„Fox News“ atleidus T. Carlsoną, auga susidomėjimas tolimesne žurnalisto veikla
Šią savaitę JAV žiniasklaidą sudrebino žinia, kad „Fox News“ kanalo žvaigždė Tuckeris Carlsonas buvo atleistas. Neilgai trukus imta spekuliuoti, kokios to priežastys: vieni teigia, kad žurnalisto pasitraukimas siejamas su žiniasklaidos kanalo ir rinkimų balsus skaičiuojančių mašinų kompanijos „Dominion Voting Systems“ byla. Kiti mano, kad žurnalistas galėjo įsivelti į konfliktą su „Fox News“ savininku, žiniasklaidos magnatu Rupertu Murdochu. Netrūksta ir teigiančių, kad T. Carlsono patraukimas iš eterio yra tiesiog bandymas su juo susidoroti ir siekis nutildyti drąsiai kalbantį žiniasklaidos atstovą. Ši situacija iškėlė ir kitą aštrų šių dienų klausimą – kiek šiandien kainuoja tiesa ir žurnalisto pasirinkimas sakyti tiesą ar meluoti?
T. Carlsono atleidimas socialinėje erdvėje paskatino aktyvias diskusijas ir suteikė daugybės peno gandams. Šis įvykis kiek netikėtai paveikė ir visos „Fox“ bendrovės likimą, kompanijos vertę, žiniasklaidos, o gal net JAV politinės padangės ateitį, be to, privertė kvestionuoti, kiek šiais laikais yra vertas tikrai geras ir visuomenės vertinamas žurnalistas.
Nukritusi akcijų vertė ar baimė dėl reitingų signalizuoja, kad atleisdama T. Carlsoną „Fox News“ smarkiai pakenkė sau. Didžiulį gerbėjų būrį turintis žurnalistas jį, tikėtina, nusineš ir į kitą žiniasklaidos kanalą, galbūt sukurs savo žurnalistikos platformą ar net patrauks į politiką. Kad ir kaip bebūtų, savo šalininkų gretų T. Carlsonas nepraras, galbūt net padidins, o kartu – dar labiau pakels ir savąją vertę.
Atsikračius populiariausio savo žurnalisto, „Fox News“ šovė sau į kojas
Ilgus metus „Fox News“ kanale T. Carlsonas buvo laikomas pažiba, o jo laida buvo rodoma pačiu geriausiu laiku, ji taip pat buvo geriausiai vertinama kabelinės televizijos naujienų programa svarbiausioje 25-54 metų amžiaus grupėje, ir be abejo, žiūrimiausia „Fox News“ kanale. Kovo mėnesį T. Carlsono laidą vidutiniškai per naktį žiūrėjo apie 3,4 mln. žiūrovų.
Dabar, T. Carlsonui pradingus iš „Fox News“ eterio, ištikimiausi jo gerbėjai skubiai imasi atšaukti savąją mokamą narystę „Fox News“ kanale ir atsisako šio kanalo prenumeratos paslaugos[1]. Tuo tarpu investuotojai nevynioja žodžių į vatą ir teigia, kad T. Carlsono pasitraukimas tikrai pakenks bent jau trumpalaikiams, o gal ir ilgalaikiams kanalo reitingams.
Kaip teigia investicinės bendrovės „Tuttle Capital Management“ vadovas Matthew Tuttle’as, kanalas iš tiesų neteko pačios svarbiausios laidos ir paties populiariausio savo vedėjo.
„20 val. vakaro laiko tarpas yra svarbus ir jie praras žiūrovus šioje vietoje. Jiems reikia rasti kitą Carlsoną, bet aišku, kad tai bus problema“, – teigia jis[2].
„Argus Research“ vyresnysis vertybinių popierių analitikas Josephas Bonneris teigia, kad artimiausiu metu finansinis poveikis „Fox News“ gali būti minimalus, nes bent jau reklamuotojai paprastai užsako reklamas iš anksto, tačiau ekspertas pažymi, kad jei kanalo reitingai iš tikrųjų ims kristi, gali kilti problemų.
„Dabar, ir tarpiniu, ir ilgalaikiu laikotarpiu bus tam tikras finansinis poveikis, priklausomai nuo to, kas užims Carlsono vietą ir kokia bus jo sėkmė arba nesėkmė“, – aiškina J. Bonneris.
