Įrodyta kas lemia, kad šimtamečiai sulaukia šitiek metų: teorijų daugiau nei viena
Pragyventi 100 metų yra nepaprastas pasiekimas ir tai jau seniai žavi tiek mokslininkus, tiek plačiąją visuomenę. Kadangi žmonės gyvena vis ilgiau, dėl to tik labiau domimasi, kaip išsiaiškinti ilgaamžiškumo paslaptis. Viena iš daug žadančių mokslinių tyrimų sričių yra žarnyno mikrobiomo tyrimai.
Žarnyno mikrobiomas tai virškinamajame trakte gyvenančių mikroorganizmų bendruomenė. Šie mikrobai atlieka svarbų vaidmenį palaikant bendrą sveikatą, nes padeda virškinti, reguliuoja imuninę sistemą ir gamina svarbiausias maistines medžiagas[1].
Per pastarąjį dešimtmetį mokslininkai pradėjo atskleisti žarnyno mikrobiomo svarbą senėjimui ir net žmonių ilgaamžiškumui. Neseniai Kinijos Guangxi provincijos mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė šimtamečių, t. y. asmenų, sulaukusių 100 ir daugiau metų, žarnyno mikrobiomo senėjimo požymius.
Naujame tyrime dalyvavo 1 575 dalyviai, kurių amžius svyravo nuo 20 iki 117 metų, iš jų 297 šimtamečiai. Tyrėjai nustatė, kad šimtamečių žmonių žarnyno mikrobiomas pasižymėjo su jaunyste susijusiomis savybėmis, palyginti su vyresnių suaugusiųjų mikrobiomu.
Šimtamečių mikrobiologijoje vyravo Bacteroides enterotipas, kuris paprastai siejamas su gera sveikata. Be to, jie pasižymėjo didesniu rūšių tolygumu, o tai rodo, kad jų mikrobiomas yra labiau subalansuotas ir įvairus. Be to, šimtamečiai buvo praturtinti potencialiai naudingais[2] Bacteroidetes ir sumažino potencialių patobiontų, t. y. mikrobų, kurie tam tikromis aplinkybėmis gali pakenkti.
Sveikas žarnynas ir organizmo vidus lemia ilgaamžiškumą
Įdomu tai, kad tyrime atskleista jog vyresnio amžiaus asmenų sveikatos būklės stratifikacija nepakeitė šių požymių palyginimo krypties tendencijų. Tačiau atskleidė akivaizdesnes asociacijas tarp mažiau sveikų asmenų. Kitaip tariant, žarnyno mikrobiomo senėjimo požymiai buvo vienodi visiems vyresnio amžiaus asmenims, tačiau skirtumai tarp sveikų ir mažiau sveikų asmenų buvo ryškesni.
Tyrėjai taip pat atliko išilginę 1,5 metų laikotarpio šimtamečių analizę ir nustatė, kad su jaunyste susiję žarnyno mikrobų požymiai buvo stipresni, atsižvelgiant į didesnį tolygumą, interindividualios variacijos sumažėjimą ir Bacteroides stabilumą.
Jie taip pat nustatė, kad šimtamečiai, pasižymintys mažu mikrobų tolygumu, buvo linkę į didelį mikrobiomo nestabilumą senstant. Šios išvados rodo, kad sveikas žarnyno mikrobiomas gali atlikti lemiamą vaidmenį skatinant ilgaamžiškumą.
Palaikydami subalansuotą ir įvairią mikrobų bendruomenę, asmenys gali apsisaugoti nuo žalingo senėjimo poveikio. Vis dėlto, norint visapusiškai suprasti žarnyno mikrobiomo ir ilgaamžiškumo ryšį bei sukurti intervencines priemones, skatinančias sveiką vyresnio amžiaus žmonių žarnyno mikrobiomą, reikia atlikti daugiau tyrimų[3].
Vis tiek galima tikėti, kad sulaukti 100 metų yra puikus pasiekimas. Šimtamečių žmonių žarnyno mikrobiomo tyrimas suteikia daug žadančių įžvalgų apie žarnyno mikrobiomo ir senėjimo ryšį. Suprasdami, kaip žarnyno mikrobiomas kinta su amžiumi ir kokie veiksniai prisideda prie sveiko žarnyno mikrobiomo, tyrėjai galbūt galės sukurti intervencines priemones, skatinančias sveiką senėjimą ir ilgaamžiškumą.
100 metų sulaukia labai maža dalis pasaulio senolių
Jungtinių Tautų duomenimis, 2050 metais turėsime 3 milijonus šimtamečių[4]. Vis sakoma, kad 100 metų sulaukia vos vienas procentas populiacijos. Tačiau per pastaruosius 20 metų JAV šimtamečių žmonių skaičius išaugo beveik dvigubai.
