Turkijos-Izraelio diplomatinis kivirčas įgauna pagreitį
Šeštadienį Izraelis pareiškė, kad atšaukia savo diplomatinį personalą iš Turkijos. Toks pareiškimas pasirodė po to, kai Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas griežtai sukritikavo Izraelio karinę operaciją Gazos Ruože[2].
Valstybių santykiai jau kurį laiką buvo pašliję, tačiau tapo ypač įtempti pastarosiomis dienomis, kai R. T. Erdoganas ėmė vis dažniau atvirai kritikuoti Izraelį dėl jo atsakomosios karinės operacijos prieš „Hamas“ Gazos Ruože.
„Atsižvelgdamas į rimtus pareiškimus, skambančius iš Turkijos, įsakiau grąžinti ten esančius diplomatinius atstovus, kad būtų galima iš naujo įvertinti Izraelio ir Turkijos santykius“, – sakoma Izraelio užsienio reikalų ministro Eli Coheno pareiškime spaudai[2].
Izraelis jau anksčiau šį mėnesį saugumo sumetimais įsakė diplomatiniam savo personalui išvykti iš Turkijos ir kelių kitų regiono šalių. Turkijos diplomatinis šaltinis teigė, kad visi Izraelio diplomatai išvyko iš šalies iki spalio 19 d.
R. T. Erdoganas Izraeiliui nuolaidžiauti vengia, atvirai kritikuoja šalies valdžios sprendimus
Turkijos lyderis R. T. Erdoganas ir jo vadovaujama valdančioji partija šeštadienį Stambule surengė didžiulį mitingą, į kurį, paties prezidento teigimu, susirinko 1,5 mln. žmonių minia.
Mitingo metu, pasisakė ir pats Turkijos vadovas, drąsiai pareikšdamas, kad „Izraelis yra okupantas“. Šiame Palestinos palaikymo akcijoje, Turkijos lyderis taip pat kaltino Izraelio vyriausybę, kad ši „elgiasi kaip karo nusikaltėliai“ ir „bando išnaikinti palestiniečius“.
„Žinoma, kiekviena šalis turi teisę gintis. Tačiau kur šiuo atveju yra teisingumas? Jokio teisingumo nėra, tik žiaurios žudynės Gazoje“, – kalbėjo Turkijos prezidentas.
Šeštadienį vykusiame mitinge jis taip pat sakė, kad Izraelis yra „viso regiono karys“, kuriuo Vakarų valstybės naudojasi siekdamos įtvirtinti savo valdžią Artimuosiuose Rytuose.
„Pagrindinė Gazoje vykstančių žudynių kaltininkė yra Vakarų pusė“, – kalbėjo R. T. Erdoganas.
Jis apkaltino Izraelio sąjungininkus rengiant modernių laikų kryžiaus žygius ir taip siekiant supriešinati krikščionis su musulmonais.
Turkijos vadovas dar kartą paragino kariaujančias puses užmegzti dialogą ir visomis išgalėmis siekti ugnies nutraukimo bei taikos.
Turkijos prezidentas Stambule surengtame masiniame palestiniečius remiančiame mitinge dar kartą pareiškė ir savo poziciją, kad „Hamas“ nėra teroristinė organizacija.
„Pakartoju, kad „Hamas“ nėra teroristinė organizacija. Izraelis dėl to labai įsižeidė… Izraelis yra okupantas, Erdoganas kalba aiškiai, nes Turkija jums nėra skolinga“, – šeštadienį savo šalininkų miniai sakė jis.
Žmonės, susirinkę Stambulo Atatiurko oro uoste į Turkijos valdančiosios AK partijos surengtą mitingą, kuriame protestavo prieš Izraelio tęsiamą Gazos Ruožo bombardavimą ir ragino nutraukti ugnį, entuziastingai sutiko tokius savo vadovo teiginius. O mitinge dalyvavo ir kitų politinių partijų lyderiai, taip pat aukšto rango žiniasklaidos ir sporto veikėjai[3].
Panašūs mitingai vyko ir kituose pasaulio didmiesčiuose. Pavyzdžiui, Londono gatvėse buvo matyti tūkstančiai protestuotojų, kurie reikalavo Didžiosios Britanijos vyriausybės paskelbti paliaubas.
Penktadienio vakarą policija Berlyne vėl išvaikė kelias palestiniečius palaikančias demonstracijas. Daugiau kaip 100 žmonių buvo suimti prie Brandenburgo vartų, kai minia per nesankcionuotą mitingą skandavo palestiniečius palaikančius, o vėliau prieš policiją nukreiptus šūkius. Berlyno centre esančioje Aleksandro aikštėje taip pat buvo išvaikyta kita propalestinietiška demonstracija, kurioje dalyvavo apie 100 žmonių.
R. T. Erdoganas „Hamas“ nelaiko teroristais
Dar praėjusią savaitę Turkijos prezidentas pareiškė, kad palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ yra ne teroristinė organizacija, o išlaisvinimo grupė, kovojanti už palestiniečių žemių išlaisvinimą ir žmonių apsaugą.
„Hamas“ nėra teroristinė organizacija, tai – išlaisvinimo grupė, tai modžahedai, kovojantys už savo žemių ir žmonių apsaugą“, – sakė jis.
Kalbėdamas savo valdančiosios AK partijos įstatymų leidėjams, R. T. Erdoganas paragino nedelsiant nutraukti ugnį tarp Izraelio bei „Hamas“ pajėgų ir sakė, kad musulmonų šalys turi veikti kartu, kad užtikrintų ilgalaikę taiką regione.
