Suprasti akimirksniu
  • Į Lietuvos padangę žengia nauja lytiškumo ugdymo programa
  • Lytiškumo užsiėmimus vaikams veda „Vulvų ir penių tapybos dirbtuvių“ organizatorės
  • Mokymas suteiks informacijos apie lytinę elgseną ir lyties tapatumo suvokimą
  • Ruošiamasi vaikams vesti pokalbius apie LGBT
Šaltiniai
Lytiškumas
Į Lietuvos padangę žengia nauja lytiškumo ugdymo programa. Charlesdeluvio/Unsplash nuotrauka

Į Lietuvos padangę žengia nauja lytiškumo ugdymo programa

Į Lietuvos padangę kartu su švietimo reformomis žengia nauja lytiškumo ugdymo programa. Tuo tarpu socialiniuose tinkluose plinta tėvų bendruomenės baimės ir pasipriešinimo šiai naujovei vajus. O štai VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ vadovė ir lytiškumo ugdymo pedagogė Lina Januškevičiūtė įsitikinusi, kad lytiškumo ugdymas ir toliau yra pasitelkiamas kaip įrankis priešinti, o ne rasti bendrus atsakymus.

„Liūdna, nes tokios situacijos kaip ši, ne tik neprisideda prie kokybiškos švietėjų bei sprendimų priėmėjų diskusijos, tačiau tiesiogiai kenkia kone labiausiai pažeidžiamai visuomenės grupei – vaikams ir jauniems žmonėms“, – sako ji.

Organizacija „Įvairovės ir edukacijos namai“aktyviai dirba lytiškumo srityje, rašo straipsnius, jos nariai važinėja po Lietuvą ir veda lytiškumo tema seminarus moksleiviams, jų tėvams ir pedagogams, su jaunimu dirbantiems asmenims.Įstaigos projektus finansuoja įvairios valstybinės institucijos. Pavyzdžiui, 2021 m. projektą „Lytiškumo kuprinė“, kurio metu buvo sukurtos didaktinės priemonės, leisiančios geriau vystyti mokinių lytinį raštingumą, kas, neva, užtikrins jų lytinės sveikatos puoselėjimo gebėjimus, finansavo Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, kuris skyrė 50 878 eurų[1]

Lytiškumo užsiėmimus vaikams veda „Vulvų ir penių tapybos dirbtuvių“ organizatorės

Lytiškumo užsiėmimus vaikams veda „Vulvų ir penių tapybos dirbtuvių“ organizatorės. Charlesdeluvio/Unplash nuotrauka
Lytiškumo užsiėmimus vaikams veda „Vulvų ir penių tapybos dirbtuvių“ organizatorės. Charlesdeluvio/Unplash nuotrauka

Visuomenės sveikatos ir komunikacijos specialistė bei politikė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė socialinėje paskyroje facebook teigia, kad VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ tai ta pati įstaiga, kur prieš keletą metų Lietuvoje garsiai nuskambėjo organizuodama „Vulvų ir penių tapybos dirbtuves“.

„Artėjant rudenėliui vis dažniau kalbama/rašoma apie gyvenimo įgūdžių pamokas, startuosiančias mokyklose, ir po gražiu pavadinimu pasislėpusį turinį. Vasaros pradžioje dalinausi istorija iš Baisogalos gimnazijos ir tėvelių nerimu dėl lytiškumo užsiėmimų, kuriuos vedė lektorės iš VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namų“. Tuos užsiėmimus vedė tos pačios pagarsėję vulvų ir penių tapybos dirbtuvių organizatorės. Taigi, dabar sulaukiau sunerimusių tėvelių iš Skuodo žinučių. Pasirodo, tie patys „Įvairovės ir edukacijos namai“ Skuodo rajone rengia nemokamą stovyklą paaugliams, kuri finansuojama iš projektinių lėšų. Tai – sūris pelėkautuose“, – dėstė moteris.

Anot jos, Radviliškio rajone, Baisogalos gimnazijos 6-8 klasių moksleiviams užsiėmimus apie lytiškumą vedusios lektorės kalbėjo apie masturbaciją, menstruacijas, skaidrėse rodė moteriškus lytinius organus, klausė ar vaikams patinka gėjai. Vaikai dalyvavę užsiėmimuose turėjo susiskirstyti poromis, nepaisant lyties, ir artėti vienas link kito bei stebėti savo savijautą, kylančius jausmus.

