Kinijos gatvės ištuštėjo, nors valdžios požiūris į COVID-19 valdymą ir pakito

Pasaulis, Šiandien, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Gatvės
Ištuštėjusios gatvės. Lina Kivaka/ Pexels nuotrauka

Kinijos miestų gatvėse stojo tyla, nepaisant griežtų COVID-19 atlaisvėjimų

Jau sekmadienį didžiųjų Kinijos miestų gatvėse buvo bauginančiai tylu, nes žmonės liko namuose, kad apsisaugotų nuo COVID-19 atvejų antplūdžio, kuris vėl užklupo miestų centrus nuo šiaurės iki pietų[1], nors šalyje ir buvo atsisakyta nulinės COVID-19 politikos, kuri, kaip tikinama, padėjo šaliai susitvarkyti su pandemijos šuoliais. Dabar sergančiųjų atvejų statistikos kreivė sparčiai kyla aukštyn, tad žmonės bijo rizikuoti.

Pasak vyriausiojo šalies epidemiologo Wu Zunyou, šią žiemą Kinija išgyvena pirmąją iš trijų numatomų COVID-19 atvejų bangų. Jis sakė, kad kitą mėnesį, kai žmonės pagal tradiciją masiškai grįš į savo gyvenamąsias vietoves per Naujųjų Mėnulio metų šventę, kils dar didesnė susirgimų banga.

Nuo gruodžio 7 d., kai po precedento neturinčių visuomenės protestų Kinija staiga nutraukė daugumą apribojimų[2], susijusių su nulinės tolerancijos COVID politika, Kinija nepranešė apie jokį mirties nuo šio viruso atvejį. Už šią strategiją pasisakė ir pats šalies prezidentas[3].

Palengvinus nulinės COVID tolerancijos ribojimus, baigti masiniai viruso tyrimai, todėl kyla abejonių, ar oficialūs atvejų skaičiai gali atspindėti visą protrūkio mastą. Gruodžio 17 d. Kinija pranešė apie 2 097 naujus simptominius COVID-19 užsikrėtimo atvejus.

Perpildyti didžiųjų miestų krematoriumai

Socialinės žiniasklaidos pranešimuose taip pat buvo matyti tušti metro Kinijos šiaurės vakaruose esančiame Siano mieste, o Šanchajuje, šalies komerciniame centre, nėra įprasto šurmulio artėjant Naujiesiems metams.

Kinijoje vis dar sunku gauti antigenų testų rinkinių, valstybės neseniai užsakyti tokie rinkiniai buvo nukreipti į ligonines.

Pekine išplitęs itin užkrečiamas Omicron viruso variantas jau paveikė įvairias paslaugas – nuo maitinimo iki siuntinių pristatymo. Laidojimo namai ir krematoriumai visame 22 mln. gyventojų turinčiame mieste taip pat stengiasi patenkinti paklausą, bet jiems trūksta darbuotojų, nes dalis jų serga.

Didžiausiame Pekino laidojimo biure Babaošane, kuriame paprastai tvarkomi ir mirusių aukščiausių Kinijos pareigūnų ir vadovų kūnai, sekmadienį, kaip kalba gyventojai, per minutę buvo galima pamatyti po kelis įvežamus karstus, o privačių automobilių stovėjimo aikštelė taip pat buvo pilna.

Šiuo metu sunku užsisakyti laidojimo paslaugų automobilį, todėl daugelis kinų mirusių artimųjų kūnus veža savo automobiliais. Iš krematoriumų, kuriuose būriai žmonių renkasi pasiimti mirusiųjų pelenų, nuolat rūksta dūmai. Nėra aišku, kiek tai lėmė su COVID-19 susijusių mirčių skaičiaus padidėjimas, bet akivaizdu, kad susirgimų atvejų skaičius šalyje nemažėja.

Sergantys
Susirgimų Kinijoje nemažėja. Polina Tankilevitch/ Pexels nuotrauka

Atšauktus ribojimus Kinijoje pakeitė chaosas ir rizika

Šanchajaus valdžios institucijos nurodė, kad nuo pirmadienio mokyklos turėtų perkelti daugumą pamokų į nuotolines erdves internete, o netoliese esančiame Hangdžou dauguma mokyklų klasių buvo raginamos anksčiau baigti žiemos semestrą.

Pasak šalies švietimo biuro, Guangdžou mieste tie, kurie jau lanko pamokas nuotoliniu būdu, o taip pat ir ikimokyklinio amžiaus vaikai, neturėtų ruoštis grįžti į mokyklas.

Šeštadienį Pekine vykusioje konferencijoje kalbėjęs Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centro vyriausiasis epidemiologas Wu Zunyou sakė, kad dabartinis protrūkis pasieks piką šią žiemą ir vyks trimis bangomis apie tris mėnesius, teigiama valstybinės žiniasklaidos pranešime apie jo kalbą.

Pirmoji banga vyks nuo gruodžio vidurio iki sausio vidurio, daugiausia miestuose, o antroji banga prasidės kitų metų sausio pabaigoje-vasario viduryje dėl žmonių judėjimo prieš savaitę truksiančias Naujųjų metų šventes. Kinija švęs Naujuosius metus nuo sausio 21 d. Paprastai per šią šventę šimtai milijonų žmonių keliauja namo praleisti laiko su šeima.

Prognozuojama, kad trečioji susirgimų banga kils nuo vasario pabaigos iki kovo vidurio, kai žmonės po švenčių grįš į darbą.

Rytinėje Džedziango provincijoje, kurioje yra daug aukštųjų technologijų įmonių ir pramonės įmonių, tikimasi, kad pirmoji banga pasieks piką maždaug sausio viduryje, nors gali būti ir anksčiau, sekmadienį spaudos konferencijoje sakė sveikatos apsaugos pareigūnai. Šiuose regionuose buvo sulaukta prieštaringai vertintų uždarymų ir gyventojai stipriai priešinosi griežtai politikai[4].

Sunkių atvejų, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo. Ekspertai teigė, kad pažeidžiami asmenys turėtų būti apsaugoti, ir rekomendavo plačiajai visuomenei pasiskiepyti sustiprinančiomis vakcinomis. Nors Kinija pirmąsias COVID vakcinas išleido 2021 m., remiantis oficialiais duomenimis, nuo vasaros 60 metų ir vyresnių žmonių skiepijimo rodikliai mažai keitėsi.