R. T. Erdoganas taip pat negailėjo kritikos Vakarams, kurių valstybės išreiškė nekvestionuojamą paramą Izraelio atsakomiesiems veiksmams prieš „Hamas“ ir uždegė žalią šviesą oro atakoms Gazoje. Turkijos vadovas teigė, kad „Vakarų ašaros, liejamos už Izraelį, yra apgaulės apraiška“.
Jis taip pat paragino „neregioninius veikėjus nustoti pilti alyvos į ugnį remiant Izraelio atakas“ ir paragino pasaulio galybes daryti spaudimą Izraeliui, kad šis nutrauktų Gazos Ruožo atakas, ir užtikrinti, kad Rafos pasienio vartai liktų atviri humanitarinei pagalbai.
Valstybių santykiai gali tapti blogiausi per dešimtmetį
Neabejojama, kad tokie R. T. Erdogano pasisakymai dar labiau pablogins dvišalius Turkijos-Izraelio santykius. Šalių diplomatiniams santykiams dabar gresia pavojus nukristi iki žemiausio lygio, kurį jie patyrė, kai 2010 m. per Izraelio reidą prieš Turkijos laivą, gabenusį pagalbą į Gazos Ruožą, žuvo 10 civilių[4].
Tačiau valstybių santykiai per du dešimtmečius trunkantį R. T. Erdogano valdymą niekada nebuvo itin geri, o Turkija buvo viena iš pagrindinių tarptautinių palestiniečių teisių rėmėjų ir Izraelio valdžios kritikių.
Regis, kad valdžios poziciją iš dalies atspindi ir turkų visuomenės nuomonė. Neseniai paskelbta apklausa parodė, kad dauguma respondentų pageidauja, kad Turkija Artimųjų Rytų konflikto fone išliktų neutrali arba bandytų atlikti tarpininko vaidmenį kare.
Apklausos duomenimis, 11,3 proc. respondentų teigė, kad šioje situacijoje palaiko „Hamas“, 34,5 proc. apklaustųjų teigė, kad Turkija turėtų išlikti neutrali, o 26,4 proc. sakė, kad ji turėtų tarpininkauti. Tik 3 proc. respondentų teigė palaikantys Izraelį.
Primename, kad spalio 7 d. „Hamas“ grupuotė surengė netikėtą išpuolį Izraelyje, per kurį nužudė 1 400 žmonių, daugiausia civilių, ir paėmė daugiau kaip 220 įkaitų. Izraelis į tai atsako savo karine operacija. Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per Izraelio smūgius žuvo jau 8 tūkst. žmonių, dauguma jų buvo civiliai.
Mūšiai tęsiasi, humanitarinė krizė didėja
Nepaisant aukų, aktyvūs mūšiai toliau tęsiasi. Savaitgalį Izraelio kariuomenė pranešė Gazoje nukovusi „dešimtis“ teroristų – ministro pirmininko Benjamino Netanyahu teigimu, kariuomenė pradėjo „naują etapą“ kare, kuris, jo žodžiais tariant, bus „ilgas ir sunkus“.
Izraelio kariuomenė pirmadienį pranešė taip pat smogusi karinei infrastruktūrai Sirijoje, atsakydama į iš šios šalies teritorijos paleistas raketas. Baiminamasi, kad karas Gazoje gali virsti regioniniu konfliktu.
Po to susišaudymas tiek Izraelio ir Libano siena tapo dar intensyvesnis. Irano remiama „Hezbollah“ teigia, kad buvo numuštas izraeliečių bepilotis orlaivis, o Izraelio kariai nukovė vieną iš jos kovotojų. Libane esantys „Hamas“ teroristai pranešė apšaudę Izraelį raketomis, o Izraelis į tai atsakęs ugnimi ir oro antskrydžiais.
Kariniai veiksmai toliau veda prie humanitarinės katastrofos. Palestinos Raudonojo pusmėnulio draugija sekmadienį pranešė, kad Izraelis nesiliauja bombardavęs Al-Qudso ligoninės centriniame Gazos rajone apylinkes, griaudamas pastatus bei keldamas riziką civiliams. Pranešime teigiama, kad be pacientų ligoninėje glaudžiasi dar 14 000 dėl karo namų netekusių asmenų.
JT pranešė, kad savaitgalį artilerijos sviediniais apšaudyta ir Šifos ligoninė Gazos mieste bei Gazos šiaurinėje dalyje esanti Indonezijos ligoninė, be to, Izraelis pastarosiomis dienomis yra nurodęs evakuoti visas 10 ten veikiančių ligoninių.
Pasaulio sveikatos organizacijos vadovo teigimu, raginimas evakuoti Al-Qudso ligoninę „kelia didelį susirūpinimą“.
„Neįmanoma evakuoti ligonių pilnas ligonines, nesukeliant pavojaus jų gyvybėms,“ – socialiniame tinkle X rašė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.
Optimizmo suteikia nebent tai, kad sekmadienį per Rafos pasienio punktą Egipte į Gazą atvyko dar 33 sunkvežimiai su vandeniu, maistu ir medikamentais. Nuo to laiko, kai vėl buvo pradėta nedideliais kiekiais tiekti pagalbą Palestinos teritorijai, į Gazą atvyko iš viso 117 sunkvežimiai. JT duomenimis, iki karo į teritoriją kasdien atvykdavo vidutiniškai po 500 sunkvežimių.