Avataras
suprasti akimirksniu
  • Varginantis skausmas, iššauktas vaistų nuo skausmo perdozavimo, kankina ilgą laiką
  • Vaistų perdozavimo iššaukto galvos skausmo priežastys
  • Migrena ir MGS
  • Galvos skausmo nuo per didelio vaistų vartojimo diagnozavimas nėra paprastas
  • Vaistų, kuriems yra priklausomybė, nutraukimo simptomai
Šaltiniai
Medikamentinis skausmas vadinamas MGS sindromu
Nepakeliamas skausmas, kurio neveikia vaistai. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Varginantis skausmas, iššauktas vaistų nuo skausmo perdozavimo, kankina ilgą laiką

MGS apibrėžiamas kaip galvos skausmas, kuris trunka 15 ir daugiau dienų per mėnesį. Tai vaistų nuo skausmo perdozavimo ir reguliaraus jų naudojimo pasekmė. Pasirodo, tai yra globali problema, kurią žino ne vienas, bet nesutapatina su priežastimi vengti nuolatinio nuskausminamųjų vaistų vartojimo. Kartais tai gal nėra taip būtina, bet įprotis užsiimti savigyda nuveda iki tokio pragaro, kai skausmas kenčiamas nuolatos[1].

Galvos skausmas yra dažna bėda, kurią dauguma iš mūsų yra patyrę tam tikru gyvenimo laikotarpiu. Skausmas gali būti nuo lengvo iki stipraus, jį gali sukelti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, stresas, miego trūkumas, dehidratacija ar net tam tikras maistas. Dažnai chroniško skausmo kamuojami žmonės griebiasi nuolatinio nuskausminamųjų vartojimo. Tačiau yra galvos skausmo rūšis, kurią sukelia būtent tai, ką mes naudojame jiems gydyti – vaistai nuo skausmo.

Ši būklė vadinama perteklinio vaistų vartojimo galvos skausmu (angl. Medication Overuse Headache, MOH), dar vadinamu grįžtamuoju galvos skausmu. MGS (MOH) tai galvos skausmas, atsirandantis dėl dažno ūmaus vaistų arba skausmą malšinančių vaistų, tokių kaip triptanai, ergotaminai, opiatai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir paracetamolis, vartojimo.

Jis išsivysto žmonėms, sergantiems pirminiu galvos skausmo sutrikimu, pavyzdžiui, migrena. Tokiais atvejais paprastai galvą skauda 15 ar daugiau dienų per mėnesį. Pats vaistas sukelia daugiau galvos skausmų, kurie kartais vadinami grįžtamuoju galvos skausmu. Medikamentiniam skausmui jau nebepadeda vaistai, kuriuos asmuo įprastai vartoja ir taip būklė tik pablogėja[2].

Problema yra susijusi su pertekliniu vaistų vartojimu. Jeshoots.com/ Pexels nuotrauka
Problema yra susijusi su pertekliniu vaistų vartojimu. Jeshoots.com/ Pexels nuotrauka

Vaistų perdozavimo iššaukto galvos skausmo priežastys

Nors skausmą malšinančius vaistus paprastai saugu vartoti ribotą dienų skaičių per mėnesį, tačiau didelis skausmą malšinančių vaistų vartojimas reguliariai didina MGS riziką. Gali susiformuoti užburtas ratas, kai skausmas sugrįžta, kai kiekviena vaisto dozė baigiasi, o net ir nutraukus vaisto vartojimą dažnai pasireiškia abstinencijos simptomai. 

Poreikis malšinti šiuos abstinencijos simptomus ir vis tiek gydyti skausmą skatina toliau vartoti nuskausminamuosius vaistus ir prasideda vaistų pervargimo ciklas. Po kurio laiko nuskausminamieji vaistai nebepadeda nuo pradinio skausmo ir pradeda kelti dar didesnį skausmą.

Migrena ir MGS

Dažnai toks skausmas yra sutapatinamas su migreniniais skausmais ir kitais sindromais. Migrena sergantys žmonės yra labiau linkę kentėti nuo medikamentinio skausmo. Paprastai jie patiria epizodinius priepuolius, kuriuos sudaro keli simptomai, pavyzdžiui, skausmas, pykinimas, vėmimas, jautrumas šviesai ir garsui, tačiau tarp priepuolių vėl būna be simptomų. 

Sergant ir MGS daugumą dienų arba dalį kiekvienos dienos kamuoja nuolatinis bukas galvos skausmas. Ilgainiui susiformuoja modelis, kai daugumą dienų skauda galvą, o migrenos priepuoliai prisideda prie to foninio skausmo. Per didelis skausmą malšinančių vaistų vartojimas taip pat gali sumažinti prevencinių migreną malšinančių vaistų veiksmingumą[3].

