Vakarai siekia apsaugoti žydus, antisemitiniams išpuoliams ir protestams daugėjant
Naujausi vaizdo įrašai iš Vakarų Europos ir JAV atskleidžia nerimą keliančius migrantų ir kraštutinių kairiųjų radikalų protestuotojų, švenčiančių siaubingą arabų teroristų išpuolį prieš Izraelį, scenas. Šie vaizdai vaizduoja minias, linksmai ir su džiugesiu reaguojančias į Hamas vykdomus smurtinius veiksmus, dėl kurių žydų bendruomenės visame pasaulyje kelia susirūpinimą ir baimę.
Pranešamos šventinės reakcijos į „Hamas“ agresiją Izraelyje kelia nerimą, ypač atsižvelgiant į tuo pat metu didėjančius antisemitinius išpuolius Jungtinėse Valstijose ir kitose šalyse kur plūsta įvairiūs migrantai. Pažymėtina, kad teritorija aplink Izraelio ambasadą Londone tapo įtampos ir smurto centru, o pirmadienio vakarą po „Hamas“ surengto teroristinio išpuolio prieš Izraelį praeitą šeštadienį kilo chaotiškos scenos.
Ši palestiniečių teroristinė organizacija pradėjo didžiulį puolimą, apimantį tūkstančius raketų, paleistų į Izraelį iš Gazos ruožo, ir dėl to žuvo daugiau nei 900 žmonių. Tęsiant raketų atakas ir bombardavimus, Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu apibūdino situaciją kaip besitęsiantį karą.
Nerimą kelianti „Hamas“ inicijuota smurto banga jau sukėlė bangavimą visoje Vakarų Europoje, kurstydami daugybę „Hamas“ palaikančių paradų, kuriuose daugiausia dalyvauja imigrantai, remiantys kovotojų grupuotės veiksmus. Numatydamas galimą eskalavimą ir sutrikimus, Londono Metropoliteno policija paskelbė pareiškimą, kuriame pabrėžė savo įsipareigojimą palaikyti viešąją tvarką ir gerbti teisę protestuoti[1].
Vakarai turi reaguoti ir į konfliktą ir į neramumus savo šalyse
Šioje įtemptoje atmosferoje Prancūzijos vidaus reikalų ministras Géraldas Darmaninas paprašė sustiprinti saugumo priemones žydų bendruomenėms visoje šalyje. Ši direktyva buvo priimta po Prancūzijos ministrės pirmininkės Elisabeth Borne kritikos kraštutinių kairiųjų partijai „La France Insoumise“, kurią ji apkaltino propaguojant tam tikrą antisemitizmo formą.
Panašiai Vokietijoje, Ispanijoje ir Italijoje valdžios institucijos sustiprino saugumo protokolus, susijusius su žydų ir Izraelio institucijomis, po teroristinio Hamas puolimo. Scenos Londone po „Hamas“ atakos buvo ypač nerimą keliančios. Minios susirinko prie Izraelio ambasados Kensingtono rajone, kad švęstų smurtinius veiksmus prieš žydus Izraelyje.
Vienas protestuotojas, kurį cituoja „Daily Mail“, siekė racionalizuoti „Hamas“ žiaurumą kaip būtiną žingsnį, atsižvelgiant į tariamą palestiniečiams prieinamų diplomatinių kelių nesėkmę. Įtampa pasiekė tašką, kai policija turėjo įsikišti, kad būtų išvengta susirėmimų tarp palestiniečiams ir Izraeliui palankių grupuočių[2].
Pažymėtina, kad buvo pranešimų apie vandalizmą, nukreiptą prieš žydų įstaigas, įskaitant košerinį restoraną, išryškinant nerimą keliančią antisemitinių nuotaikų ir smurto tendenciją. Reaguodamos į šiuos pokyčius, mokyklos ir kitos žydų bendruomenes aptarnaujančios institucijos turėjo imtis sustiprintų saugumo priemonių, kad apsaugotų mokinius ir darbuotojus.
Australija irgi paliesta: antisemitinių veiksmų pagausėjimas po Artimųjų Rytų konflikto
Pastaruoju metu padaugėję antisemitinių išpuolių ir smurto prieš Izraelį šventės kelia didelį susirūpinimą. Įvykiai, vykstantys Londone ir kitur, reikalauja ryžtingų veiksmų ir visų visuomenės sluoksnių pasmerkimo, kad būtų užkirstas kelias tolesniam bauginimui ir smurtui prieš žydų bendruomenes.
Valdžios institucijos turi veikti nedelsdamos, kad užtikrintų visų piliečių saugumą ir saugumą šiais audringais laikais, laikydamosi tolerancijos ir sambūvio principų, kurie yra esminiai demokratinėse visuomenėse. Paskutinis mitingas Sidnėjuje atspindi visuotinį antisemitinių incidentų padaugėjimą ir Australijoje[3].
Australijoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, jaučiamos neseniai kilusio konflikto Artimuosiuose Rytuose pasekmės, sukeliančios visuomenės reakciją ir sukuriančios įtemptą atmosferą. Pirmadienį buvo pastebėtas pastebimas įtampos padidėjimas, kai maždaug 1000 asmenų susibūrė palaikyti palestiniečius, žygiuojančių iš Sidnėjaus centro į ikoniškąjį Operos teatrą.
Australijos vyriausybės sprendimas apšviesti Operos teatrą Izraelio vėliavos spalvomis sutapo su šia demonstracija, žyminčiu visuomenės nesutarimų momentu. Australijos žydų federacija pasidalijo filmuota medžiaga, kurios autentiškumas dar laukiamas, ir užfiksuoti nerimą keliančios akimirkos per mitingą prie Operos teatro. Vaizdo įraše matoma nedidelė grupė asmenų, uždegančių šviesos šovinius, lydimi šauksmų, propaguojančių smurtą prieš žydus[4].
Tenka pasisakyti ir valdžiai: visuomenė nerami
Filmuota medžiaga, kurią taip pat išplatino „Sky News“, sulaukė didelio dėmesio ir pasmerkimo, todėl Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese antradienį viešai kreipėsi į šį incidentą. Reaguodamas į užfiksuotus įvykius Operos teatre, ministras pirmininkas A. Albanese’as pabrėžė Australijos, kaip tolerantiškos, daugiakultūrės tautos, tapatybę.
Jis pripažino gilias emocijas, kurias sukėlė įvykiai Artimuosiuose Rytuose, tačiau pabrėžė, kad australai turi žiūrėti į politinį diskursą su reikiama pagarba ir jautrumu. Ministro pirmininko pareiškimas atspindėjo australų vienybės ir supratimo raginimą, esant pasaulinei įtampai.
Po nerimą keliančio vaizdo įrašo išplatinimo policija antradienį paskelbė, kad šiuo metu vyksta tyrimas siekiant kruopščiai išnagrinėti užfiksuotus įvykius. Tikslas – išsiaiškinti, ar vaizdo įraše užfiksuoti veiksmai yra nusikalstamos veikos, todėl reikia teisinio įsikišimo ir galimo baudžiamojo persekiojimo.
Įvykiai Sidnėjuje nėra pavieniai, o veikiau 2022 m. stebimos pasaulinės tendencijos dalis. Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose šiais metais įvyko didelis antisemitinių incidentų šuolis, kuris pasiekė precedento neturintį aukštį. „The Washington Post“ ataskaitoje pateikiama įžvalga apie didėjantį antisemitinių išpuolių skaičių, o Sidnėjaus incidentas yra platesnis, tarptautinis didėjančios įtampos ir neapykantos incidentų, nukreiptų prieš žydų bendruomenes, kontekste.