„Jei jums kartais nejauku dėl to, ko mokosi vaikai mokykloje ir kokias „vulvų ir penių tapybos pamokas“ jiems rengia edukatorės iš sostinės, tiesiog pasidomėkite tuo“, – ragino V. Jankauskaitė-Milčiuvienė[2].

Mokymas suteiks informacijos apie lytinę elgseną ir lyties tapatumo suvokimą

VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ interneto svetainėje gražiai ir išsamiai pateikiama plačiai išdėstyta parengta visa lytiškumo ugdymo programa.

Joje teigiama, kad remiantis UNESCO rekomendacijomis, visuminis, mokslu grįstas, amžiui pritaikytas ir tarptautinius mokslo standartus atitinkantis lytiškumo ugdymas įgalina jauną žmogų priimti sąmoningus, informuotus ir saugius sprendimus. Toks lytiškumo ugdymas pasižymi nuoseklumu, yra pritaikytas pagal amžių, atspindintis šio laikmečio aktualijas, apimantis asmens raidą ir lyties tapatumo suvokimą. Toks mokymas pateikia duomenimis grįstą ir be išankstinių nuostatų informaciją, kuri yra susijusi su vaiko ir jauno žmogaus emocine raida, seksualinės ir reprodukcinės sveikatos užtikrinimu bei lytine elgsena, įgalina asmenį priimti saugius sprendimus bei komunikuoti įvairius lytiškumo aspektus. Svarbiausia, jog toks ugdymas atliepia poreikį ugdyti ir auginti sąmoningą asmenybę, suprantančią savo fiziologinius ir psichologinius ypatumus, atpažįstančią savo poreikius, puoselėjančią pagarbų ir atvirą santykį su savimi ir kitais bei pabrėžia žmogaus teisių ir lyčių lygybės temų svarbą lytiškumo ugdymo diskurse ir t. t[3].

Ruošiamasi vaikams vesti pokalbius apie LGBT

Ruošiamasi vaikams vesti pokalbius apie LGBT. Norbu Gyachung/Unsplash nuotrauka
Ruošiamasi vaikams vesti pokalbius apie LGBT. Norbu Gyachung/Unsplash nuotrauka

VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ atstovės įsitikinusios, kad net pokalbiai apie LGBT lytiškumo ugdymo metu taip pat yra labai svarbūs. Lytiškumo ugdymo pedagogės įsitikinusios, kad nėra tyrimų, kurių duomenys rodytų, jog pokalbiai apie LGBT galėtų pakeisti mokinių lytinę orientaciją ar kitaip paveikti mokinio tapatybę. Pedagoginiai darbuotojai privalo laikytis Pedagogų etikos kodekso, kuris apibrėžia būtinybę gerbti kiekvieną mokinį. Nors mokyklų bendruomenės turi laisvės nuspręsti, kaip siekti švietimo tikslų, bendri ugdymo turinio ir proceso principai yra reglamentuoti. Todėl organizuodamos ugdymą, mokyklos privalo vadovautis teisės aktais, o ne atskirų bendruomenės narių nuostatomis ar pasaulėžiūra. Taigi mokyklose lytiškumo ugdymas yra privalomas, o lytiškumo ugdymo programoje numatyta, kad mokiniai turi išmokti gerbti savo ir kitų žmonių lytiškumą. O tai padaryti galima tik per pokalbius ir refleksiją[4].

avatar
Daiva Čepėnienė
Žiniasklaidos atstovas (-ė)
Šaltiniai
2.arrow_upward
3.arrow_upward
Lina Januškevičiūtė ir Vilma Gabrieliūtė. Metodinės gairės įgyvendinant lytiškumo ugdymą 5-8 klasėms Įvairovės ir edukacijos namai
4.arrow_upward
Lietuvos psichologų sąjungos LGBTQIA+ psichologijos grupė. LGBT+ temos mokykloje Įvairovės ir edukacijos namai