Slovakijos parlamento rinkimus laimėjo socialdemokratai
Pirmalaikius parlamento rinkimus Slovakijoje laimėjo populistinė socialdemokratų partija „Smer-SD“. Buvusio šalies premjero ir nemenką politinės patirties bagažą susikaupusio Roberto Fico vadovaujama partija „Smer-SD“ surinko daugiau 23,3 proc. balsų ir nugalėjo centristų partiją „Progresyvi Slovakija“, už kurią balsavo apie 17 proc. rinkėjų.
Slovakijos parlamente „Smer-SD“ gaus 42 mandatus iš 150, todėl partijai reikės ieškoti partnerių norint sėkmingai suformuoti koaliciją ir pradėti darbus. Dabar manoma, kad viena iš labiausiai tikėtinų koalicijos partnerių yra kairiųjų pažiūrų „Hlas-SD“. Ši politinė jėga buvo įkurta 2020 m., kai grupė „Smer“ parlamentarų atskilo nuo R. Fico partijos.
O kol rinkimus laimėję „Smer-SD“ užsiima derybomis su potencialiais partneriais, politikos apžvalgininkai analizuoja, kokią įtaką ši pergalė turės Slovakijos vidaus ir užsienio politikai bei santykiams su Europos Sąjunga, NATO ir kitomis tarptautinėmis institucijomis.
Juk žiniasklaida garsiai kalba apie tai, kad naujoji R. Fico vyriausybė gali drastiškai pakeisti Slovakijos užsienio politikos kryptį, Slovakija gali tapti panaši į premjero Viktoro Orbano vadovaujamą Vengriją, o ir pats R. Fico atvirai žada, kad Slovakija nesiųs „nei vienos kulkos“ Ukrainai, ragina siekti geresnių santykių su Rusija.
Dalies slovakų ir net tarptautinės bendruomenės narių tokie teiginiai yra pasitinkami dviprasmiškai. Tačiau R. Fico kartu aiškina, kad Slovakijos užsienio politikos prioritetai nesikeis, nes šalis yra ES narė. Vis dėlto, jo partijos rinkiminė programa žada milžiniškas permainas Slovakijos viduje, o vėliau – gali ateiti ir užsienio politikos eilė.
„Smer-SD“ didelį dėmesį skirs šeimoms ir senjorams
Kol politikos ekspertai vertina, kaip Slovakijos politiką paveiks „Smer“ rinkimuose pasiekta užtikrinta pergalė, į daugelį klausimų atsakyti gali pačios partijos paskelbta oficiali rinkiminė programa ir planai, kuriais bus siekiama padėti eiliniams slovakams ir taip sukurti tikrą gerovės valstybę.
Pažvelgus į „Smer-SD“ rinkiminę programą, pirmiausia dėmesį patraukia pažadai gerinti gyvenimą.
Žadama kovoti su kainų kilimu, bus stabdyti skurdo išplitimą[1]. Be to, „Smer-SD“ pasisako už reikšmingą valstybės palūkanų normos subsidiją arba valstybės indėlį, kad būsto paskolos taptų prieinamesnės mažesnes pajamas gaunantiems piliečiams.
Plačiau kalbant apie ekonomiką ir finansus, partija teigia atmesianti neoliberalias pasaulinės ekonomikos tendencijas, kalba apie tai, kad nepaklus tarptautinėms korporacijoms ir saugos pagrindinius nacionalinės ekonomikos ramsčius.
Partija daug dėmesio žada skirti darbo santykiams. Sieks apriboti darbą naktį, poilsio ir švenčių dienomis, taip pat apriboti pernelyg didelį viršvalandinį darbą.
„Smer-SD“ žada neįšaldyti premijų ar minimalaus darbo užmokesčio, vėl skatins jo automatinį susiejimą su realiais makroekonominiais rodikliais. Kalbama, kad bus svarstoma dėl galimybės sutrumpinti darbo savaitę ir darbuotojų dalyvavimą įmonių valdyme.
