Suprasti akimirksniu
  • Vakcinos nuo mirties neapsaugo: pasiskiepiję nuo COVID-19 miršta dažniau nei nevakcinuoti asmenys
  • Daugiau pasiskiepijusių reiškia, kad auga ir vakciną gavusiųjų mirusiųjų statistika
  • Situacija panaši ir JAV: 6 iš 10 mirusių – pasiskiepiję
Šaltiniai
Covid-19 vakcinos
Jungtinės Karalystės mirtingumo statistika atskleidė nerimą keliančią informaciją. CDC/Unsplash nuotrauka

Vakcinos nuo mirties neapsaugo: pasiskiepiję nuo COVID-19 miršta dažniau nei nevakcinuoti asmenys

Teiginiai, kad COVID-19 vakcina neskiepyti asmenys rizikuoja savo gyvybe pasirodo esantys neteisingi. Jungtinės Karalystės vyriausybės statistiniai duomenys atskleidė, kad net 92 proc. žmonių, kurie 2022 m. mirė nuo COVID-19, buvo paskiepyti bent trimis vakcinos nuo koronaviruso dozėmis[1].

Šiuos duomenis 2023 m. vasario mėnesį paskelbė Jungtinės Karalystės vyriausybinė agentūra – Nacionalinės statistikos biuras (ONS). Agentūros duomenys rodo, kad trimis ar daugiau vakcinos dozių paskiepyti šalies gyventojai sudarė 92 proc. visų 2022 m. Anglijoje nuo koronaviruso mirusių asmenų skaičių.

Didžioji dauguma mirčių nuo COVID-19 atvejų užfiksuoti tarp asmenų, kurie yra gavę tris ar net daugiau vakcinos dozių. Skiepytų asmenų mirtingumo rodikliai mažiausi buvo 2021 m. gegužės mėnesį. Tuomet fiksuotos 205 mirtys tarp paskiepytų gyventojų ir 84 mirtys tarp nevakcinuotos visuomenės dalies atstovų.

Vertinant bendrai, nuo 2021 m. balandžio 1 d. iki gruodžio 31 d. užfiksuota 17 150 su COVID-19 siejamų mirčių, iš kurių 13 116 buvo tarp vakcinuotų ir 4 034 tarp neskiepytų asmenų. Tai reiškia, kad net 76,5 proc. mirčių buvo fiksuotos skiepytų asmenų grupėse.

Tačiau po metų situacija tik pablogėjo. 2022 m. gegužės mėnesį, mirčių skaičius, siejamas su COVID-19 išaugo net 450 proc. Tuomet fiksuotos net 1494 mirtys tarp paskiepytų asmenų. Tiesa, nevakcinuotų žmonių mirtingumas liko reikšmingai mažesnis: mirė 96 asmenys.

Vertinant 2022 m. balandžio 1 d. – 2022 m. gruodžio 31 d. duomenis aiškėja, kad šiuo laikotarpiu, net 94 proc. mirčių nuo COVID-19 buvo užfiksuotos tarp paskiepytų asmenų[2].

Be to, įvertinant šią statistiką svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad visiškoje 2021 m. pabaigoje buvo pradėta vykdyti aktyvi masinė stiprinamosios vakcinos dozės reklaminė kampanija. Tačiau atrodo, kad ši plačiai reklamuota stiprinamoji dozė veikė ne taip, kaip tikėtasi.

Duomenys rodo, kad stiprinamoji dozė net pablogino situaciją: nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d. Anglijoje mirė 28 041 žmogus, o net 25 758 iš mirusiųjų, buvo pasiskiepiję. Tuo tarpu tarp neskiepytų gyventojų fiksuotos tik 2 273 mirtys. Tai reiškia, kad visiškai paskiepytiems gyventojams teko 92 proc. visų COVID-19 mirčių atvejų[3].

Daugiau pasiskiepijusių reiškia, kad auga ir vakciną gavusiųjų mirusiųjų statistika

Tačiau ONS ekspertai skuba raminti ir taip į vakcinas nepatikliai žvelgiančią Jungtinės Karalystės visuomenės dalį. Akcentuojama, kad dėl šiuo metu akivaizdžiai skirtingo vakcinuotų ir nevakcinuotų žmonių grupių dydžio jas lyginti yra klaidinga. ONS atstovas spaudai teigia, kad dėl to, šių duomenų interpretacija nėra tiksli ir neatspindi realybės.

