Liberalų vyriausybė Lenkijoje „darbuojasi“: nuo balandžio naikinama PVM lengvata maistui – kainos kils beveik viskam

PasaulisRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Ingrida Šimonytė ir Donaldas Tuskas
Ingrida Šimonytė ir Donaldas Tuskas. ELTA nuotrauka

Lenkijoje naikinamas nulinis PVM tarifas maistui

Daugybė lietuvių reguliariai apsiperka Lenkijoje, nes taip gerokai sutaupo. Tačiau jau greitai daugelis maisto prekių Lenkijoje pabrangs net 5 proc., nes Donaldo Tusko vyriausybė atšaukė laikiną pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maistui.

Nulinis PVM tarifas galiojo daugiau nei 2 metus. Teisės ir teisingumo (PiS) vyriausybė šią lengvatą įvedė 2022 metų vasario 1 dieną, kai Lenkijos infliacijos rodiklis siekė 9,2 proc. Taip ankstesnioji valdžia stengėsi padėti sušvelninti infliacijos smūgį gyventojams. Tačiau dabar infliacija sulėtėjusi, todėl naujoji liberalų vyriausybė nusprendė, kad laikas didinti maisto kainas, jog šalies biudžetas ir vėl pasipildytų nemenka pinigų suma[1].

Lenkijos finansų ministerija pranešė, kad nulinis PVM tarifas kai kuriems maisto produktams nebus pratęstas, o tai reiškia, kad jis nustos galioti kovo pabaigoje. Taigi, jau šių metų balandžio 1 dieną maisto produktai neabejotinai pabrangs.

„Manoma, kad šių metų vasario ir kovo mėnesiais tiek infliacijos, tiek maisto produktų kainų augimo tempai toliau mažės“, – rašoma ministerijos pranešime, tuo pagrindžiant naująjį sprendimą.
Apsipirkimas Lenkijoje
Apsipirkimas Lenkijoje nuo balandžio mėnesio taps brangesnis. Gemma/Unsplash nuotrauka

Jau žinoma, kokie maisto produktai brangs nuo balandžio 1 dienos

Su šio mokesčio didinimu susijęs neapibrėžtumas buvo viena iš kliūčių, dėl kurių Pinigų politikos taryba blokavo palūkanų normų mažinimą. Lenkijos maisto gamintojų federacijos generalinis direktorius Andrzejus Gantneris aiškino, jog dėl panaikintos lengvatos atitinkamai augs kainos maisto parduotuvėse:

„PVM yra kainą nustatantis mokestis, o tai reiškia, kad tokiu dydžiu kainos parduotuvėse padidės. PVM sumoka vartotojas, todėl maisto produktų kainos augs 5 proc.“

Svarbu pažymėti, kad PVM didinimas nebus taikomas visiems maisto produktams, kadangi ne pagrindinio vartojimo produktai ir taip buvo su ne nuliniu PVM tarifu. Prekės su nuliniu PVM tarifu, kuris nustos galioti kovo pabaigoje, apima šias kategorijas:

  • mėsa ir mėsos subproduktai,
  • žuvis ir vėžiagyviai, moliuskai bei kiti vandens bestuburiai, išskyrus aštuonkojus ir omarus,
  • pienas ir pieno produktai,
  • kiaušiniai,
  • natūralus medus, kiti gyvulinės kilmės produktai, nenurodyti kitur
  • riešutai,
  • daržovės ir kai kurios valgomosios šaknys bei gumbavaisiai, daržovių konservai,
  • vaisiai bei jų konservai, citrusinių vaisių ar melionų žievelės,
  • gyvūninės ar augalinės kilmės riebalai ir aliejus bei jų skilimo produktai, taip pat paruošti valgomieji riebalai, gyvūninės ar augalinės kilmės valgomieji vaškai,
  • riebalų mišiniai, sudaryti iš augalinių arba gyvūninių produktų, į sūrį panašūs gaminiai (sūrio analogai),
  • sriubos ir sultiniai bei jų pusgaminiai, homogenizuoti sudėtiniai maisto produktai,
  • ledai,
  • vanduo, įskaitant mineralinius ir negazuotus vandenis, į kuriuos pridėta cukraus ar kitų saldiklių, arba aromatizuoti vandenys ir kiti nealkoholiniai gėrimai, išskyrus vaisių ir daržovių sultis,
  • gyvūnų (išskyrus žuvis) žarnos, šlapimo pūslės ir skrandžiai, tiek sveiki, tiek jų dalys, švieži, atvėsinti, šaldyti, sūdyti, konservuoti, vytinti ar rūkyti,
  • grūdai ir grūdų produktai, įskaitant duoną ir konditerijos gaminius,
  • malimo pramonės produktai, salykas, krakmolas, inulinas, kviečių glitimas,
  • aliejinių augalų sėklos ir vaisiai, pramoniniai arba vaistiniai augalai,
  • mėsos, žuvies ar vėžiagyvių, moliuskų bei kitų vandens bestuburių gaminiai,
  • mišinukai kūdikiams, įskaitant pieną kūdikiams, tolesnio maitinimo maitinimo mišinius, tolesnio maitinimo pieną ir modifikuotą pieną.