Šią, kartais atrodo nepasiekiamą ribą pasiekia vis daugiau žmonių, todėl Bostono universiteto ir Tuftso medicinos centro mokslininkai neseniai atliko tyrimą, siekdami nustatyti, kokie veiksniai lemia jų ilgaamžiškumą[5].
Mokslininkai tyrė septynių šimtamečių DNR ir gyvenimo būdą, ieškodami jaunystės šaltinio. Daugiausia dėmesio jie skyrė periferinio kraujo mononuklearinėms ląstelėms. Tai reiškia, kad dėmesys buvo skirtas plačiai imuninių ląstelių kategorijai, aptinkamai kraujyje.
Panašu, kad šių šimtamečių imuninė sistema yra labai funkcionali, jie sėkmingai kovojo su daugeliu negalavimų ir pasveiko nuo jų. Ekspertai surinko ir išanalizavo, jų žiniomis, didžiausią šimtamečių tiriamųjų pavienių ląstelių duomenų rinkinį, kuris leido nustatyti unikalias šios populiacijos savybes.
Tyrimo metu nustatyta, kad šimtamečių tiriamųjų imuninių ląstelių sudėtis yra savita, todėl jie gali prisitaikyti ir veiksmingai reaguoti į naujas infekcijas. Tai verta dėmesio, nes su amžiumi žmogaus gebėjimas kovoti su infekcijomis paprastai mažėja, nes imuninė sistema silpnėja.
Sulaukus šimto metų lengviau apsisaugoti nuo infekcijų
Tuftso kiekybinių metodų ir duomenų mokslo centro direktorė ir vyresnioji tyrimo autorė Paola Sebastiani teigė, kad imuniniai profiliai, kuriuos stebėjo jos komanda šimtamečių gyventojų tarpe, patvirtina ilgą infekcijų poveikio istoriją ir gebėjimą atsigauti po jų. Tyrimas taip pat patvirtina hipotezę, kad šimtamečiai gyventojai yra praturtinti apsauginiais veiksniais, didinančiais jų gebėjimą atsigauti po infekcijų[6].
Apskritai tyrimas atskleidžia unikalias šimtamečių imuninės sistemos savybes ir tai, kaip jų gebėjimas atsigauti po infekcijų prisideda prie jų ilgaamžiškumo. Gauti rezultatai galėtų padėti ateityje atlikti senėjimo tyrimus ir kurti sveiką senėjimą skatinančias intervencines priemones.
Tačiau dabar mokslininkai nustatė dar vieną veiksnį, kuris gali parodyti, kodėl kai kurie žmonės gyvena iki 100 metų. Mokslininkai nustatė, kad šimtamečiai gali pasižymėti unikalia imuninių ląstelių sudėtimi, kuri labai apsaugo nuo ligų. Paprastai mūsų imuninė sistema su amžiumi silpnėja, tačiau gali būti išimčių, dėl kurių kai kurių žmonių imuninė sistema būna stipri net sulaukus 100 metų.
Siekdami ištirti šią hipotezę, mokslininkai ištyrė septynių Šiaurės Amerikoje gyvenančių šimtamečių kraujyje cirkuliuojančias imunines ląsteles ir nustatė imuninei sistemai būdingus senėjimo dėsningumus. Jie palygino savo duomenis su turima informacija apie kitų žmonių imunines sistemas per visą žmogaus gyvenimo trukmę ir nustatė, kad šimtamečių imuninis profilis neatitinka tendencijų, susijusių su natūraliu senėjimu.
Šimtamečiai pasižymi savita imuninių ląstelių sudėtimi ir labai funkcionalia imunine sistema, prisitaikiusia prie ligų, dėl kurių padidėjo jų gebėjimas atsigauti po infekcijų. Nėra aišku, ar šis superimunitetas yra genetinis, natūralus, ar išorinių veiksnių derinys. Tačiau šimtamečiai ir jų išskirtinis ilgaamžiškumas yra pavyzdys, kaip galėtume gyventi produktyviau ir sveikiau.
Patarimai iš pačių šimtamečių lūpų: svarbu džiaugtis kiekviena diena ir skaityti knygas
Tie, kuriems pasisekė sulaukti šimtojo gimtadienio, pasidalijo savo ilgo ir sveiko gyvenimo paslaptimis ne kartą. Žinoma, tai labai unikalūs ir individualūs patarimai. Pavyzdžiui, Margaret Stretton, jaunatviška šimtametė londonietė, moterų sausumos armijos veteranė, sakė, kad iš darbo vietos bažnyčioje išėjo tik sulaukusi 99 m. Ji tiki, kad jaunystės šaltinis yra tvirti santykiai ir tikslo jausmas. Tai du privalumai, kuriuos suteikė jos darbas.
