo jie išlaužė valstijos įstatymų leidžiamosios valdžios pastato vartus ir užėmė pastatą.

Protestų pabaigoje demonstrantai pagrobė dešimt valstijos policijos ir Nacionalinės gvardijos narių ir tris valstijos bei federalinius pareigūnus. Valstybės institucijos galiausiai sugebėjo išlaisvinti įkaitus mainais į pažadus investuoti į viešųjų darbų projektus.

Meksikos rinkimai buvo nudažyti krauju: žuvo daugybė kandidatų ir jų artimųjų

Tiesa, verta pabrėžti, jog iš esmės visa Meksika ilgą laiką kovoja su politiniu smurtu, nes karteliai siekia daryti įtaką vietos valdžios reikalams.
Meksikoje vykę rinkimai buvo nudažyti kandidatų ir jų artimųjų krauju. Chantel/Unsplash nuotrauka
Meksikoje vykę rinkimai buvo nudažyti kandidatų ir jų artimųjų krauju. Chantel/Unsplash nuotrauka

Šiais metais šalyje buvo surengti didžiausi rinkimai istorijoje – buvo užimta beveik 20 000 viešųjų pareigų, įskaitant vietos, valstijų ir federalines pareigas. Tačiau procesą aptemdė smurtas: maždaug 37 kandidatai buvo nužudyti prieš balsavimą, daugelis iš jų siekė vietos pareigų. Kitais atvejais, akivaizdžiai bandant įbauginti politikus, buvo nužudyti kandidatų artimieji.

Toks smurto protrūkis ir nuolatinė baimė dėl savo bei savo artimųjų saugumo, privertė kai kuriuos kandidatus atšaukti savo kandidatūrą. O kitiems buvo paskirta Nacionalinės gvardijos narių teikiama apsauga.

Po rugsėjo 30 dienos inauguracijos ir smurtinių protrūkių naujai išrinkta Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum paskelbė savo saugumo stiprinimo planą, tačiau atmetė galimybę grįžti prie griežtos kovos su narkotikais taktikos.

„Karas su narkotikais nebegrįš“, – sakė ji, remdamasi prieštaringai vertinama Jungtinių Valstijų iniciatyva.

C. Sheinbaum teigia, kad Meksika sieks imtis priemonių, kuriomis būtų pašalintos pagrindinės nusikalstamumo priežastys, pavyzdžiui, skurdas. Ji taip pat tvirtino, jog vyriausybė nenaudos pernelyg didelės jėgos, mėgindama kovoti su nusikalstamumu. Meksikos kariuomenė ir teisėsauga jau seniai buvo kaltinami žudymais be jokių teismų ir net bendradarbiavimu su karteliais. Šis naujosios prezidentės požiūris primena C. Sheinbaum pirmtako Andreso Manuelio Lopezo Obradoro politiką, kuri buvo pagrįsta „apkabinimų, o ne kulkų“ strategija.