- „Ozempic“ ir „Wegovy“ versijos bei kitos skandalo dėl žalingų lieknėjimo vaistų problemos
- Didelę įtaką šių vaistui išpopuliarinimui padarė socialinė žiniasklaida
- Ieškoti alternatyvų originaliems vaistams gali būti dar žalingiau
- Amerikiečiai jau ieško alternatyvų dėl didelio vaistų trūkumo
„Ozempic“ ir „Wegovy“ versijos bei kitos skandalo dėl žalingų lieknėjimo vaistų problemos
Vis labiau populiarėjantys svorio metimo vaistai kaip greitas problemos sprendimo būdas, sukėlė diskusiją apie jų vartojimą ir veiksmingumą. Nors šie vaistai iš pradžių buvo sukurti diabetui ir kitiems sveikatos sutrikimams gydyti, dabar jie naudojami visai kitais tikslais. Socialinės žiniasklaidos influenceriai ir įžymybės juos reklamuoja kaip priemonę, padedančią greitai numesti svorio[1].
Vienas iš tokių vaistų yra „Ozempic“, kurį 2019 m. leista naudoti Jungtinėje Karalystėje. Jis veikia imituodamas hormono, vadinamo GLP-1, kuris padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir apetitą, veikimą. Kitas vaistas – „Wegovy“, netrukus turėtų būti prieinamas jau ir JK vaistinėse. Jis veikia slopindamas apetitą ir skatindamas sotumo jausmą.
Nors šie vaistai gali veiksmingai skatinti svorio mažėjimą, jie taip pat gali sukelti šalutinį poveikį, įskaitant pykinimą, viduriavimą ir vėmimą. Taip pat nerimaujama dėl ilgalaikio šių vaistų poveikio sveikatai, ypač kai jie vartojami svorio metimo tikslais[2].
Socialinė žiniasklaida suvaidino svarbų vaidmenį populiarinant šiuos svorio metimo vaistus, nes influenceriai ir įžymybės juos siūlo savo sekėjams. Iš tikrųjų „Ozempic“ surinko daugiau kaip 800 mln. peržiūrų socialiniuose tinkluose, o vartotojai pasakojo apie savo patirtį ir dalijosi patarimais, kaip vartoti šį vaistą.
Didelę įtaką šių vaistui išpopuliarinimui padarė socialinė žiniasklaida
Vaistas buvo išrastas diabetu sergantiems asmenims, bet užkariavo kitus dėl savo išvaizdos susirūpinusius asmenis. Daugelis sveikatos ekspertų išreiškė susirūpinimą dėl pavojų, kylančių reklamuojant šiuos vaistus svorio metimo tikslais.
Garsenybių patvirtinimai ir įrašai socialinėje žiniasklaidoje gali sudaryti klaidingą įspūdį apie šių vaistų veiksmingumą ir saugumą, todėl jie gali būti plačiai vartojami be tinkamos gydytojų priežiūros.
Britų aktorė ir aktyvistė Jameela Jamil ypač garsiai kalbėjo apie svorio metimo vaistų naudojimo pavojus. Neseniai paskelbtame savo socialinių tinklų įraše ji įspėjo apie galimą šių vaistų žalą ir paragino žmones pirmenybę teikti savo sveikatai, o ne išvaizdai.
Nepaisant susirūpinimo dėl svorio metimo vaistų, kai kurie žmonės tvirtina, kad jie gali būti vertinga priemonė tiems, kurie kovoja su nutukimu ir kitais sveikatos sutrikimais. Jie pabrėžia, kad šie vaistai gali padėti žmonėms numesti svorio ir pagerinti jų sveikatą, sumažinti komplikacijų, tokių kaip diabetas ir širdies ligos, išsivystymo riziką.
Galiausiai svorio metimo vaistų tokių kaip „Ozempic“ vartojimas yra sudėtingas klausimas, kuriame abi pusės turi svarių argumentų. Nors tokie vaistai gali būti veiksmingi, skatinantys lieknėjimą, jie taip pat kelia ir galimą riziką bei turėtų būti vartojami tik prižiūrint gydytojui. Labai svarbu teikti pirmenybę sveikatai, o ne išvaizdai, taip pat prieš vartojant šiuos vaistus būtina kreiptis į specialistą patarimo.
Ieškoti alternatyvų originaliems vaistams gali būti dar žalingiau
Dėl pernelyg didelių dabartinių svorio metimo vaistų kainų kai kurie užkietėję dietų šalininkai bando vaistininkų paruoštas generines vaistų versijas. Tačiau ekspertai įspėja, kad nors šių „Ozempic“ ir „Wegovy“ kopijų kainos gali būti priimtinesnės, jos gali būti netikros[3].
Vienintelis „Ozempic“ preparatų gamintojas turi patentą semagliutidui. Tai reiškia, kad šių vaistų, patvirtintų antrojo tipo cukriniam diabetui ir ilgalaikiam nutukimui gydyti, veikliajai medžiagai leidimą turi tik jie.
