Suprasti akimirksniu
  • K. Harris žada laimėti rinkimus: „aš pažįstu D. Trumpo tipą“
  • K. Harris užsitikrino pakankamai paramos
  • Pasirodo pirmosios apklausos, kurios rodo K. Harris ir D. Trumpo kovos rezultatus
  • J. Bidenas nusprendė nebesiekti antros kadencijos Baltuosiuose rūmuose
Šaltiniai
K. Harris
Galima demokratų kandidatė į prezidentus. Stop kadras

K. Harris žada laimėti rinkimus: „aš pažįstu D. Trumpo tipą“

JAV viceprezidentė Kamala Harris pirmadienį pirmą kartą po prezidento Joe Bideno pasitraukimo iš rinkimų maratono kreipėsi į visuomenę. Ji dėkojo prezidentui, žadėjo laimėti rinkimus bei spėjo sukritikuoti potencialų konkurentą, respublikonų kandidatą į prezidentus Donaldą Trumpą.

„Prieš tai, kai buvau išrinkta viceprezidente, prieš tai, kai buvau išrinkta Jungtinių Valstijų senatore, buvau išrinkta Kalifornijos generaline prokurore. O prieš tai buvau teismo prokurorė. Eidama šias pareigas ėmiausi visų rūšių nusikaltėlių. Prievartautojų, kurie prievartavo moteris. Vagių, kurie apgavo vartotojus. Sukčių, kurie pažeidinėjo taisykles siekdami naudos sau. Todėl išgirskite mane sakant: aš pažįstu Donaldo Trumpo tipą“, – sakė K. Harris[1].

K. Harris paminėjo „Projektą 2025“, buvusių D. Trumpo darbuotojų ir sąjungininkų parengtas politikos gaires, kurios pasižymi kraštutine retorika. Ji taip pat teigė, kad D. Trumpo ekonominė politika nulems „nelygybę ir ekonominį neteisingumą“, tikino, kad D. Trumpas pasirašys nacionalinį abortų draudimą, jei jis patektų ant jo stalo.

„Šiuose rinkimuose, kaip žinome, kiekvienas susiduriame su klausimu: Kokioje šalyje norime gyventi? Laisvės, užuojautos ir teisinės valstybės šalyje? Ar chaoso, baimės ir neapykantos šalyje?“, – kvestionavo K. Harris[2].

Savo kalboje viceprezidentė spėjo pagirti ir dabartinį JAV vadovą J. Bideną, sekmadienį pareiškusį apie pasitraukimą iš kovos.

„Per pastaruosius trejus metus Joe Bideno nuveiktų darbų palikimas neturi sau lygių šiuolaikinėje istorijoje. Per vieną kadenciją jis jau pranoko daugumos prezidentų, kurie dirba dvi kadencijas, palikimą“, – sakė K. Harris[3].

J. Bidenas ir K. Harris kartu dirba nuo 2020 m. Dar rinkiminės kampanijos metu, kai JAV prezidentas įtvirtino savo pranašumą demokratų gretose, jis pažadėjo, kad savo viceprezidentu pasirinks moterį.

K. Harris pasirinkimas buvo vertinamas kaip pastangos apeliuoti į juodaodžius rinkėjus ir bandymas suaktyvinti liberaliausią partijos bazę.

Sekmadienį paskelbęs, kad atsisako savo perrinkimo kampanijos, J. Bidenas „X“ svetainėje rašė, kad jo parama K. Harris buvo „geriausias sprendimas“, kurį jis yra priėmęs.

K. Harris užsitikrino pakankamai paramos

Sekmadienį, kai J. Bidenas po ilgų diskusijų, paskelbė, kad nesieks perrinkimo, JAV politinėje arenoje kilo tikras sąmyšis. Pradėta diskutuoti, kas pakeis J. Bideną po kiek daugiau nei trijų mėnesių vyksiančiuose rinkimuose. Pats J. Bidenas išreiškė paramą savo viceprezidentei, o netrukus, už jos nugaros stojo ir žinomiausi demokratų įstatymų leidėjai.