Tad nuo kito mėnesio maisto produktų kainos Lenkijoje pabrangs maždaug tiek (primename, jog šiuo metu zloto kursas – 1 PLN=0,23 Eur):

  • Kiaulienos nugarinės kilogramas šiuo metu kainuoja ~16,74 PLN. Nuo balandžio 1 d. kaina kils iki ~17,58 PLN .
  • Silkės aliejuje (650 g) kainuoja ~13,94 PLN, o nuo balandžio kainuos ~14,64 PLN.
  • Pieno litras (3,2 proc.) kainuoja ~3,83 PLN, o nuo balandžio kainuos ~4,02 PLN .
  • 10 kiaušinių kainuoja ~6,98 PLN, o nuo balandžio kainuos ~7,33 PLN.
  • Kujawski aliejus kainuoja ~8,18 PLN, o nuo balandžio kainuos ~8,59 PLN.
  • Sviestas (200 g) kainuoja ~5 PLN, o nuo balandžio kainuos ~5,25 PLN.
  • Duona (1000 g) kainuoja ~5,06 PLN, o nuo balandžio kainuos ~5,31 PLN.
  • Kvietiniai miltai (1kg) kainuoja ~3,75 PLN, o nuo balandžio kainuos ~3,94 PLN.
  • Geltonasis goudos sūris (1 kg) kainuoja ~23,35 PLN, o nuo balandžio kainuos ~24,52 PLN.
  • Bananai (1 kg) kainuoja ~6,96 PLN, o nuo balandžio kainuos ~7,31 PLN.
  • Bulvės (1 kg) kainuoja ~2,43 PLN, o nuo balandžio kainuos ~2,55 PLN.

Maistas Lenkijoje išliks pigesnis nei Lietuvoje

Maisto produktų kainos Lenkijoje
Lenkijoje maisto produktams iš vėl bus taikoma 5% PVM. NRD/Unsplash nuotrauka

Tačiau verta pažymėti, kad net ir sugrąžinus 5 proc. PVM tarifą maistui, Lenkijoje jis ir toliau bus kur kas mažesnis nei Lietuvoje. Tad lietuviai tikriausiai vis tiek plūs į Lenkiją, taip stengdamiesi sutaupyti.

Manoma, jog Lietuvių išlaidos Lenkijoje vien praėjusių metų sausio-rugsėjo mėnesiais sudarė 271,3 mln. Eur. Tai net 17 proc. didesnės išlaidos nei tuo pačiu laikotarpiu 2022 metais, kai jos siekė 231,9 mln. eurų[2].

Lenkija nebuvo vienintelė šalis, įvedusi lengvatinį PVM tarifą maisto produktams. Tokia lengvata taikoma daugelyje ES šalių. Lietuvoje lengvatinis PVM tarifas neįvedamas aiškinant, kad taip sumažėtų valstybės biudžeto pajamos, o gyventojai vis tiek nepajustų sumažėjusių kainų, nes verslas neva nemažintų kainų. Tačiau stebint Lenkijos ar kitų valstybių maisto produktų kainas, kurios yra ženkliai mažesnės už Lietuvoje, tokios kalbos atrodo klaidingos.

Lenkijoje augs infliacija, o skurdžiausiai gyvenantiems bus dar sunkiau

Lenkijos analitikai mano, jog grįžtantis 5% PVM tarifas daugumai maisto produktų taip pat padidins infliaciją. „Pekao“ analitikai jau numatė prognozę, jog taikant 5 proc. PVM tarifą Lenkijos biudžetas pasipildys 11 mlrd. PLN, o infliacija padidės 0,8%[3].

Sprendimas panaikinti nulinį PVM tarifą visuomenėje sukėlė daug neigiamų emocijų. Vienas pagrindinių argumentų prieš šį sprendimą yra pagrįsta baimė dėl ženklaus pagrindinių maisto produktų kainų augimo. Daugelis ekspertų ir vartotojų organizacijų baiminasi, kad tai ypač skaudžiai palies mažesnes pajamas gaunančius žmones.

Maisto produktai
Išaugusios kainos ypač atsilieps skurdžiausiai gyvenantiems lenkams. Marios Lin Kim/Unsplash nuotrauka

PiS jau spėjo pakomentuoti valdančiųjų sprendimą, kritikuodami D. Tusko vyriausybę, jog ši „tuština lenkų pinigines“. Tviteryje buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawickis, kuris prieš dvejus metus ir įvedė nulinį PVM tarifą, rašė[4]:

„Nuo balandžio 1 dienos nulinis PVM tarifas maistui išnyks ir, deja, tai nėra balandžio 1-osios pokštas. Vyriausybė ir vėl tuština lenkų pinigines.“

Kita vertus, nulinio PVM tarifo naikinimo šalininkai įrodinėja, kad ši mokesčių lengvata valstybės biudžetui kainuoja didžiulius pinigus, kuriuos esą būtų galima išleisti kitiems tikslams, pavyzdžiui, infrastruktūrai ar sveikatos apsaugai. Jie taip pat teigia, kad mokesčių maistui mažinimas neturi tiesioginės įtakos skurdo mažinimui, nes šia lengvata naudojasi ne tik skurdžiausi, bet ir didesnes pajamas uždirbantys vartotojai.

Bet kalbant apie dabartinę Lenkijos valdžią, verta prisiminti, jog ji kritikuojama nuo pat pirmųjų dienų. Panašu, kad pastaraisiais mėnesiais D. Tusko vyriausybė visomis išgalėmis naikina praėjusios valdžios įvestus pokyčius ir netgi nesėkmingai stengiasi susidoroti su oponentais. Lenkijos liberalus kritikuojantys gyventojai bei ekspertai jau kurį laiką tvirtina, kad D. Tuskas įvedinėja diktatūrą.