„Ozempic“ buvo patvirtintas tik diabetui gydyti, o „Wegovy“ 2021 m. gavo Maisto ir vaistų administracijos (FDA) žalią šviesą suaugusiųjų nutukimui gydyti. Farmacijos bendrovė pareiškime nurodė, kad ji neteikia semagliutido kitoms farmacinėms kampanijoms, todėl kai kuriems ekspertams kilo klausimų, iš kur jie gauna vaistą ir ar tai apskritai yra semagliutidas.
Tai klausimas už milijoną dolerių. Farmacinės kampanijos specializuojasi kurti žmonėms pritaikytus vaistus, naudodamos vaistų veikliąsias medžiagas. Šiuo atveju veiklioji medžiaga yra semagliutidas. Sudėtiniai vaistai, net jei jų sudėtyje yra FDA patvirtintų sudedamųjų dalių, patys savaime nėra patvirtinti FDA[4].
O tai reiškia, kad jie nėra reguliuojami, perspėja vaistininkai. FDA leidžia vaistininkams tiekti vaistus, kai nėra komerciškai gaminamų vaistų arba kai dozė netinka pacientui. Svorio metimo ekspertai teigia, kad vis labiau populiarėja sudėtinės „Ozempic“ versijos, tačiau abejoja, ar farmacinės kompanijos, kurios jas gamina, yra visiškai skaidrios informuodamos apie alternatyvių vaistų sudėtines dalis.
Ekspertai spėja, kad gali būti, jog sudėtines medžiagas gaminantys vaistininkai žmonėms duoda semagliutido natrio druskos, pigesnę ir modifikuotą junginio versiją, kuri yra skirta tik moksliniams tyrimams. Vaistininkai pridūrė, kad natrio semagliutido nepatvirtino FDA, todėl šio produkto pardavimas būtų neteisėtas.
Vaistininkai taip pat gali pirkti semaglutidą iš didmenininkų. Išskyrę jį į mažesnes dozes, gali maišyti su kitomis vaistų sudedamosiomis dalimis. Neskaidrumas dėl to, kas yra sudėtinių „Ozempic“ ir „Wegovy“ versijų sudėtyje, gali kelti saugumo problemų.
Amerikiečiai jau ieško alternatyvų dėl didelio vaistų trūkumo
Kai kurios vaistinės dar praėjusią vasarą nustojo sandėliuoti „Ozempic“ vaistą nuo diabeto, kuris labai išpopuliarėjo, ypač dėl to, kad buvo naudojamas ne pagal paskirtį, bet kaip pagalbinė priemonė svoriui mažinti.
Tuo metu plačiai paplitusio vaisto trūkumas paskatino tiekėjus atsisakyti šio vaisto. Tačiau daugelis sakė, kad taip atsitiko todėl, kad vaisto pardavimas kenkė verslui. Ne vien dėl trūkumo ar populiarumo. Vidutinė didmeninė „Ozempic“ kaina, kurią moka vaistinės, yra apie 900 JAV dolerių už 30 dienų atsargas. Tačiau produkto atsisakiusieji teigė, kad už kiekvieną receptą paprastai buvo kompensuojama tik 860 JAV dolerių. Tad tapo brangu saugoti atsargas.
Tai dar vienas posūkis „Ozempic“ sagoje JAV, kur daugelis pacientų per pastaruosius metus buvo priversti apsilankyti keliose vaistinėse, ieškodami vaisto, kurį buvo sunku rasti dėl jo trūkumo. Vaistinės Magnolijoje, Teksaso valstijoje, savininkas Steve Hoffart maždaug prieš metus nustojo sandėliuoti preparatą ir panašius vaistus nuo diabeto. Jis matė, kad kompensacijos buvo maždaug 10-40 JAV dolerių mažesnės už šių vaistų kainą[5].
Garsenybės ir įtakingieji asmenys gyrė šiuos preparatus, o socialinę žiniasklaidą užplūdo startuolių, skatinančių šių vaistų vartojimą, reklamos. Amerikiečiai jau seniai keliauja pas kaimynus ieškoti pigių receptų ir prieinamesnių medicininių procedūrų o dabar jau ir ši praktika tampa populiariu būdu įsigyti svorio metimo vaistų, nes socialinių tinklų svetaines užplūdo patarimai, kaip jų įsigyti užsienyje.
Šie vaistai yra veiksmingi ir potencialiai galėtų padėti didžiulei daliai JAV gyventojų. Apie 70 % amerikiečių turi antsvorio arba yra nutukę. Tačiau šie vaistai yra brangūs ir daugelis sveikatos planų jų nekompensuoja. Nors pirkti vaistus ne JAV ir parsivežti namo gali būti rizikinga, žmonių noras taip elgtis rodo, kad JAV sveikatos priežiūros sistema nesugeba užtikrinti, kad amerikiečiai galėtų sau leisti veiksmingus gydymo būdus, kai tik jie tampa prieinami.
Daugeliu atveju tik turtingi žmonės galės gauti nutukimo gydymo priemones, nors nuo šios ligos neproporcingai daug kenčia mažesnes pajamas gaunantys žmonės. Stebina tai, kad nutukimo gydymas vis dar yra taip stigmatizuojamas, kad pacientai gali šokinėti per lankus, norėdami gauti gydymą nuo ligos, kuria jie serga. Tačiau vis daugiau pacientų, kai jų draudikai neapmoka vaistų, išrašytus receptus išveža į vaistines už JAV ribų.