Konservatorius kritikavęs R. Karbauskis nusprendė jiems padėti dėl savo interesų?

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Seimas
Opozicija reikalauja inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl galimo informacijos nutekinimo K. Bartoševičiui. Ventės Viteikaitės nuotrauka

„Valstiečiai“ išdavė savo vertybines nuostatas ir neprisijungė prie opozicijos

Parlamento opozicinėms frakcijoms buriantis dėl neeilinės Seimo sesijos sušaukimo siekiant pradėti parlamentinį tyrimą dėl galimo informacijos nutekinimo buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) žengė stiprų žingsnį atgal. Iki tol vertybine save laikiusi frakcija su Ramūnu Karbauskiu priešaky ėmė ir pareiškė nesivelsianti į politikavimus prieš artėjančius rinkimus ir prie opozicijos planų nesijungianti. Toks „valstiečių“ žingsnis kaip reikiant nustebino opozicijai priklausančius politikus, o ekspremjeras Saulius Skvernelis teigė įžvelgiantis net galimus slaptus R. Karbauskio susitarimus su konservatoriais. Buvęs R. Karbauskio kolega, dabar Lietuvos Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ lyderis S. Skvernelis pabrėžė, kad vertybiniai „valstiečiai“ tokiu savo veiksmu išdavė tautos vertybes.

„Šiandien Seime garsiausiai save „vertybių gynėjais“ vadinantieji nusimetė kaukes. Kai valstybę krečia vienas šlykščiausių skandalų, atrodytų, visi turėtų susivienyti ir rasti atsakymus į esminius klausimus. Kad valdantieji bando dangstytis, veidmainiauti ir ginti savus bet kokiomis priemonėmis – kaip ir įprasta. Kad jiems nėra jokių moralės ribų, kaip ir visuotinai aišku“, – rašė S. Skvernelis.

Politikas teigė, kad toks „valstiečių“ elgesys nenorint išsiaiškinti galimą ikiteisminio tyrimo nutekinimą įtariamajam ar jo aplinkai ir netgi galimybių suteikimas per tą laiką panaikinti visus pėdsakus, yra amoralus. O to pasekmės, pasak S. Skvernelio, yra aiškios – blokuojami įstatymų pakeitimai, kurie yra reikalingi stiprinant kompleksinę pagalbą nukentėjusiems asmenims ir jų šeimos nariams.

S. Skvernelis priminė, kad 2010 metais R. Karbauskis jau buvo ištraukęs A. Kubiliaus vyriausybę mainais į milijonus tiesioginių išmokų žemės ūkio verslams. Todėl, jo manymu, galimai slapti susitarimai R. Karbauskį lydėjo ir šį kartą.

„Žinau viena – toks Lietuvos valstiečių ir žaliųjų naktinis persigalvojimas eiti koja kojon su konservatoriais ir Seimo pirmininkės nutylėjimų dangstymu, galėjo įvykti tik vieno žmogaus galvoje – tas žmogus yra Ramūnas Karbauskis“, – rėžė ekspremjeras.
S. Skvernelio pasisakymas
R. Karbauskio sprendimas trauktis iš opozicijos iniciatyvos sušaukti neeilinę Seimo sesiją yra amoralus. Sauliaus Skvernelio/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Dabar metas, kai reikia reikalauti politinės atsakomybės

Į tokį R. Karbauskio veiksmą sureagavo ir publicistas Algimantas Rusteika, kuris teigė taip pat negalintis paaiškinti tokio politiko sprendimo. Anot A. Rusteikos, būtent šis skandalas yra tas atvejis, kai būtina reikalauti politinės atsakomybės ir šį įvykį politizuoti, o ne iš jo trauktis.

„Joks prokuratūros tyrimas čia ne prie ko ir niekas politiniu viešumu jam nepakenks. Priešingai – jis bus vykdomas nepriklausomai nuo kokių nors Seimo sesijų. Ir net geriau bus vykdomas, jei Seimas pareikalaus politinės atsakomybės iš V. Čmilytės ar jos aplinkos už akivaizdų informacijos nutekinimą“, – pareiškė A. Rusteika.

