Krašto apsaugos ministerijos pirkinių sąraše – kilimėliai kojoms valytis ir scenos konstrukcijų sumontavimas
Lietuva didina apsukas rinkdama lėšas savo gynybai, tačiau Krašto apsaugos ministerija (KAM) šias sunkiai surinktas lėšas randa, kur paskirstyti kitur. Už tai Lietuvos kariuomenė perka „rakandus“ už kelis tūkstančius, atlieka paprastuosius remontus už šimtus tūkstančių eurų ir lankosi vaikams skirtuose renginiuose leisdami į rankas paimti automatus už 16 tūkst. eurų.
Tačiau KAM šiuo metu ne gynyba galvoje, nes ja pasirūpins patys Lietuvos gyventojai, imdami šakes ir kilimėlius kojoms valyti už 3 tūkst. eurų į rankas ir juos mėtydami į įsibrovėlius. Kaip ten kandidatas į europarlamentarus P. Andriukaitis debatuose išsireiškė – krikščionims būdingas gailestingumas ir meilė[1], o kadangi Lietuvoje dažniausiai išpažįstamas šis tikėjimas, teks gintis rankomis ir tuo, kas po jomis paklius.
KAM viešųjų pirkimų sąraše – kilimėliai kojoms valytis už 3 tūkst. eurų, konstrukcijos, reikalingos scenų montavimui už 16 tūkst. eurų, administracinių pastatų remontas už 108 953,35 eurus, tokių pastatų paprastasis remontas ir oro kondicionavimo sistemų įrengimas už 396 150,77 eurus ir kiti „mažmožiai“. Na, o viską vainikuoja LK KOP Aviacijos bazės inžinerinių tinklų ir statinių, esančių Lakūnų g. 3, Šiauliuose, rekonstravimo darbai už beveik 5,5 mln. eurų.
Belieka tik pridurti, kad jei ne tie patys konservatoriai su garsiuoju anūku, užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu priešaky, šių pirkinių gal nė nebūtų, nes paprasčiausiai Lietuvai nekiltų jokia – nei reali, nei įsivaizduojama grėsmė.
Karinė artilerija parodoje buvo reikalinga tam, kad suteiktų žinių, kaip apsaugoti savo duomenis internete
Kaip jau 77 skelbė, gegužės 24-26 dienomis sostinėje trukęs komiksų mylėtojams dedikuotas renginys „Comic Con Baltics“ kaip reikiant šokiravo jame dalyvavusius suaugusiuosius, mat jame, greta visų kompiuterinių žaidimų demonstracijų (kuriuose, taipogi netrūksta virtualių ginklų panaudojimo), Lietuvos kariuomenė pasiūlė ginklus „pasimatuoti“ gyvai.
Renginio aprašyme buvo skelbta, kad jį iš dalies finansavo Vilniaus miesto savivaldybė, o išsiuntus užklausą LR Krašto apsaugos ministerijai paaiškėjo, kad iš valstybės mokesčių mokėtojų lėšų tam buvo skirta 16 tūkst. eurų pagal VšĮ „Kultūringai“ teiktą paraišką KAM dėl programos „Žinios ir įgūdžiai – visuomenės jėga prieš hibridines grėsmes“ dalinio finansavimo.
Savo pateiktame atsakyme KAM nurodė, kad kariuomenės pasirodymas demonstruojant nepilnamečiams karinę artileriją buvo reikalingas tam, kad… apsaugoti juos nuo hibridinių grėsmių internete ir suteikti žinių, kaip apsaugoti savo asmens duomenis!
Žinoma, kaip 77 ir įtarė, tokiu pasirodymu jaunieji Lietuvos patriotai mokomi ne tik kaip laikyti ginklą rankose, bet ir savotiška forma „spaudžiami“ po mokyklos baigimo pasirinkti „teisingą“ profesinį kelią (pavyzdžiui, papildyti kariuomenės gretas ir taip išsigydyti net depresiją).
Renginio metu formuotas požiūris į NATO kaip į visuotinį gėrį
Belieka papildyti, kad su 77 susisiekę renginyje dalyvavę asmenys pasidalino nuotraukomis, kuriose matyti, kad kariuomenės stendas buvo papuoštas užrašais #WeAreNATO, kurie neabejotinai formuoja dar besiformuojančio jaunuolio supratimą apie šiuo metu vykstančius politinius procesus.
Jokiais būdais nieko apie Lietuvos narystę NATO neteigiame, tik norime pabrėžti, kad dabartiniai Aljanso narių sprendimai kelia realią grėsmę regioniniam saugumui (kaip antai sprendimas siųsti savo karius į karą Ukrainoje), o jaunuoliai verčiami ne kritiškai mąstyti, bet beatodairiškai palaikyti „tinkamas puses“.
Atkreipiame dėmesį ir į tai, kad oficialiame renginio svečių sąraše Lietuvos kariuomenė įtraukta nebuvo, tačiau jau renginiui įpusėjus apie tai „Comic Con Baltics“ pranešė savo feisbuko paskyroje.
„Kiek daug superherojų šį savaitgalį susibūrė po LITEXPO stogu! Ačiū Lietuvos kariuomenei, jog dalijosi istorijomis ir žiniomis iš tikrųjų herojų kasdienybės.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija“, – skelbta feisbuko paskyroje[2].
Derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šiuo metu Lietuva siekia aktyviai ginkluotis, o tam, žinoma, reikia kur kas didesnių resursų gynybai. Tam buvo inicijuotas 4 proc. BVP skyrimas krašto apsaugai (nepaisant to, kad iniciatyvą palaiko vos 2 proc. gyventojų). O dabar, ateinančių metų biudžete svarstoma vėl kelti mokesčius, kad būtų surinkta kuo daugiau lėšų šiam tikslui.
Lietuvoje svarstoma privalomo šaukimo į kariuomenę pertvarka
Tuo tarpu 77 taip pat skelbė, kad šiuo metu seime svarstoma iš esmės „patobulinti“ visą šaukimo atlikti privalomą karo tarnybą mechanizmą.
Ir vienas iš tokių pokyčių atgintų lengva depresijos forma sergančius jaunuolius į tarnybą ne po 5 metų kaip yra šiuo metu, bet vos po pusmečio.
Pagal seime registruotą projektą taip pat siūloma mažinti šaukiamųjų amžių ir šaukti 18-21 m. prievolininkus, privalomoji karo tarnyba nebegalėtų būti atidedama ir į ją būtų kviečiami ir tie, kurie įgijo kariuomenėje trūkstamas specialybes aukštosiose mokyklose bei atsirastų galimybė trumpinti tarnybos laiką arba gauti didesnes išmokas.