Lenkijos opozicijos politikai atsidūrė kalėjime
Lenkijoje įvykus pokyčiams valdžioje, politinėje arenoje įtampa tik išaugo, o pastaruoju metu ypač daug diskusijų kelia buvusio vidaus reikalų ministro Mariuszo Kaminskio ir jo buvusio pavaduotojo Maciejaus Wasiko suėmimas.
Šie du politikai suimti nuo antradienio vakaro. Jie buvo pripažinti kaltais piktnaudžiavę savo galiomis, kai 2007 m. vadovavo Centriniam kovos su korupcija biurui (CBA). CBA tuo metu galimai tyčia sukurpė korupcijos bylą, kad diskredituotų tuometinį žemės ūkio ministrą Andrzejų Lepperį.
2015 metais, „Teisės ir teisingumo“ (PiS) partijai atėjus į valdžią, prezidentas Andrezjus Duda priėmė sprendimą suteikti malonę M. Kaminskiui ir M. Wasikui, tačiau pernai Lenkijos Aukščiausiasis Teismas šią jiems suteiktą malonę panaikino.
Netrukus, politikai vėl stojo prieš teismą, o 2023 m. pabaigoje Varšuvos apygardos teismas juos nuteisė, skyrė 2 m. laisvės atėmimo bausmę. Antradienį jie galiausiai buvo suimti, o visuomenę šis sprendimas itin papiktino, pradėta kalbėti apie naujosios valdžios politinį susidorojimą su konkurentais.
Prezidentas A. Duda griežtas: sieks išlaisvinti bendrapartiečius
Lenkijos policija antradienį suėmė du nuteistus buvusios valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) narius ir nugabeno į sulaikymo centrą. Jie slapstėsi prezidento rūmuose.
Tiek M. Kaminskis, tiek ir M. Wasikas buvo užfiksuoti pozuojantys prezidentūroje, šias nuotraukas platformoje „X“ paskelbė paties A. Dudos advokatų kontora.
Netrukus naujasis Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas apkaltino šalies vadovą trukdymu įkalinti nuteistus politikus.
„Pone Prezidente, mano nuoširdus kreipimasis Lenkijos valstybės labui: privalote nutraukti šį spektaklį. Tai mus atves į labai pavojingą padėtį“, – sakė D. Tuskas, pažymėjęs, kad tiek A. Duda, tiek ir partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis bus patraukti atsakomybėn už konstitucijos sabotavimą ir įstatymų nesilaikymą.
Antradienio vakare, kai M. Kaminskis ir M. Wasikas buvo sulaikyti, A. Dudos prezidento rūmuose jau nebebuvo. Tačiau trečiadienį jis kreipėsi į visuomenę ir žiniasklaidoje išplatino pranešimą, kuriame teigė toliau kovosiantis, kad įkalinti politikai būtų išlaisvinti, prezidentas taip pat pažymėjo, kad 2015 m. suteikta jo malonė tebegalioja.
„Aš nesustosiu, patikinu jus, ir aš nebijau“, – sakoma prezidento pareiškime.
A. Duda teigė esąs sukrėstas, kad „tokio sąžiningumo žmonės buvo uždaryti į kalėjimą“. Jis taip pat teigė tikintis, kad tie, kurie vadovauja kovai su korupcija, turi būti ypatingoje valstybės globoje ir rūpestyje, pridūrė, kad jokia valstybės institucija ar organas negali duoti sutikimo korupcijai[1].
Prakalbęs apie ankstesnę malonę, suteiktą nuteistiems politikams, jis pažymėjo, kad šis sprendimas nuo pat pradžių sukėlė aršų politinį ginčą, kuris pasireiškė ir skirtingomis teisinėmis interpretacijomis.
„Beje, ankstesniais dešimtmečiais buvo įvairių malonių, itin prieštaringai vertinamų. Jomis buvo suteikta malonė ne tiems, kurie Lenkijos valstybės vardu kovojo su korupcija, o tiems, kurie, eidami pareigas, perdavinėjo informaciją organizuotam nusikalstamumui arba buvo organizuoto nusikalstamumo dalyviai. Tokia skirtinga buvo situacija“, – aiškino prezidentas.