Jis taip pat pritarė, kad, kaip R. Karbauskis ir išsireiškė po tokios S. Skvernelio reakcijos, pastarasis tikrai ir pats prisidirbo, ir yra kenkėjas, tačiau šiuo atveju neeilinės Seimo sesijos nesukvietimas būtų tai, „apie ką naktimis sapnuoja Gabrielius Landsbergis“.

Keistas esą pasirodė toks R. Karbauskio elgesys ir po to, kai šis pareiškė, kad dabar valstybei yra svarbiausia kuo skubiau pašalinti šią antivalstybinę grupuotę, nors dabar pats elgiasi taip, kaip nori G. Landsbergis ir Lietuvą privatizavusi bei KGB bylomis šantažuojanti „grupelė menkystų“.

Jis taip pat paskatino „valstiečių“ lyderį dar kartą pagalvoti iki pirmadienio, mat po to jau bus per vėlu ir R. Karbauskis jau galės kaltinti tik save.

A. Rusteikos pasisakymas
Politinės atsakomybės reikalavimas nepakenktų ikiteisminiam tyrimui. Algimanto Rusteikos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

R. Karbauskis: ekspremjeras keršija už išsiaiškintą tiesą dėl blokuoto Lytinių nusikaltėlių registro

Tačiau kuo toliau, tuo labiau panašu, kad „valstiečių“ sprendimas nesijungti prie opozicinių frakcijų inicijuojant neeilinę Seimo sesiją virsta R. Karbauskio ir S. Skvernelio tarpusavio santykių aiškinimųsi. Tarp pastarųjų juoda katė perbėgusi buvo jau seniai, o štai R. Karbauskio toks ekspremjero mostas LVŽS frakciją išvadinti amoraliais esą nenustebino, mat jis sekė po to, kai R. Karbauskis garsiai pasakęs apie tai, kad praėjusios Seimo kadencijos metu būtent S. Skvernelis blokavęs Lytinių nusikaltėlių registrą, dėl kurio teisės aktus LVŽS dar kartą teiks Seimo pavasario sesijoje.

Anot R. Karbauskio, jei toks S. Skvernelio pasisakymas būtų ne karti tiesos piliulė, jis esą būtų pritaręs, kad kelios savaitės dėl išsiaiškinimo Seime, kas nutekino slaptą informaciją, nėra svarbiausias dalykas byloje, kurioje tarp nukentėjusių – net keturi vaikai.

Politikas taip pat nurodė savo argumentus, dėl ko nepalaiko neeilinės sesijos sušaukimo.

Visų pirma, pasak jo, bet koks bandymas dabar surengti neeilinę sesiją ir joje aiškintis galimo informacijos nutekinimo aplinkybes, esą neturi jokios reikšmės pačiam tyrimui dėl pedofilijos, tad laiko prasme jis nėra skubus.

Antra, R. Karbauskis įsitikinęs, kad tos partijos, kurios inicijuos šią neeilinę sesiją, dvi valandas truksiančiame posėdyje gali pridaryti klaidų, kuriomis puikiai pasinaudos patys konservatoriai, kad išsisuktų nuo Seimo tyrimo komisijos, kuri bus inicijuojama Seimo pavasario sesijoje.

Trečia, anot „valstiečių“ vado, tyrime įtariamųjų ir aukų skaičius gali didėti, todėl negalima bylos politizavimu pakenkti Generalinės prokuratūros darbui.

Opozicinės frakcijos nusprendė inicijuoti neeilinę Seimo sesiją

Penktadienį opozicinės parlamento frakcijos nepaisydamos „valstiečių“ atsiskyrimo, nusprendė inicijuoti neeilinę sesiją, į kurios darbotvarkę bus įtraukti klausimai generalinei prokurorei Nidai Grunskienei, Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, bus priimamas sprendimas dėl laikinosios tyrimo grupės sudarymo bei aukų apsaugos pataisų paketo.

LVŽS nors ir nesijungė prie neeilinės Seimo sesijos sušaukimo, tačiau išreiškė savo pritarimą parlamentiniam tyrimui dėl galimai nutekintos informacijos K. Bartoševičiui, kuriuo ir pasiūlė pradėti Seimo pavasario sesiją[1].

„Valstiečiai“ tikino nenorintys politikuoti ir šios komisijos darbui ketina pasiruošti „kruopščiai ir atsakingai“.