JAV viceprezidentė sulaukė gausios demokratų paramos. ELTA nuotrauka
JAV viceprezidentė sulaukė gausios demokratų paramos. ELTA nuotrauka
Kaip skelbia JAV žiniasklaidos kanalas CNN, šiuo metu, delegatų skaičiavimais, K. Harris jau parėmė kur kas daugiau nei 1 976 deleguotieji delegatai, kurių reikia norint laimėti nominaciją per pirmąjį balsavimą[4].

K. Harris, kuri antradienį Milvokyje surengs kampanijos renginį, pirmadienio vakarą, lankydamasi kampanijos būstinėje Delavero valstijoje, informavo J. Bideno kampanijoje dirbusius darbuotojus, kad jie liks dirbti ir kad kampanijos pirmininkė Jen O'Malley Dillon bei kampanijos vadovė Julie Chávez Rodríguez liks prie kampanijos vairo.

K. Harris rinkiminė kampanija paskelbė, kad per pirmąsias 24 valandas surinko rekordinę, 81 mln. dolerių sumą. Per vieną dieną surinktas 81 milijonas dolerių yra didžiausias per 24 valandas surinktų lėšų kiekis iš visų kandidatų į prezidentus istorijoje. 60 proc. šių aukotojų tai buvo pirmasis įnašas 2024 m. ciklo metu.

Demokratų partijos suvažiavimo delegatai jau kitą savaitę gali pradėti balsuoti dėl partijos kandidatų į prezidento ir viceprezidento postus. Delegatai jau pristatė savo kandidatavimo taisykles, kurios, kaip pažadėjo, bus „skaidrus, greitas ir tvarkingas procesas“.

Demokratai dar gegužės mėnesį įsipareigojo vykdyti virtualų kandidatų iškėlimo procesą. Nominavimo procesas, priklausomai nuo to, kiek kandidatų atitiks reikalavimus, bus baigtas nuo rugpjūčio 1 d. iki rugpjūčio 7 d.

Tačiau yra nustatyti trys kvalifikaciniai reikalavimai, kuriuos turi atitikti kandidatai: kandidatas turi pateikti oficialią kandidato deklaraciją, atitikti partijos ir teisinius reikalavimus prezidento pareigoms ir surinkti ne mažiau kaip 300 delegatų parašų, iš kurių ne daugiau kaip 50 turi būti iš vienos valstijos delegacijos.

D. Trumpas jau yra oficialus respublikonų kandidatas į prezidentus. ELTA nuotrauka
D. Trumpas jau yra oficialus respublikonų kandidatas į prezidentus. ELTA nuotrauka

Pasirodo pirmosios apklausos, kurios rodo K. Harris ir D. Trumpo kovos rezultatus

O pirmadienį paskelbtoje „Quinnipiac“ universiteto nacionalinėje apklausoje viceprezidentė K. Harris ir buvęs prezidentas D. Trumpas surinko panašų balsų skaičių. Ekspertų teigimu, jų palankumo rodiklis pernelyg lygus, kad būtų galima įvardinti favoritą.

D. Trumpą palaiko 49 proc. respondentų, o K. Harris – 47 proc. Persvara neviršija paklaidos ribos. „Quinnipiac“ universiteto nacionalinė registruotų rinkėjų apklausa buvo atlikta liepos 19-21 d[5].

Pastebima, kad D. Trumpo palankumo reitingas tarp amerikiečių apklausoje taip pat pakilo. Palankiai D. Trumpą vertina 46 proc. respondentų, o nepalankiai – 49 proc. Tai aukščiausias D. Trumpo palankumo reitingas nuo 2015 m. Palyginimui, 37 proc. palankiai vertina K. Harris, o 51 proc. – nepalankiai.

Tačiau apklausos kol kas pateikiamos dar tik pirmosios, D. Trumpas ir K. Harris jau dabar turi ruoštis tarpusavio kovai.