„Kai didžioji dalis populiacijos yra paskiepyta, daugiausia miršta paskiepytų žmonių“, – teigia ONS atstovas spaudai.

ONS atstovas taip pat teigia, kad šie duomenys neparodo, kiek iš tiesų yra veiksmingos COVID-19 vakcinos ir kiek, jos gali apsaugoti nuo mirties.

„Skaičiai atspindi tik amžiaus struktūros ir gyventojų skaičiaus skirtumus, tačiau gali būti ir kitų skirtumų tarp grupių (ypač pagrindinių sveikatos sutrikimų), kurie turi įtakos mirtingumo rodikliams“, – teigia agentūros atstovai ir akcentuoja, kad neskiepyti žmonės greičiausiai yra jaunesni, todėl neskiepytų žmonių mirtingumas sumažėja, lyginant su skiepytų[4].

Pensilvanijos universiteto Perelmano medicinos mokyklos Biostatistikos skyriaus direktorius Džefris Morisas pateikė panašią analizę.

„Žinoma, kai didžioji dauguma vyresnio amžiaus gyventojų bus paskiepyti, daugiausia mirčių bus tarp paskiepytųjų. Tačiau tai nereiškia, kad paskiepytieji miršta dažniau arba, kad vakcinos sukelia tas mirtis“.

Tuo tarpu Britų Kolumbijos universiteto Gyventojų ir visuomenės sveikatos mokyklos docentas Devonas Greisonas sako, kad ekspertai jau kuris laikas buvo pasirengę matyti tokią statistiką, kai neskiepytų žmonių mirčių procentas mažės, nes mažėja neskiepytų žmonių populiacija.

„Netaikant tinkamų metodų, leidžiančių atsižvelgti į pagrindines rizikas ar populiacijos dydį, tokie statistiniai duomenys, kaip bendras mirčių skaičius, gali būti klaidinantys“, – sako profesorius D. Greisonas.
Paskiepyti asmenys miršta dažniau nei nesiskiepiję nuo COVID-19. Mufido Majnuno/Unsplash nuotrauka
Paskiepyti asmenys miršta dažniau nei nesiskiepiję nuo COVID-19. Mufido Majnuno/Unsplash nuotrauka

Situacija panaši ir JAV: 6 iš 10 mirusių – pasiskiepiję

Dar praėjusių metų pabaigoje JAV ekspertai pateikė panašią statistiką kaip ir kolegos Jungtinėje Karalystėje. Ataskaitoje atskleista, kad vakcina nuo COVID-19 paskiepytų asmenų mirčių skaičius ėmė akivaizdžiai didėti.

2021 m. rudenį maždaug 3 iš 10 suaugusiųjų, mirusių nuo COVID-19, buvo pasiskiepiję nuo koronaviruso. 2022 m. sausį tokių asmenų buvo maždaug 4 iš 10, o 2022 m. balandžio mėnesį – jau net 6 iš 10 mirusių suaugusiųjų buvo vakcinuoti. Tokiais duomenimis pasidalino pats Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC)[5].

Tačiau kaip ir Jungtinėje Karalystėje, taip ir JAV, ekspertai neleido panikai dėl abejotino vakcinų veiksmingumo ir net galimo pavojaus žmogaus sveikatai, išplisti.

Medikai ir sveikatos apsaugo srities ekspertai suskubo teigti, kad ankstyvuoju vakcinų platinimo laikotarpiu paskiepyti žmonės sudarė tik nedidelę visų mirčių dalį, nes vakcinos buvo menkai prieinamos.

Atsižvelgiant į išaugusį COVID-19 vakcinos prieinamumą, JAV ekspertai įspėjo, kad mirštančių vakcinuotų asmenų dalis greičiausiai didės vien dėl to, kad paskiepyti žmonės sudaro vis didesnę populiacijos dalį: pavyzdžiui, jei JAV būtų paskiepyta 100 proc. žmonių, paskiepyti žmonės sudarytų 100 proc. mirčių nuo COVID-19.
avatar
done
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
3.arrow_upward
4.arrow_upward
factcheck.afp.com. Articles misinterpret UK Covid-19 vaccine data factcheck.afp.com
5.arrow_upward
Cynthia Cox, Krutika Amin, Jennifer Kates, Josh Michaud. Why Do Vaccinated People Represent Most COVID-19 Deaths Right Now? kff.org