Londone už Palestiną mitingavo per šimtą tūkstančių žmonių

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Protestai
Londono mitingai palaikantys palestiniečius subūrė tūkstančius. Socialinių tinklų nuotrauka

Plačiai paplitusios eitynės ir mitingai visame pasaulyje pasisako už paliaubas

Londone neseniai buvo parodytas didžiulis paramos Gazos gyventojams demonstravimas, nes, pasak miesto policijos, „Nacionaliniame žygyje už Palestiną“ dalyvavo apie 100 000 dalyvių. Mitingo dalyvius paskatino bendras tikslas: paraginti nutraukti Gazoje vykstantį smurtą ir užtikrinti saugų humanitarinės pagalbos teikimą regionui.

Šia didžiule demonstracija Didžiosios Britanijos sostinėje pirmiausia buvo pasmerkti nepaliaujami bombardavimo reidai ir visapusiška Izraelio vykdoma Gazos blokada. Renginyje kalbėdamas Palestinos solidarumo kampanijos direktoriaus pareigas einantis Benas Jamalas pabrėžė vieningą susirinkusiųjų poziciją. B. Jamalo pareiškime pabrėžtas būtinybė nedelsiant nutraukti ugnį ir itin svarbu tiekti reikiamas humanitarines atsargas Gazos Ruožo gyventojams[1].

Jis taip pat pabrėžė, kad ilgalaikės Izraelio karinės okupacijos problemos sprendimas yra esminis bet kokio ilgalaikio sprendimo pagrindas. Viso žygio metu daugybė balsų skandavo „Laisvoji Palestina“. Dalyviai, kurių daugelis laikė plakatus ir mojavo Palestinos vėliavomis, perėjo miestą ir galiausiai susirinko prie Dauning gatvės, oficialios Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Rishi Sunak rezidencijos.

Šių protestų motyvacija neapsiribojo Londonu. Tą pačią dieną daugelyje JK ir viso pasaulio miestų vyko panašios demonstracijos. Atsižvelgiant į kelias savaites trukusį Izraelio ir „Hamas“ konfliktą, kurį paskatino teroristų grupuotės spalio 7 d. ataka pietų Izraelyje, per kurią žuvo 1 400 izraeliečių, pasaulinis poveikis buvo akivaizdus. Dėl konflikto daugiau nei milijonas žmonių Gazoje privertė palikti savo namus.

Londono mitingas
Būriai žmonių miestuose Jungtinėje Karalystėje reikalauja laisvės Gazos gyventojams. Vaizdo įrašo stop kadras

Palestiniečius palaikantys mitingo dalyviai reikalauja saugumo Gazoje

Nepaisant lietingo oro, londoniečiai susirinko prie Marmuro arkos netoli garsiojo Haid parko, o vėliau žygiavo link Vaitholo vyriausybės rajone. Gausus rinkėjų skaičius, daugiausia plevėsuojantis palestiniečių vėliavomis, garsiai reikalavo nutraukti tiek Izraelio blokadą, tiek neseniai surengtus antskrydžius Hamaso kontroliuojamoje Gazos ruožo teritorijoje[2].

Izraelis nuolat teigia, kad jo blokada yra strateginis reikalavimas, kad „Hamas“ nesukauptų ginklų. Be to, Izraelis tvirtina, kad jo antskrydžiais siekiama nukreipti į teritorijas, kuriose yra „Hamas“ tvirtovė, ir tuo pat metu stengiamasi išvengti civilių aukų. Šių antskrydžių tikslas, kaip nurodė Izraelis, yra sugriauti grupuotę po mirtinos atakos pietų Izraelyje.

Šis aštrėjantis konfliktas padidino įtampą tarptautiniu mastu. Tiek žydų, tiek musulmonų bendruomenės visame pasaulyje praneša, kad jaučiasi vis labiau pažeidžiamos. Šią nuotaiką pabrėžia Didžiosios Britanijos transporto policijos tyrimas dėl internete išplatinto vaizdo įrašo, kuriame matoma, kaip Londono metro vairuotojas veda keleivius skandavimu „Laisvė, laisva Palestina“.

Šių protestų akivaizdoje JK valdžia paragino dalyvius išlikti jautriems žydų bendruomenėje didėjančiam nerimo jausmui. Londono metropoliteno policijos pajėgų duomenimis, spalį, palyginti su praėjusiais metais, pranešama apie antisemitinius incidentus, stulbinančiai trylika kartų dažniau. Be to, pranešimų apie nusikaltimus prieš musulmonus padaugėjo dvigubai.

Nepaisant kelių netvarkos ir neapykantą kurstančių kalbų atvejų, policija daugumą protestų gyrė už tai, kad jie buvo teisėti ir be incidentų. Už Londono ribų palestiniečiams palankūs protestai taip pat buvo stebimi tokiuose miestuose kaip Belfastas.

