Kinijoje protestai prieš Covid-19 izoliacijos sąlygas baigėsi karantinu 6 milijonams žmonių

Pasaulis, Šiandien, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Kinija ir Covid
Kinijoje fiksuojami rekordiniai sergančių skaičiai. Markus Spiske/ Pexels nuotr.

Kinija nurodė uždaryti miestą, kurio „iPhone“ gamykloje kilo protestai

Dėl Covid-19 izoliavimo politikos ir nepasitenkinimo darbo sąlygomis Kinijoje darbuotojai išėjo į gatves. Zhengzhou mieste, didžiausiame pasaulio „iPhone“ produktų fabrike, kilo smurtiniai konfliktai tarp policijos ir fabriko darbuotojų[1]. Žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose paplito vaizdo įrašai, kuriuose matyti šimtai žygiuojančių darbininkų. Kai kurie iš jų susidūrė žmonėmis, vilkinčiais apsauginius kostiumus ir riaušių kontrolei pasiųsta policija[2].

Protestus gyvai transliavę asmenys teigė, kad policija sumušė darbininkus. Vaizdo įrašuose taip pat matyti rimti fiziniai susirėmimai.

Šimtai darbuotojų trečiadienį išėjo į gatves aplink didžiulę „iPhone“ gamyklą demonstruodami visuomenės pyktį. Kilus neramumams, miesto valdžia nurodė nuo penktadienio uždaryti kelis centrinės Kinijos miesto rajonus.

Apribojimai palies daugiau nei šešis milijonus žmonių, tačiau neapims „iPhone“ gamyklos, kurios darbuotojams jau kelias savaites taikomi Covid-19 apribojimai.

Miesto centro gyventojai negali išvykti iš rajono, jei neturi neigiamo Covid-19 testo ir atskiro vietos valdžios institucijų leidimo. Jiems patariama neišeiti iš namų be konkrečios būtinybės.

Nepasitenkinimas įmonės pažadais ir Covid-19 protokolu

Vienas darbuotojas žiniasklaidai sakė, kad protestai prasidėjo dėl ginčo apie pažadėtų premijų gamykloje neišmokėjimą. Gamykla yra valdoma Taivano technologijų milžinės „Foxconn“. Po incidento ši įmonė teigia, kad dirbs su darbuotojais ir vietine valdžia, kad išspręstų problemas ir išvengtų pasikartojančių agresijos išpuolių.

Daugelį darbininkų taip pat papiktino chaotiškos gyvenimo sąlygos. Tuo tarpu Taivano įmonės atstovai tikino, kad sutarties sąlygas vykdys kaip ir buvo sutarta. Jie taip pat pavadino gandais informaciją apie tai, kad naujų darbuotojų esą buvo prašoma gyventi kartu su darbuotojais, kuriems nustatytas Covid-19 teigiamas rezultatas. Tokią žinią jie pavadino akivaizdžiai melaginga[3].

„Foxconn“ teigė, kad prieš pradedant gyventi naujiems žmonėms, bendrabučiai buvo dezinfekuojami ir tikrinami vietos pareigūnų.

Praėjusį mėnesį dėl padidėjusio Covid-19 atvejų skaičiaus technologijų gamykla buvo uždaryta, todėl kai kurie darbuotojai grįžo namo. Tuomet bendrovė įdarbino naujus darbuotojus, žadėdama visiems dosnias premijas.

Ryšiai internete
Nuotolinis mokymas. Edward Jenner/ Pexels nuotr.

Nulinė tolerancija virusui pagrįsta rekordiniais skaičiais

Draudimai Zhengzhou mieste yra dalis Kinijos nacionalinės nulinės tolerancijos politikos dėl Covid-19. Tai apima varginančius įstaigų ir miestų uždarymus, kelionių apribojimus ir masinius bandymus.

Vis dėlto tai nėra iš piršto laužti išsigalvojimai nes praėjus beveik trejiems metams nuo pandemijos pradžios, viruso atvejų Kinijoje dabar daugiau nei kada nors anksčiau.

Protestų dieną, Nacionalinės sveikatos komisijos duomenimis, šalyje buvo užregistruoti 31 444 užsikrėtimo atvejai – didžiausias skaičius nuo pandemijos pradžios.

Šie skaičiai yra sąlyginai nedideli lyginant juos su didžiule 1,4 milijardo Kinijos gyventojų populiacija. Tačiau pagal nulinės tolerancijos kovoje su virusu politiką net ir nedideli protrūkiai gali baigtis uždarytais miestais. Valdžia siekia suvaldyti skaičius ir uždaryti ištisus miestus. Kaip vieną iš išeičių mato užsikrėtusių žmonių ryšių apribojimą.

Dėl nuolatinės tokios politikos didelė dalis gyventojų jaučia nuovargį ir pasipiktinimą, tad jau pradeda protestuoti net ir šioje piliečių nuolankumu garsėjančioje valstybėje. Dėl to kyla pavieniai protestai ir nukenčia net šios šalies ekonomikos produktyvumas[4].

Konkrečios įmonės protestai buvo vieni iš labiausiai pastebimų neramumų

Keli miestai, įskaitant Pekiną, Šanchajų, Guangzhou jau sugriežtino Covid-19 apribojimus, nes padaugėjo tokių agresijos protrukių ir protesto atvejų.

Sostinėje dabar reikalaujama, kad asmenys, norintys patekti į viešąsias vietas, pavyzdžiui, į prekybos centrus, viešbučius ir vyriausybines įstaigas, per 48 valandas gautų neigiamą PGR testo rezultatą. Viso miesto mokyklose pradėtos nuotolinės pamokos.

Pietiniame gamybos centre Guangzhou mieste, kur nustatyta beveik trečdalis naujausių Covid-19 atvejų, įrengti tūkstančiai laikinų kambarių, kad juose galėtų apsigyventi sergantieji. Patalpos pritaikytos ligoniams su reikiama įranga ir priemonėmis.

Šalies vicepremjerė paragino suvaldyti protrūkį ir sugrąžinti gyvenimą į normalias vėžes

Kinijos vicepremjerė Sun Chunlan šią savaitę apsilankė Chongqing mieste ir paragino vietos valdžios institucijas imtis visų priemonių, kad Covid-19 protrūkis būtų suvaldytas. Jos žodžiais, vyriausybė turi sugrąžinti gyvenimą į normaliais vėžes kaip galima greičiau[5].

Neseniai buvo pristatytos ir kelios naujos taisyklės, kurios teigia, kad bus atsisakyta nulinės tolerancijos COVID-19 virusui metodo.

Tai turėtų reikšti, kad bus palengvinti karantino reikalavimai įvažiuojant į šalį ir supaprastinta sistema nustatant, kurios teritorijos yra didelės rizikos zonose. Viliamasi, kad šios politikos atsisakymas padės gyvenimui Kinijoje sugrįžti į ramesnes vėžes.