Tuo tarpu „KeyBanc Capital Markets“ analitikas Brandonas Nispelis teigia, kad „Fox News“ šiuo metu yra permainų stadijoje, o būtent dėl to kompanijai prireiks laiko grįžti į įprastas vėžes. Vis dėlto, jis pripažįsta, kad kompanijos rinkos vertės sumažėjimas atrodo gana grėsmingai.
„Įdomu, ką „Fox News“ ketina pasakyti reklamuotojams. Tikėtina, kad reklamuotojai, kurie ieškojo šios auditorijos, gali turėti ribotas kitas konservatyvių naujienų kanalų pasirinkimo galimybes, kurios nebūtų pernelyg kraštutinės“, – aiškina jis.
„Huber Research Partners“ atstovas Douglas Arthuras taip pat teigia, kad ilgalaikėje perspektyvoje svarbiausia tai, ar didžiausi reklamos užsakovai neapleis „Fox News“ po T. Carlsono atleidimo.
O pirminė rinkos reakcija į T. Carlsono atleidimą iš tiesų yra iškalbinga ir kanalui nieko gero nežadanti. Žiniasklaidos bendrovei pirmadienį paskelbus, kad ji atsisveikina su savo laidų vedėju, visos „Fox Corporation“ kompanijos vertė sumažėjo daugiau nei 700 mln. dolerių.
Negana to, „Fox News“ akcijos atpigo 17 centų arba 0,6 proc., iki 29,74 dolerio. Vertinant su praėjusio penktadienio skaičiais, kanalo akcijos iš viso atpigo 3,5 proc. Tuo tarpu, pati T. Carlsono grynojo turto vertė šiuo metu auga it ant mielių ir kai kurių analitikų prognozėmis, gali siekti net 370 mln. dolerių[3].
Likę „Fox News“ žurnalistai minėti T. Carlsono vardo nedrįsta
Tačiau net ir be kanalo pažibos likusi „Fox News“ toliau tęsia savo darbus. Tiesa, kanalas net paminėti netikėtai atleisto savo populiariojo žurnalisto vengia, to padaryti nesiryžta net ir ilgamečiai T. Carlsono kolegos.
Šiuo metu T. Carlsono laidos laiką eteryje yra perėmę keli besikeičiantys, kviestiniai laidų vedėjai. Tai laikinas sprendimas, kurio bus laikomasi, kol kanalo vadovybei pavyks atrasti naują ilgalaikį vedėją.
Šią savaitę įprastinį T. Carlsono eterio laiką perėmė žurnalistas Brianas Kilmeadeas. Šis vengė žiūrovams atskleisti daugiau informacijos apie kolegos atleidimą ir tik užsiminė, kad „Fox News“ ir T. Carlsonas „sutiko išsiskirti“.
Kita „Fox News“ laidų vedėja Laura Ingraham visiškai neužsiminė apie kolegos atleidimą, o žurnalistas Seanas Hannity tarstelėjo, kad apie T. Carlsoną plačiau nekalbės[4].
S. Hannity savo valandos trukmės laidą pradėjo pasakojimu apie prezidento sūnų Hunterį Bideną, taip pat bendravo su Floridos gubernatoriumi Ronu DeSančiu bei Vakarų Virdžinijos senatoriumi. T. Carslono pavardė nuskambėjo tik tada, kai S. Hannity prakalbo apie dar vieną atleidimą žiniasklaidoje – CNN išsiskyrimą su Donu Lemonu.
Kalbėdamas apie šią situaciją, S. Hannity trumpam užsiminė ir apie T. Carsloną, tiesa, į detales taip pat nesileido.
„Mes nekalbame apie Tuckerį. Neturiu apie tą situaciją jokių detalių. Jis turėjo didžiulę auditoriją ir turėjo daugybę sekėjų. Šis vaikinas Lemonas neturi nieko“, – kalbėjo „Fox News“ žurnalistas.
Lažybininkai spėlioja, kokios gi veiklos T. Carlsonas imsis toliau
O tai, ko imsis darbo netekęs, tačiau populiarumo nestokojantis T. Carlsonas, domina daugelį. Jis pats su žiniasklaida kol kas nebendrauja ir savo ateities planų neatskleidžia, tačiau T. Carlsono internetinėje svetainėje „TuckerCarlson.com“ buvo paskelbtas numeris, kuriuo žmonės gali užsiprenumeruoti SMS žinutės paslaugą, kad gautų paskutines naujienas apie kitus žurnalisto planus[5].
