Dronas
Dronas. Asociatyvi nuotrauka.

Kinijos dronų gamintoja DJI, užimanti lyderės poziciją pasaulinėje vartotojų rinkoje, šeštadienį paskelbė ketinanti paduoti į teismą JAV Gynybos departamentą – Pentagoną. Šį sprendimą DJI priėmė dėl to, kad, kaip teigia pati įmonė, ji „klaidingai“ buvo įtraukta į JAV juodąjį sąrašą, skirtą Kinijos karinių bendrovių sąsajoms, informuoja naujienų agentūra AFP.

Pastaraisiais metais DJI atsidūrė JAV valdžios institucijų akiratyje dėl kaltinimų, jog prisideda prie Kinijos valdžios etninių mažumų stebėjimo programų. Be to, DJI dronai buvo plačiai naudojami kare Ukrainoje, kur juos naudoja abi konflikto pusės – tiek Rusijos, tiek Ukrainos kariuomenė.

„Spalio 18 d. DJI pateikė ieškinį, siekdama ginčyti Gynybos departamento neteisingą įmonės priskyrimą Kinijos karinėms bendrovėms“, – DJI oficialus pranešimas AFP agentūrai. DJI tvirtina esanti privati kompanija, kuri neturi jokių ryšių su Kinijos kariuomene ir gamina tik komercinius, o ne karinius dronus.

JAV Gynybos departamentas 2022 metais DJI įtraukė į sąrašą kompanijų, kurios, jų teigimu, yra susijusios su Kinijos karinės pramonės sektoriais. Pentagonas tąkart pabrėžė, kad Kinija vykdo strategiją, susijusią su civilinių ir karinių technologijų integravimu, siekdama modernizuoti savo kariuomenę. Šios strategijos dėka Kinijos kariuomenei yra prieinama technologijų ir žinių bazė, kurią kuria ir vysto privatūs šalies subjektai, tarp jų – įmonės, universitetai bei tyrimų centrai.

DJI daugiau nei metus bandė kalbėtis su Pentagono atstovais ir ieškoti abipusiai priimtino sprendimo, tačiau įmonės pranešime teigiama, jog dabar jie nebemato kitos išeities, kaip tik kreiptis į federalinį teismą.

Įkurta 2006 m. Šendženo mieste, DJI greitai tapo pasauline dronų pramonės lydere. Šiandien įmonė užima didžiausią komercinių dronų rinkos dalį, o jos gaminiai naudojami tiek mėgėjų, tiek profesionalų sektoriuose. DJI dronai taip pat plačiai naudojami tokiose srityse kaip kinas, žemės ūkis, infrastruktūros monitoringas ir netgi gelbėjimo operacijos.

2022 m. Ukrainos vyriausybė apkaltino DJI padedant Rusijai per jų sukurtą „AeroScope“ sistemą, kurią Maskva galėjo naudoti raketų taikiniams nustatyti. DJI kategoriškai atmetė kaltinimus, teigdama, kad jų produkcija niekada nebuvo skirta kariniam naudojimui ir nebuvo teikiama Rusijai šiam tikslui.

Papildomai, DJI sugebėjo išplėsti savo produktų asortimentą ir, be bepiločių skraidyklių, taip pat kuria įvairius priedus, programinę įrangą bei sistemų sprendimus, kurie plačiai naudojami pramoniniuose sektoriuose visame pasaulyje.

Parengta pagal AFP.