Suprasti akimirksniu
  • Kalifornija atšaukia draudimą keliauti į JAV valstijas su anti-LGBT+ įstatymais
  • Draudimo atsisakyta, bet tikima, kad informuotumas padės kovojant su neapykanta LGBT+ atstovams
  • Pozicijos dėl kovos su diskriminacija persvarstymas nebus vienintelis pokytis Kalifornijoje
Šaltiniai
Kalifornija
Holivudu ir žvaigždžių pulkais garsėjanti valstija keičia įstatymus. Edgar Colomba/ Pexels nuotrauka

Kalifornija atšaukia draudimą keliauti į JAV valstijas su anti-LGBT+ įstatymais

Progresyvia politika garsėjanti Kalifornija neseniai persvarstė savo poziciją dėl valstybės finansuojamų kelionių draudimų, taikomų valstijose, kuriose galioja prieš LGBTQ+ asmenis nukreipti įstatymai. Šis draudimas, inicijuotas 2017 m., buvo nustatytas kaip simbolinė pozicija prieš įstatymus, kuriuos Kalifornija laikė diskriminuojančiais LGBTQ+ asmenis.

Kanzasas, Misisipė, Šiaurės Karolina ir Tenesis buvo pirmosios valstijos, kurioms šis draudimas buvo taikomas, tačiau ilgainiui, reaguojant į prieš LGBTQ+ asmenis nukreiptų įstatymų plitimą, šis sąrašas išsiplėtė ir dabar apima daugiausia respublikonų vadovaujamas 26 valstijas . Šis draudimas turėjo ne tik numatomą simbolinį poveikį[1]. Pavyzdžiui, išrinktiems pareigūnams, valstybės tarnautojams ir akademinės srities specialistams buvo apribota galimybė naudoti valstybės pinigus kelionėms, todėl jie buvo faktiškai atkirsti nuo daugiau nei pusės JAV.

Sporto srityje valstybinių universitetų komandos turėjo ieškoti alternatyvių lėšų išvykos rungtynėms tokiose vietose kaip Arizona ir Juta. Draudimas buvo ne tik nepatogus, bet ir apsunkino įvairių politinių tikslų įgyvendinimą. Pavyzdžiui, asmenims, gyvenantiems už valstijos ribų, palengvino galimybę keliauti į Kaliforniją dėl abortų atliekamų už valstybės lėšas.

Praėjusią savaitę įvyko reikšmingas pokytis šiame pasakojime. Valstijos asamblėja uždegė žalią šviesą teisės aktui, kuriuo siekiama panaikinti šį draudimą ir kuriam vadovauja valstijos Senato vadovė Toni Atkins. Šiuo teisės aktu siekiama ne tik panaikinti draudimą, bet ir nukreipti valstijos pastangas į informavimo ir reklamos kampanijas anksčiau uždraustose valstijose, skatinant LGBTQ+ paramą ir įtrauktį.

Draudimo atsisakyta, bet tikima, kad informuotumas padės kovojant su neapykanta LGBT+ atstovams

Toni Atkins, pirmoji atvira lesbietė Senato vadovė, teigė, kad draudimas pasitarnavo didinant informuotumą apie įvairias prieš LGBTQ+ nukreiptas problemas. Tačiau tapo akivaizdu, kad ši griežta pozicija turėjo netyčinių padarinių. Demokratų asamblėjos narys Rickas Zburas pakartojo šią nuomonę, pažymėdamas, kad nors Kalifornija buvo įtraukties ir laisvės švyturys, kelionių draudimas netyčia izoliavo jos paslaugas ir gyventojus[2].

Šiais metais įvairiose JAV įstatymų leidybos institucijose buvo pateikta beveik 500 prieš LGBTQ+ nukreiptų įstatymų projektų, todėl informavimas ir supratimas tapo itin svarbūs. Nepaisant to, kad kai kurie respublikonai balsavo prieš įstatymo panaikinimą, jis buvo priimtas be didesnių diskusijų.

Dabar šis teisės akto pakeitimas keliauja į Senatą galutiniam balsavimui prieš tai, kai gubernatorius Gavinas Newsomas iki spalio 14 d. turės priimti sprendimą pasirašyti įstatymą. Negalima ignoruoti šio galimo politikos pokyčio konteksto. JAV stebima sustiprėjusi politinė konfrontacija dėl transseksualų teisių.