Kai kurie šimtamečiai sako, kad išlikti pozityvūs ir gyventi dabartimi jiems padėjo išlikti jaunos širdies, o kiti teigė, kad jų pomėgiai yra tapyba ir rašymas. Beveik 100 000 šiuo metu gyvenančių amerikiečių sulaukė šimtojo gimtadienio, o žmonių, kasmet pasiekiančių šią nepasiekiamą ribą, skaičius turi tendenciją didėti.
2015 m. pasaulyje gyveno daugiau kaip 450 000 šimtamečių, t. y. daugiau kaip keturis kartus daugiau nei 1990 m. Pasikraukime pozityvo ir noro gyventi iš šimtamečių senolių, kurie matė daug daugiau nei mums teko, o gal ir teks.
Edvardas, 102 m.
Didžiosios Britanijos armijos pulkininkas, diplomatas ir rašytojas; Kentas, Anglija
Būkite linksmo būdo, turėkite ryškų humoro jausmą ir gebėjimą pasijuokti iš savęs. Abipusiai įsimylėkite savo partnerį ir išlikite tuose santykiuose, kol mirtis jus išskirs. Stenkitės patirti visavertį, natūralų, ilgalaikį seksualinį malonumą. Niekada nenuobodžiaukite, nes jums prieinama tiek daug malonumų. Mėgaukitės dalijimusi šiais malonumais, kai to reikia, bet retkarčiais ir vienatve.
Dorothy, 102 m.
Vykdomoji sekretorė; Torontas, Kanada
Pasistenkite išgyventi kiekvieną dieną niekam nepakenkdami. Jauskitės gerai. Anądien man darė šukuoseną ir kai kirpėja parodė plaukus, pasakiau jai, kad galėčiau iš naujo įsimylėti save. Ir, galiausiai, geras humoro jausmas nekenkia visuose gyvenimo etapuose.
Yvonne, 101 m.
Mokytoja; Stafordšyras, Anglija
Karo metais dirbau mokytoja. Vienas iš darbuotojų man pasakė, kad reikia daug juoktis, bet ne šaukti. Ir žinote, jis buvo teisus? Labai geras patarimas. Mezgiau antklodes vaikams Afrikoje. Pagal profesiją nesu mezgėja, bet galiu megzti, ir jei kas nors kam nors padės, tai verta daryti.
Fernando, 101 m.
Vyndarys; Madridas, Ispanija
Vis dar skaitau kiekvieną dieną. Skaitydamas sužinai naujų dalykų, kurie pažadina tavo smalsumą ar instinktą. Ir turi judėti, kad netingėtum kaip kvailys. Taip pat reikia būti kantriam ir nestresuoti. Būkite nuolankūs.
Nikki, 103 m.
Moterų pagalbinių oro pajėgų veteranė ir viešbučio vadybininkė; Londonas, Anglija
Visada buvau pasirengusi priimti iššūkius ir visada atiduodavau viską, ką galėdavau. Neprisimenu, kad būčiau linkusi miegoti ilgiau nei iki 6 val. ryto, ir visada apsirengdavau prieš pusryčius. Skaitymas išlaikė mano protą žvalų. Vietinė biblioteka kas dvi savaites aplankydavo su aštuoniomis-dešimčia knygų. O rasti tokių, kurių dar nebūčiau perskaičiusi, jiems buvo didžiulė užduotis.
Hilda, 101 m.
Verslo savininkė; Koventris, Anglija
Stengiuosi protingai maitintis, nors ne visada, o savo laiku per daug gėriau. Žinoma, dabar to nedarau. Prieš netekdama regėjimo, žaidžiau stalo žaidimus. Ypač tuos, kurie skirti žodynui lavinti. Kai nebegalėjau matyti, mintyse ėmiau kurti mažus žodžių galvosūkius.
Haruko, 104 m.
Liuteronų pastoriaus padėjėja; Tokijas, Japonija
Fizinės ir psichinės sveikatos išsaugojimo paslaptis? Bendruomenės gyvenimas mano slaugos namuose. Anksčiau čia veikė savanorių valdoma kavinė, kurioje buvo laukiami pašaliniai lankytojai. Man patikdavo ten dirbti padavėja ir labai to pasiilgstu. Tai dariau net iki 2019 m. sulaukusi 100 metų.