Savo socialiniame tinkle „Truth Social“ buvęs prezidentas D. Trumpas vis dar kritikuoja J. Bideną ir net pareiškė, kad demokratų prezidentas tikriausiai „neprisimena, kad pasitraukė iš lenktynių“. Pati K. Harris jo buvo paminėta tik trumpai, D. Trumpui pareiškus, kad demokratai„pasirinks kitą kandidatą, tikriausiai Harris“.

Savo ruožtu viceprezidentės komanda skelbė, kad ji jau kuris laikas žinojo, ką nusprendė J. Bidenas. Net sekmadienį ji esą kelis kartus kalbėjosi su prezidentu telefonu. Kai tik buvo paskelbta apie jo pasitraukimą iš kovos, K. Harris per 10 valandų paskambino daugiau nei 100 kartų.

Be jos šeimos narių ir darbuotojų, viceprezidentė skambino įstatymų leidėjams, gubernatoriams ir įtakingų darbo, teisių gynimo ir pilietinių teisių grupių lyderiams. Tarp šių skambučių buvo ir buvę prezidentai Barackas Obama ir Billas Clintonas, taip pat buvusi valstybės sekretorė Hillary Clinton. Clintonai sekmadienį paskelbtame pareiškime parėmė Haris; B. Obama to nepadarė, palikdamas galioti partijos procesą.

J. Bidenas pasitraukė iš rinkiminės kovos. ELTA nuotrauka
J. Bidenas pasitraukė iš rinkiminės kovos. ELTA nuotrauka

J. Bidenas nusprendė nebesiekti antros kadencijos Baltuosiuose rūmuose

Sekmadienį JAV prezidentas J. Bidenas paskelbė, kad nesieks perrinkimo.

„Nors ir ketinau siekti perrinkimo, manau, kad mano partijos ir šalies interesus geriausiai atitinka mano atsistatydinimas ir susitelkimas tik į prezidento pareigų vykdymą likusį kadencijos laiką“, – teigė jis savo pareiškime, kurį išplatino socialiniame tinkle „X“.

Po šio sprendimo, jis sulaukė gausios kolegų paramos. Demokratai pavadino J. Bideną „tikru patriotu“, „nesavanaudišku ‚ ir „vienu veiksmingiausių prezidentų mūsų šalies istorijoje“. Jie teigė, kad jis „garbingai ir oriai tarnavo šaliai“ ir „parodė kaip šalį statyti į pirmą vietą“.

Vos prieš kelias dienas demokratas Setas Moultonas laikraščiui „The Boston Globe“ parašė straipsnį, kuriame kaltino J. Bideną, kad šis neatpažino jo per D dienos renginį Normandijoje. Pirmadienį tas pats S. Moultonas jau teigė, kad J. Bidenas „parodė, ką reiškia valstybinis mąstymas“.

Kai kurių respublikonų pagyrimai taip pat buvo pastebimi. Buvęs viceprezidentas Maikas Pensas padėkojo J. Bidenui už tai, kad jis „Tautos interesus iškėlė aukščiau už savo asmeninius“. Respublikonų senatorius Lindsey Grahamas, tvirtas D. Trumpo sąjungininkas, taip pat dirbęs kartu su J. Bidenu Senate, gyrė prezidento „viso gyvenimo tarnystę tautai“.

Per daugelį bendro darbo Senate metų L. Grahamas glaudžiai bendradarbiavo su J. Bidenu, ypač užsienio politikos klausimais. Ir nepaisant jo artimų ryšių su D. Trumpu, Pietų Karolinos respublikonas neprisidėjo prie pasigirduisų raginimų J. Bidenui nedelsiant atsistatydinti iš pareigų po to, kai prezidentas paskelbė, kad atsisako savo perrinkimo siekio.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
SAMANTHA LATSON. It’s Kamala Harris’ party Politico
5.arrow_upward
Brian Schwartz, Josephine Rozzelle, Dan Mangan, Rebecca Picciotto, Ruxandra Lordache, Isabel Engel. Majority of pledged Democratic delegates endorse Harris after massive fundraising day CNBC