Klausimai apima įvairias sritis: nuo lytį patvirtinančios priežiūros uždraudimo ir draudimo translyčiams sportininkams dalyvauti moterų sporto varžybose iki mokyklų įpareigojimo pranešti tėvams apie lytinės tapatybės pasikeitimą. Šis teisės aktas yra tik vienas iš beveik 1 000 įstatymų projektų, kurie svarstomi per rugsėjo 14 d. pasibaigsiančią audringą įstatymų leidybos sesiją.

Pozicijos dėl kovos su diskriminacija persvarstymas nebus vienintelis pokytis Kalifornijoje

Kalifornijos teisėkūros veikla apima ne tik LGBTQ+ klausimus. Buvo pateikta pasiūlymų palengvinti bendruomenės koledžo mokslą konkrečios Meksikos gyventojams, įvesti taisykles dėl savaeigių sunkvežimių, ir sugriežtinti bausmes prekiautojams vaikais. Kiekvienas iš šių įstatymų projektų rodo nuolatines Kalifornijos pastangas suderinti pažangius idealus, praktines pasekmes ir besikeičiančius įvairių gyventojų poreikius.

Kalifornija, rodos, yra pasiruošusi atšaukti ilgalaikį draudimą valstybės lėšomis finansuojamoms kelionėms į regionus, kuriuose galioja prieš LGBTQ+ asmenis nukreipti įstatymai. Dėl šio draudimo Kalifornijai kilo nemažai iššūkių ne tik simboliniu, bet ir logistiniu požiūriu. Išrinktiems pareigūnams, mokslininkams ir kitiems valstijos darbuotojams buvo apribota galimybė vykti į daugiau nei pusę Amerikos naudojant valstybės išteklius.

Nors kai kurie respublikonai priešinosi idėjai panaikinti draudimą, buvo pastebimas oficialių diskusijų nebuvimas. Kadangi įstatymo projektas keliauja į Senatą ir laukia galutinio balsavimo, jo galutinis tikslas bus demokrato gubernatoriaus Gavino Newsomo stalas. Jis turi jį patvirtinti iki spalio 14 d. Artėjant šiam sprendimui Kalifornija atsidūrė karšto nacionalinio diskurso dėl transseksualų teisių epicentre.

Kartu su svarbiu žingsniu dėl prieš LGBTQ+ asmenis nukreipto įstatymo, draudžiančio keliauti, svarstomi dar keli svarbūs įstatymų[3] projektai:

  • Mokestis už mokslą valstijoje tam tikriems Meksikos gyventojams: Įstatymo projektas gali netrukus suteikti galimybę tam tikriems mažas pajamas gaunantiems Meksikos gyventojams, gyvenantiems 45 mylių spinduliu nuo Kalifornijos ir Meksikos sienos, naudotis valstybės mokesčiu už mokslą tam tikruose Pietų Kalifornijos bendruomenės koledžuose. Jei įstatymo projektui bus pritarta, bus sukurta bandomoji programa, veiksianti iki 2029 m.
  • Autonominių sunkvežimių taisyklės: Kalifornija, kuri yra autonominių transporto priemonių technologijų pradininkė, svarsto taisykles, pagal kurias savavaldžiuose sunkvežimiuose privalėtų būti žmogus. Nors autonominiai taksi automobiliai sulaukė populiarumo, susirūpinimą kelia galimas šios technologijos poveikis didžiulei sunkvežimių pramonei.
  • Griežtesni ginklų įstatymai: Reaguodama į JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimą, Kalifornijos asamblėja balsavo dėl ginklų taisyklių. Siūlomomis taisyklėmis būtų draudžiama nešiotis ginklus daugumoje viešųjų vietų, išskyrus išimtis esant tam tikroms sąlygoms.
  • Griežtesnės bausmės prekiautojams vaikais: Valstijos asamblėja vienbalsiai pritarė įstatymo projektui, kuriuo sugriežtinamos bausmės prekiautojams vaikais.

Kiekvienas iš šių sprendimų kartu su LGBTQ+ asmenų kelionių draudimo peržiūra simbolizuoja nuolatinę Kalifornijos teisėkūros prioritetų evoliuciją, bandant suderinti socialinį teisingumą, ekonominius interesus ir technologinę pažangą.