Vaistai ne visada padeda įveikti skausmą. Pixabay/ Pexels nuotrauka
Vaistai ne visada padeda įveikti skausmą. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Galvos skausmo nuo per didelio vaistų vartojimo diagnozavimas nėra paprastas

MGS išsivysto, kai asmuo bent tris mėnesius vartoja daug ūminio poveikio vaistų (nuskausminamųjų). Paprasti analgetikai, tokie kaip paracetamolis neturėtų būti vartojami 15 ar daugiau dienų per mėnesį, o ergotaminas, triptanai, opioidai ir sudėtiniai skausmą malšinantys vaistai neturėtų būti vartojami 10 ar daugiau dienų per mėnesį. 

Pagrindinis vaistų perteklinio vartojimo sukelto galvos skausmo gydymas – nutraukti vaistų, kurių vartojama daug, vartojimą ir kitaip valdyti pagrindinius migrenos priepuolius. Geriausia priemonė nutraukti šių vaistų nuo skausmo vartojimą priklauso nuo vartojamų vaistų rūšių ir bendros asmens sveikatos būklės. 

Kai kurie žmonės gali nutraukti vaistų vartojimą iš karto; kitiems saugiau bus juos mažinti palaipsniui; o keliems žmonėms gali prireikti net hospitalizavimo, kad galėtų nutraukti vaistų vartojimą prižiūrint gydytojui, ypač jei yra kitų sveikatos sutrikimų, kuriuos reikia atidžiai valdyti.

Vaistų, kuriems yra priklausomybė, nutraukimo simptomai

Dažniausias nutraukimo simptomas yra galvos skausmo sustiprėjimas. Kiti simptomai gali būti pykinimas, blogas miegas, neramumas ir skrandžio sutrikimai ar viduriavimas. Organizmui tenka tvarkytis su stipriais išgyvenimais, nes skausmas yra tikrai stiprus ir veikia kūną įvairiais būdais[4].

Sunkiausia suvaldyti ergotamino, triptanų ir kodeino ar morfino turinčių vaistų nutraukimo simptomus. Paracetamolio ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, tokių kaip aspirinas, ibuprofenas ar naproksenas, nutraukimo simptomai gali būti ne tokie sunkūs. Jie taip pat gali būti ne tokie sunkūs, jei nutraukimo procesas vyksta palaipsniui, o pacientą tinkamai stebi sveikatos priežiūros specialistas.

Įmanoma ir vaistų per didelio vartojimo galvos skausmo prevencija. Vaistų per didelio vartojimo galvos skausmo gydymui svarbiausia yra tokia prevencija, kad nereiktų susidurti su problemomis. Žmonės, kenčiantys nuo migrenos ar kitų pirminių galvos skausmo rūšių, turėtų žinoti, kad, per daug vartojant nuskausminamųjų vaistų, gali kilti MGS rizika.

Norint išvengti vaistų perteklinio vartojimo nuo galvos skausmo, svarbu skausmą malšinančius vaistus vartoti tik taip, kaip nurodė gydytojas, ir neviršyti rekomenduojamų dozių ar dažnumo. Žmonės, kuriems dažnai skauda galvą ar patiria migreną, turėtų apsvarstyti galimybę vartoti profilaktinius vaistus arba alternatyvius gydymo būdus, pavyzdžiui, akupunktūrą ar atsipalaidavimo technikas.

Taip pat svarbu kreiptis į gydytoją, jei galvos skausmai tampa dažnesni ar stipresni arba jei skausmą malšinantys vaistai nebepadeda. 

Diagnozuojant vaistų perteklinio vartojimo galvos skausmą reikia atidžiai įvertinti paciento galvos skausmo istoriją, vaistų vartojimą ir simptomus. Geriausias gydymas apima per daug vartojamų vaistų vartojimo nutraukimą ir kitokį pagrindinio galvos skausmo sutrikimo gydymą.

Jei įtariate, kad galbūt kenčiate nuo vaistų perdozavimo sukelto galvos skausmo, svarbu pasikalbėti su gydytoju, kad jis tinkamai įvertintų ir sudarytų gydymo planą. Taikant tinkamas gydymo ir prevencijos strategijas, galima nutraukti vaistų pervartojimo ciklą ir pagerinti savo gyvenimo kokybę.

Avataras
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Vaistų sukeltas galvos skausmas Emedicina. Patarimai
2.arrow_upward
Medication overuse headaches Mayoclinic. Online medical tips
3.arrow_upward
Medication overuse headache Migrainetrust. Headache management
10 komentarų
chat_bubble_outline Komentarai
share Dalintis
Avataras
Lukas Ba

Šiame straipsnyje keliami įdomūs klausimai apie galvos skausmo priežastis. Ar buvo atlikta kokių nors tyrimų apie tai, kaip ir kodėl įvairūs vaistai sukelia tokį galvos skausmą? O gal vis dar turime reikalų daugiausia su spėlionėmis? Verta paminėti, kad priklausomybė taip pat gali būti veiksnys, todėl man būtų įdomu sužinoti, ar buvo atlikta kokių nors tyrimų ir šiuo klausimu.