A. Duda teigė, kad jo suteikta malonė buvo patvirtinta apygardos teismo sprendimu, o vėliau ir trimis Konstitucinio Teismo sprendimais, kurie pripažino jos teisingumą. Pasak Lenkijos vadovo, tai buvo vadovėlinė malonė, nes šis malonės suteikimo modelis buvo aprašytas teisės studentams skirtuose vadovėliuose.
„Laikiausi ir laikausi pozicijos, kad 2015 m. ministrams ir jų kolegoms malonė buvo suteikta visiškai laikantis Konstitucijos. Malonė yra galiojanti, veiksminga, todėl ponai ministrai turi savo įgaliojimus ir bet koks bandymas atimti iš jų įgaliojimus yra neteisėtas“, – sako A. Duda.
Lenkijos prezidentas taip pat teigė, kad jam šypseną kelia teiginiai, jog ši byla nėra politinė.
„Norėčiau paklausti savo tautiečių, kada jie matė tokį uolumą Lenkijos valstybės teismų ir teisėsaugos institucijų veikloje, kad teismai veiktų tokiu tempu“, – kvestionavo jis.
Pasigirdus kalboms, kad dėl šių įvykių šalyje, ypač sostinėje Varšuvoje, bus rengiami masiniai protestai, A. Duda teigė, kad nepaisant augančio pasipiktinimo, visuomenėje toliau būtina laikytis rimties ir organizuoti tik taikias demonstracijas.
„Jei kas nors nori pasinaudoti teise į susirinkimus, gali susirinkti (…) bet prašau jūsų garantuoti, jog tai bus taikios demonstracijos“, – sakė jis.
Nuteistieji save laiko politiniais kaliniais
Įkalintasis M. Kaminskis pareiškė, kad jo įkalinimas yra naujosios Lenkijos vyriausybės politinio keršto aktas, o Blažejus Pobozis, prezidento Andrzejaus Dudos patarėjas, sakė, kad M. Kaminskis prieš pat „neteisėtą sulaikymą“ padarė pareiškimą apie bado akciją.
„Pareiškiu, kad savo nuteisimą už kovą su korupcija ir neteisėtus veiksmus siekiant atimti iš manęs parlamentaro mandatą vertinu kaip politinio keršto aktą. Todėl, kaip politinis kalinys, nuo pirmos įkalinimo dienos pradedu bado streiką“, – sakė M. Kaminskis.
M. Wasiko žmona Roma Wasik trečiadienį Lenkijos televizijai sakė, kad jos vyras taip pat pradėjo bado streiką.
Antradienį sulaikyti ir dvejų metų laisvės atėmimo bausme nuteisti Teisės ir teisingumo (PiS) politikai, dabar jau yra išvežti iš Varšuvos Grochovo rajone esančio sulaikymo centro[2].
Politikai buvo atskirti: vienas iš jų išvežtas į pačią vaivadijos šiaurę, o kitas į Radomą. M. Wasikas buvo pervežtas į kalėjimą Przytuly Stare netoli Ostrolenkos. M. Kaminskis buvo išsiųstas į Radomo kalėjimą. Teigiama, kad sprendimas perkelti juos buvo priimtas dėl padalinių, kuriuose buvo laikomi politikai, saugumo.
„Teisė ir teisingumas“ rengia protestą prieš naująją valdžią
O „Teisės ir teisingumo“ partijos (PiS) šalininkai ketvirtadienį 16.00 val. rengia protestą prieš naująją D. Tusko vyriausybę. Į „Laisvosios Lenkijos protestą“ prie parlamento Varšuvoje tikimasi sukviesti iki 40 tūkst. žmonių.
Pradžioje planuota, kad protestas bus nukreiptas prieš visuomeninės žiniasklaidos pertvarkymą. D. Tusko vyriausybė prieš kelias savaites pradėjo žiniasklaidos pertvarką, kuri taip pat pakurstė įtampas tarp politikų ir visuomenės narių.
Vis dėlto, dabar kilus didžiuliam konfliktui dėl dviejų nuteistų ir sulaikytų PiS politikų, pagrindinė protesto tema pasikeitė, bus reikalaujama jų išlaisvinimo ir naujosios valdžios pasiaiškinimo.