Suprasti akimirksniu
  • „Tele2“ ir „Bitė“ rengiasi 3G ryšio išjungimui
  • Anksčiau išmaniomis laikytos technologijos dabar tampa atgyvena
  • Jau yra vystomas ir 6G ryšys
Šaltiniai
Ryšys
Telekomunikacijų bendrovės žada išjungti 3G ryšį. Nord Wood Themes/Unsplash nuotrauka

„Tele2“ ir „Bitė“ rengiasi 3G ryšio išjungimui

„Tele2“ ir „Bitė“ planuoja per artimiausius metus visiškai išjungti 3G tinklą bei ragina klientus užsitikrinti, kad jų įrenginiai ir SIM kortelės būtų pritaikyti 4G ir 5G tinklams. 

„Tele2“ tinklo strategijos ir plėtros vadovas Evaldas Stankevičius teigia, kad bendrovė planuoja visišką tinklų išjungimą 2025 m. Šiuo metu 3G SIM kortelių bazė yra sumažėjusi 44 proc.

„Apie pasikeitimus aktyviai informuojame savo klientus, kviečiame atvykti į saloną. Tai davė rezultatų – 3G SIM kortelių bazę iki šios dienos esame sumažinę jau 44 procentais. Visiškai 3G Lietuvoje išjungti „Tele2” planuoja iki 2025 m. pabaigos“, – aiškina jis. 

Kaip teigia E. Stankevičius, 3G tinklo išjungimo praktika yra taikoma visame pasaulyje, kadangi ši technologija yra pasenusi. Senos kartos tinklo išjungimas vyksta palaipsniui, po keletą miestų, tačiau klientams patariama ilgai nelaukti ir atsinaujinti ryšį kuo skubiau.

Savo ruožtu „Bitė Lietuva“ naujos kartos tinklų direktorius Modestas Ropė teigia, kad Lietuvoje vis dar naudojama apie 100 tūkst. 3G SIM kortelių, kurios nėra pritaikytos naujiems tinklams, jos ypač gali sukelti nepatogumų keliaujant užsienyje, kadangi dalis Europos valstybių jų jau atsisakė. 

Anksčiau išmaniomis laikytos technologijos dabar tampa atgyvena

„Telia“ 3G tinklą jau visiškai išjungė 2022 metų pabaigoje. „Tele2“ tinklo išjungimą pradėjo 2024 m. pavasarį, o „Bitė“ 2022 m. sustabdė prekybą 2G ir 3G palaikančiais telefonais.

Šiuo metu teigiama, kad įrenginiai, kurie naudoja mobilųjį ryšį 2G, Lietuvoje veiks bent iki 2030 metų, bet tiek 2G, tiek ir 3G ryšio atsisakymas yra neišvengiamybė.

2G tinklas šiai dienai tarnauja praktiškai tik kaip kanalas siųsti informaciją ar komandas senesniems daiktų interneto (IoT) įrenginiams. Tarp jų yra signalizacijos, saugos tarnybas informuojančios apie aptiktą įsilaužimą, automobiliuose esančios pagalbos iškvietimo sistemos, skambučiu aktyvuojami automatiniai vartai, taip pat – įvairūs skaitikliai, tinkle perduodantys duomenis apie komunalinių paslaugų vartojimą, bei daug kitų panašių prietaisų.

2022 m. RRT duomenimis, Lietuvoje buvo 600 tūkst. 2G pagrindu veikiančių prietaisų. Sustabdžius 2G teikimą, visus juos teks pakeisti. Visos infrastruktūros išmontavimą numatoma įvykdyti iki 2031 m.

Tačiau atsisakant vienos technologijos, yra siūloma kita. Lietuvoje jau ne vienerius metus siūloma išmėginti naujosios kartos 5G ryšį, nors remiantis Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) duomenimis, lietuviai neskuba keisti savo 4G ryšio planų į naujus.

2023 m. duomenys rodo, kad iš visų SIM kortelių, naudojamų interneto paslaugoms Lietuvoje, tik 5,45 proc. palaiko 5G ryšį.

Jau vystomas yra ir 6G ryšys. Gilles Lambert/Unsplash nuotrauka
Jau vystomas yra ir 6G ryšys. Gilles Lambert/Unsplash nuotrauka

Jau yra vystomas ir 6G ryšys

Kita vertus, asociacijos „Infobalt“ vadovas Simonas Černiauskas yra įsitikinęs, kad nors šiandien 4G ir atliepia vartotojų poreikius, tačiau ir 5G vartotojų skaičius neišvengiamai augs, o tai didins ir verslo galimybes, nes paskatins investicinį Lietuvos patrauklumą bei patrauklų šalies įvaizdį. 

Jo teigimu, 5G plėtra buvo net kiek pavėluota.

„Lietuva su 5G įdiegimu startavo gana vėlai, buvome viena iš paskutinių Europos šalių, tačiau labai greitai padarėme pažangą, o vartojimas irgi kyla. Pagal 5G interneto aprėptis šiandien Lietuva atrodo labai gerai, yra padengta 99 proc. teritorijos. Pagal šį rodiklį esame aplenkę kitas lyderiaujančias šalis, tokias, kaip Japonija, Vokietija, Šiaurės šalys, JAV. Esame aplenkę ir Estiją, su kuria dažnai lyginamės. Jau buvo neramu, kad prarandame interneto lyderio pozicijas. 5G vėl ten mus grąžino. Tai yra naudinga ne tik mūsų vartotojams, bet ir investicijų pritraukimui, šalies įvaizdžio gerinimui“, – sako S. Černiauskas. 

Jis atkreipė dėmesį, kad nors bendras 5G vartotojų skaičius atrodo nedidelis, tačiau kai kurie mobiliojo ryšio operatoriai, kurie yra daugiausia investavę į 5G, gali pasidžiaugti jau gerokai didesniais 5G naudojančių vartotojų skaičiais nei bendras vidurkis.

Jis neabejojo, jog tobulės ir pati technologija, o jos naudojimas plėsis tol, kol mes neturėsime dar kitos kartos tinklo.

„Technologijų pasaulyje pabaigos nematysime, jos labai sparčiai tobulėja, 6G jau yra vystymo stadijoje. Vieną dieną jis pakeis ir 5G“, – sakė S. Černiauskas.