„Smer-SD“ žada atstovauti ne tik dirbančiųjų, bet ir šeimų bei pagyvenusių žmonių interesams. Ypač didelis dėmesys turėtų būti skiriamas senjorams.
Partija kels klausimą dėl tinkamo konstitucinio pensinio amžiaus ribojimo, ieškos mechanizmų, kaip sustiprinti šalies pragyvenimo lygio ir darbo užmokesčio augimo įtaką pensijų indeksavimo lygiui. Be to, partija sieks, kad būtų ieškoma papildomų būdų, kaip kompensuoti mažas pensijas vyriausiems senjorams.
Pasirūpinta turėtų būti ir šeimomis. „Smer-SD“ žada kurti Nacionalinę gimstamumo programą, kad būtų sustabdytos neigiamos demografinės tendencijos. Mažas pajamas gaunančių ir vienišų tėvų namų ūkių atžvilgiu partija žada parengti naują pragyvenimo minimumo nustatymą.
Partija kalba ir apie bendradarbiavimą su savivaldybėmis, kad būtų teikiamas ir statomas prioritetinis nuomojamas būstas. Taip pat žadama padidinti negrąžintiną valstybės įnašą miestams ir savivaldybėms, statančioms nuomojamus būstus, ir administraciniu požiūriu palengvinti pigių paskolų iš Valstybinio kaimo plėtros fondo ėmimą.
Politikos kryptis aiški: mažesnis dėmesys Ukrainai ir griežtas „ne“ Vakarų tendencijoms
„Smer-SD“, kaip įprasta „socdemams“, daug dėmesio socialiniams klausimams, vargstantiems piliečiams, aktyviai pasisako už socialinės gerovės išlaidų didinimą, nestokoja nacionalistinės retorikos, siekia apsaugoti visuomenę nuo vakarietiškų tendencijų bei genderizmo, žada kovoti už tradicines šeimas.
Kalbant apie socialinius ir žmogaus teisių klausimus partija yra griežtai konservatyvi. Dar rinkiminės kampanijos metu „Smer“ skelbė įrašus, kuriuose kritikuojama LGBT ir genderizmo ideologija. Be to, partija ragina konstituciškai uždrausti tos pačios lyties asmenų civilines sąjungas, taip pat ir įvaikinimą.
„Smer-SD“ nepritaria valstybės subsidijų skyrimui LGBT teisių organizacijoms siekia drausti vaivorykštės vėliavų demonstravimą ant viešųjų pastatų. Partija aktyviai priešinasi ir Stambulo konvencijos ratifikavimui. Partijos programoje žadama ginti ir saugoti tradicinį šeimų modelį, skatinti gimstamumą ir patriotiškumą, meilę tėvynei.
Kritiškai pasisakoma ir apie migrantus, kitatikius. Dar 2015 m. „Smer“ lyderis R. Fico pareiškė, kad vyriausybė stebi „kiekvieną musulmoną, esantį Slovakijos Respublikos teritorijoje“, vėliau jau buvo teigiama, kad islamui Slovakijoje iš viso nėra vietos.
Kalbant apie užsienio politiką ir tebevykstantį Rusijos karą Ukrainoje, „Smer“ ragina nutraukti ugnį, o tarptautinę bendruomenę skatina stabdyti karinę pagalbą Ukrainai bei sankcijas Rusijai.
Partijos politikai Rusijos agresiją aiškina kaip „tarpinį JAV ir Rusijos karą“, kuriame Maskva tiesiog „saugo savo nacionalinius interesus“.
Anksčiau, kai Rusija į Ukrainą į įsiveržė 2014 m., partija teigė, kad agresiją išprovokavo „ukrainiečių fašistų vykdomas rusų tautybės piliečių naikinimas“. Savo užsienio politikos manifeste „Smer“ ragina suprasti ir kitas šalis, turinčias „kitokią nei parlamentinė demokratija valdymo formą“.