Konstitucinis teismas priėmė prašymą išnagrinėti galimybių paso atitikimą Konstitucijai ir įstatymams

Lietuva, Mokslas, Šiandien, TeisėNežinomas Autorius
KonstitucinisTeismas0101
Konstitucinis teismas mano, jog pagrindo abejoti galimybių paso teisėtumu yra pakankamai. Ugnės Švedovaitės nuotrauka

Konstitucinis teismas šiandien pranešė, kad priėmė nagrinėti dalies Seimo narių prašymą ištirti, ar Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ punktai, susiję su galimybių pasu, jo naudojimu bei sveikatos duomenų tikrinimu, neprieštarauja Konstitucijai ir įstatymams bei konstituciniam teisinės valstybės principui. 

Konstitucinis teismas skundą nagrinės skubos tvarka, pagrįsdamas tuo, kad minėtas nutarimas yra susijęs su didelės žmonių grupės laisvių ir teisių ribojimu. 

Skubos tvarka bylos paprastai išnagrinėjamos per 3-6 mėnesius. Neskubos tvarka – per vienerius ar du metus.

Kreipimąsi į teismą pasirašė 36 Seimo nariai, priklausantys opozicinėms Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Darbo partijos, Regionų partijos ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijoms. Teismui skundžiamame nutarime, kuris buvo daugybę kartų keistas, yra nustatyti pandemijos ribojimai, tarp jų – ir skirtingos sąlygos turintiems galimybių pasą ir jo neturintiems. Kreipimąsi pasirašę parlamentarai laikosi pozicijos, jog galimybių pasas ne tik segreguoja žmones ir diskriminuoja atskiras jų grupes, bet ir varžo tam tikras žmonių laisves ir teises, pvz., teisę į fizinį neliečiamumą, ūkinės veiklos laisvę, teisę laisvai pasirinkti darbą, teisę gauti paslaugas, teisę į mokslą ir kt., ir kad tokia priemonė yra ne tik neproporcinga, bet ir neteisėta.

Konstitucinio teismo sprendimas priimti nagrinėti prašymą rodo, kad pagrindo abejoti Vyriausybės priimta pandemijos valdymo tvarka yra pakankamai.