Tuo tarpu lažybininkai net pateikė prognozes, koks bus sekantis šio žurnalisto karjeros žingsnis. Pavyzdžiui, lažybų svetainėje „BetOnline.ag“ vyrauja nuomonė, kad T. Carlsonas netrukus prisijungs prie kito žiniasklaidos kanalo. Tarp dažniausiai minimų kanalų yra „NewsNation“, „Rumble“, „OANN“ bei „Newsmax“.
Iš tiesų „OANN“ arba „One America News Network“, šiuo metu aktyviai kovojantis dėl „Fox News“ žiūrovų, tviteryje net parašė viešą kvietimą T. Carlsonui prisijungti prie kanalo.
„Galbūt „Fox News“ praradimas gali būti „One America News Network“ laimėjimu. „One America News Network“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Robertas Herringas norėtų pakviesti Carlsoną susitikti deryboms ir kviečia tapti komandos dalimi“, – rašoma žinutėje.
Glennas Bekas, anksčiau irgi buvęs „Fox News“ žurnalistu, o šiuo metu dirbantis konservatyvioje naujienų laidoje „Blaze TV“ taip pat viešai pakvietė T. Carlsoną vienyti jėgas.
T. Carlsonas intriguojančių darbo pasiūlymų sulaukė ne tik iš naujienų organizacijų. Kevinas Robertsas, „Heritage Foundation“ įkūrėjas, tviteryje parašė, kad šis konservatyvių pažiūrų analitinis centras „visada bus Carlsono namai“.
Iš tiesų, T. Carlsonas karjeros pradžioje dirbo šioje organizacijoje ir praėjusį penktadienį, paskutinę savo darbo dieną „Fox News“, net sakė kalbą šios institucijos 50-mečio minėjime[6].
Neatmetama galimybė, kad žurnalistas suks į politiką
Tačiau ne mažiau įdomus ir sensacingas gali būti ir scenarijus, kuriuo T. Carslonas pasitrauktų iš žiniasklaidos ir nuspręstų sukti į politiką. Tam, regis, yra susiklosčiusius visos palankios sąlygos.
Jis nestokoja populiarumo ir visuomenės simpatijų, kurios dar labiau išaugti gali dabar, kai žurnalistas dėl neaiškių aplinkybių neteko darbo. Kraštutinės jo pažiūros domina ženklią dalį amerikiečių, o net ir tie, kurie T. Carlsono idėjoms nepritaria, nėra jam abejingi ir neutralūs, kas politikoje, tikriausiai yra net nepalankiau nei neapykanta.
Niekam nuolaidų netaikantis ir drąsiai net pačią nepopuliariausią nuomonę reiškiantis T. Carlsonas daliai JAV visuomenės yra tikra atgaiva.
Dabar jam bent jau kol kas pasitraukus iš žiniasklaidos, apie T. Carlsono šansus politikoje prakalbo ir respublikonų kandidatas į 2024 m. prezidento postą Vivekas Ramaswamy. Jis teigia, kad T. Carlsonas būtų „puikus papildymas“ bendrai 2024 m. prezidento rinkimų kampanijai.
„Manau, kad jis būtų geras papildymas lenktynėse. Žinoma, manau, kad žmogus turėtų tai daryti tik tada, jei jaučia tam pašaukimą, bet, tiesą sakant, manau, kad šaliai būtų gerai, jei jis dalyvautų rinkimuose“, – teigia V. Ramaswamy.
Respublikonų kandidato nuomone, T. Carlsonas yra „vienas protingiausių konservatyviosios visuomenės dalies balsų“, tačiau kartu, yra pasirengęs „prireikus nukrypti nuo partijos pažiūrų“[7].
„Politinėje žiniasklaidoje neabejotinai egzistuoja minties lyderystės vakuumas, akivaizdus visame mūsų politiniame spektre. O Tuckeris buvo vienas žymiausių mūsų laikų politinių mąstytojų ir apžvalgininkų“, – mano V. Ramaswamy, vertindamas žurnalisto šansus 2024 m. rinkimuose.