·Atsakyti2023-03-08T20:48:27.283Z
Avataras
Benediktas Jurevičius

Dabar jaučiuosi gana gerai, todėl esu linkęs suabejoti šio straipsnio reikalingumu. Kokią vertę šis straipsnis suteikia skaitytojams? Ar pateikiama kokių nors praktinių sprendimų ar patarimų, kaip išvengti medicininių galvos skausmų ir juos gydyti?

·Atsakyti2023-03-08T20:48:14.383Z
Avataras
Mindaugas Kuodis

Dovilė Barauskaitė tikrai pademonstravo savo žinias šia tema - jų rašiniai buvo tikslūs ir gerai išnagrinėti.

·Atsakyti2023-03-08T20:46:09.937Z
Avataras
Ausra Kazlauskaite

Labai svarbu žinoti apie galimą riziką, susijusią su skausmą malšinančių vaistų vartojimu viršijant rekomenduojamas dozes. Šis Dovilės Barauskaitės straipsnis apie medikamentinį galvos skausmą yra puikus atspirties taškas tiems, kurie gali atsidurti tokioje situacijoje. Suprasti vaistų perdozavimo sukeltų galvos skausmų priežastis ir gebėti atskirti migreną nuo MGS yra labai svarbus žingsnis ieškant pagalbos. Esu tikras, kad šis straipsnis bus naudingas visiems, kurie susiduria su sunkumais ir kuriems reikia daugiau informacijos.

·Atsakyti2023-03-08T20:44:36.354Z
Avataras
Tomas Mazylis

Dovilė Barauskaitė atliko nuostabų darbą su šiuo straipsniu - jis labai gerai aprėpia temą! Puikus darbas!

·Atsakyti2023-03-08T20:44:16.319Z
Avataras
Valentina Moreva

Nors mano požiūris į šią konkrečią temą gali būti kitoks, Dovilės Barauskaitės straipsnis "Medikamentinis galvos skausmas: kas tai yra?" man pasirodė labai informatyvus ir įdomus. Jame puikiai apžvelgtos problemos, kurias sukelia skausmą malšinančių vaistų perdozavimas, jų diagnozavimo būdai, taip pat priklausomybę sukeliančių vaistų abstinencijos simptomai. Tai svarbi problema, kuriai reikia skirti daugiau dėmesio, todėl vertinu į šį darbą įdėtą tyrimą.

·Atsakyti2023-03-08T20:43:49.870Z
Avataras
Ludvika G.

Puikus straipsnis, Dovile! Akivaizdu, kad atlikote tyrimus apie vaistų sukeltus galvos skausmus. Ypač įžvalgūs ir informatyvūs yra Jūsų punktai apie vaistų perdozavimo sukelto galvos skausmo priežastis ir galimus priklausomybę sukeliančių vaistų abstinencijos simptomus. Puikiai atlikta!

·Atsakyti2023-03-08T20:42:34.833Z
Avataras
Mantas Gudaitis

Sveiki, noriu pasidalinti įdomiu Dovilės Barauskaitės straipsniu apie būklę, vadinamą "medikamentiniu galvos skausmu" - ji pastaruoju metu tampa vis labiau žinoma, bet, deja, apie ją žino dar nedaug žmonių. Straipsnyje aptariamos tokios temos, kaip skausmą kankinantis skausmas, kurį sukelia skausmą malšinančių vaistų perdozavimas, kas sukelia galvos skausmą dėl vaistų vartojimo, migrena ir MGS, galvos skausmo diagnozavimas ir priklausomybę sukeliančių vaistų nutraukimo simptomas. Tai akis atveriantis ir informatyvus skaitinys, kurį turėtų perskaityti kiekvienas! #medikamentinisgalvos skausmas #informacija

·Atsakyti2023-03-08T20:42:12.919Z
Avataras
Vladimir Nikolayev

bukime naudingi ir konstruktyvūs

·Atsakyti2023-03-08T20:41:13.106Z
Avataras
Agne Zablockiene

Svarbu prisiminti, kad skausmo sukeltą galvos skausmą galima malšinti vaistais, skirtais jam gydyti. Be to, nors gali būti sudėtinga diagnozuoti galvos skausmus, kuriuos sukėlė per didelis vaistų kiekis, ypač atidžiai stebint vaistų dozę, galima gerokai sumažinti jų atsiradimo tikimybę. Galiausiai, aktyviai keičiant vaistus į alternatyvius, nuo priklausomybės nesukeliančius vaistus, galima sumažinti abstinencijos simptomų stiprumą ir galbūt išvengti galvos skausmų ateityje.

·Atsakyti2023-03-08T20:41:04.016Z
person