Pasauliniu mastu vyko panašios demonstracijos

Airijos Respublikoje tūkstančiai žygiavo per Dubliną. Prancūzijoje vyko susibūrimai Renne, Monpeljė, Dižone ir Lione. Nepaisant policijos draudimų, Marselis, antrasis pagal dydį Prancūzijos miestas, patyrė sujudimus dėl organizuotų mitingų ir protestų. Tuo tarpu Berlyne palestiniečiams palanki demonstracija buvo uždrausta dėl susirūpinimo dėl galimo smurto ir neapykantos kurstymo. Tačiau proizraeliškas mitingas miesto širdyje buvo sankcionuotas.

Kiti pasauliniai miestai, įskaitant Romą ir Sidnėjų, taip pat liudijo eitynes, kuriose aidėjo solidarumo su Palestina jausmai. Ši pasaulinė protestų banga pabrėžia bendrą, tarptautinį raginimą: siekti taikos ir nutraukti besitęsiančią smurtą Gazoje. Viskas prasidėjo mėnesio pradžioje kai Hamas grupuotė užpuolė Izraelį iš Gazos ruožo[3].

Kaip atsakomosios priemonės pradiniam puolimui Izraelis pradėjo strateginį puolimą, nukreiptą į Hamas sunaikinimą. Tačiau puolimo pasekmės buvo rimtos. Ne vienas kruvinas atakavimas sudrebino ruožą ir nusinešė šimtus gyvybių per naktį. Gazos ruožo „Hamas“ valdomos sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtais duomenimis, per antskrydžius žuvo daugiau nei 4 300 palestiniečių.

Verta paminėti, kad dėl šių skaičių tikslumo šiuo metu kyla ginčų. Kai kurie mano, kad į šį skaičių įeina Hamas kovotojai ir atsitiktinės raketos detonacijos Gazos miesto ligoninėje spalio 17 dieną, aukos. Šį incidentą, kai Islamo džihado netinkamai paleista raketa, nukreipta į Izraelį, padarė papildomos žalos, Hamas neteisėtai priskyrė Izraeliui. Ir Izraelis, ir Jungtinės Valstijos pateikė įrodymų, patvirtinančių, kad nelaimingas atsitikimas įvyko dėl sugedusios Gazos raketos.

Protestai
Pasaulio miestų gatvės užsipildė taikos reikalaujančiais žmonėmis. Socialinių tinklų nuotrauka

Abi stovyklos ir šalių palaikytojai protestuose labiausiai nori ramybės

Nepaisant karo veiksmų, buvo dedamos pastangos sušvelninti humanitarinę krizę Gazoje. 20 sunkvežimių parkui, prikrautam būtiniausiomis atsargomis, buvo leista įvažiuoti į Gazą per pietinį Rafaho sienos kirtiklį su Egiptu. Eskaluojantis konfliktas neliko nepastebėtas pasaulinėje arenoje. Protestai kilo visame arabų pasaulyje ir toliau. Pranešama apie demonstracijas Vakarų Krante, kur palestiniečiams susidūrus su Izraelio kariniais kontrolės postais, kilo susirėmimai[4].

Tarptautiniai protestai buvo pastebėti įvairiose vietose – nuo Libano ir Irako iki Egipto, Turkijos, Indonezijos, Malaizijos, Maroko ir Pietų Afrikos. JAV Niujorkas tapo protestų centru, kuriame demonstrantai, įskaitant musulmonų ir žydų grupes, reikalavo nedelsiant nutraukti ugnį. Keli protestuotojai buvo sulaikyti už tai, kad trukdė eismui prie JAV senatorės Kristen Gillibrand biuro.

Meksikas taip pat buvo tokių budėjimo liudininkas, kai žmonės susirinko prie Izraelio ambasados uždegti žvakių ir skanduoti Palestiną palankius šūkius. Tuo pačiu metu buvo stebimas pasaulinis paramos Izraeliui antplūdis. Ne vienas pasaulinis pastatas pasidabino Izraelio vėliavos spalvomis ar iškėlė šalies vėliavą. Daugybė Izraeliui palankių įvykių ir budėjimų pabrėžė greitą ir saugų „Hamas“ įkaitais paimtų asmenų sugrįžimą.

Ryškus pavyzdys buvo pastebėtas Romoje, kur miesto žydų bendruomenė surengė simbolinę Šabo vakarienę. Prie pirminės sinagogos buvo pastatytos tuščios kėdės, kurių kiekviena simbolizuoja įkaitą. Kiekviena kėdė buvo asmeniška – nuotrauka ir užfiksuotų asmenų detalės, o stalas buvo papuoštas žvakėmis ir tradicine chalos duona. Ši besitęsianti krizė pabrėžia dialogo ir taikaus sprendimo būtinybę viename nestabiliausių pasaulio regionų.