Suprasti akimirksniu
  • Pirmoje vietoje užtikrintai - I. Šimonytė pelniusi daugiausiai rinkėjų simpatijų
  • Kuriuos politikus žmonės būtų išrinkę, bet partija nepateko?
  • Rinkimuose nesisekė nei P. Gražulio partijai, nei suburtai Taikos koalicijai
  • Rinkėjų balsai teko didžiausioms partijoms į rankas
Šaltiniai
I. Šimonytė, L. Kasčiūnas
Keistai daug simpatijų pelnė I. Šimonytė ir L. Kasčiūnas. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Pirmoje vietoje užtikrintai - I. Šimonytė pelniusi daugiausiai rinkėjų simpatijų

Sekmadienį įvykęs pirmasis naujo parlamento rinkimų turas aiškiai parodė, kuriuos politikus tauta myli labiausiai, o apie kuriuos, deja, bet prie balsadėžių nė nepagalvojo. Keista, tačiau pačia mylimiausia tapo „nepatinka – išsirinksite naujus“ frazės autorė, premjerė Ingrida Šimonytė.

Remiantis Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) skelbiamais duomenimis, pirmoji vieta žmonių širdyse teko TS-LKD pirmu numeriu iškeltai I. Šimonytei, surinkusiai net 120 747 pirmumo balsus.

Iš trečiojo konservatorių priešrinkiminio sąrašo į antrą vietą mylimiausių politikų sąraše pakilo ir konservatorius, karo ministras Laurynas Kasčiūnas – surinkęs 96 049 pirmumo balsus.

Po konservatorių atstovais rikiavosi socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, ne tiek ir daug atsilikusi nuo L. Kasčiūno, bet išplėšusi garbingą trečiąją vietą su surinktais 90 708 tautos balsais.

Toliau rikiavosi pirmu numeriu ėjęs partijos „Nemuno aušra“ įkūrėjas Remigijus Žemaitaitis (86 038 balsai), gausiai kritikuotas garsusis Lietuvos anūkas-diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis (78 427) iš antro numerio gavęs trečiąją vietą TS-LKD sąraše.

Pirmuoju numeriu Liberalų sąjūdžio sąraše į naująjį seimą eis ir 10-tą vietą tautos numylėtinių sąraše gavusi seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Bene labiausiai stulbinamą rezultatą šiuose rinkimuose pasiekė advokatas Ignas Vėgėlė, į juos ėjęs su LVŽS vėliava. Iš paskutinės – 141 – vietos LŽVS sąraše, jis pakilo į antrąją, surinkęs 31 221 balsą.

Keistai daug simpatijų pelnė I. Šimonytė ir L. Kasčiūnas. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
Keistai daug simpatijų pelnė I. Šimonytė ir L. Kasčiūnas. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Kuriuos politikus žmonės būtų išrinkę, bet partija nepateko?

Tuo tarpu, gal visai smagu būtų, jei į parlamentą išties patektų politikai pagal tai, kiek iš tautos simpatijų sulaukę yra. Tiesa, gal ne visos pavardės tuose sąrašuose patiktų, tačiau, kas gali būti svarbiau už tautos simpatijas?

Štai sąrašas daug dėmesio pelniusių politikų, kuriems galbūt būtų pavykę prasibrauti prie valstybės vairo, jei ne dabartinės rinkimų taisyklės:

  1. „Laisvietė“ Aušrinė Armonaitė, pelniusi pirmą numerį sąraše ir surinkusi 30 879 balsus bei jos bendrapartiečiai Tomas Vytautas Raskevičius su 25 197 balsais, Morgana Danielė su 22 686 balsais.
  2. Pirmu numeriu ėjęs Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas Waldemar Tomaszewski, surinkęs 20 332 balsus;
  3. Nacionalinio susivienijimo sąrašo vedlys Vytautas Sinica su 19 640 balsais;
  4. Lietuvos liaudies partijos vedlys Eduardas Vaitkus, pelnęs 14 683 balsus;
  5. Nacionalinio susivienijimo 5-tu numeriu ėjęs Vytautas Radžvilas, galiausiai pašokęs iki garbingos antros vietos ir pelnęs 13 492 balsus.

Jei skaičiuotume, kad pirmame ture visus 70 seimūnų išrenkame pagal pirmumo balsus, prie aukščiau paminėtų prisijungtų ir Vytautas Mitalas, Ieva Pakarklytė, Almantas Stankūnas, Mažvydas Misiūnas, Ewelina Dobrowolska, Jonas Pinskus ir Viktoras Uspaskich.

Rinkimuose nesisekė nei P. Gražulio partijai, nei suburtai Taikos koalicijai

Dešimties tūkstančių balsų nepavyko surinkti ir Taikos koalicijos sąrašo lyderiui, į politiką sugrįžusiam Viktorui Uspaskich. Rinkimuose politikui pavyko surinkti 9 737 rinkėjų balsus, tiesa, su šiuo rezultatu jis bendrame sąraše būtų 70 ir į daugiamandatės skaičiavime paskutinis patektų į Seimą.

Ne ką geriau sekėsi ir trečiąjį sąrašo numerį užėmusiam, bet vėliau į antrąją vietą pakilusiam dvi seimo nario kadencijas ėjusiam Mindaugui Puidokui, pelniusiam 9 016 balsų.

Nors ir pakilo iš 7-to sąrašo numerio į trečiąjį, bet reikiamo kiekio balsų nesurinko ir generolas Valdas Tutkus – jam teko 9 007 balsai.

Dar mažiau balsų surinko į ketvirtą sąrašo numerį pakilęs Vytautas Mikalauskas (7 089), iš 19-tos į penktąją vietą atsistojęs Erikas Pavlovičius (5 837) bei šeštąją vietą sąraše pelnęs Žilvinas Tratas (4 776).

Partijos „Tautos ir teisingumo sąjunga“ pirmininkui Petrui Gražuliui pasisekė pelnyti žmonių simpatijas rinkimuose į Europos Parlamentą, deja, šiuose seimo rinkimuose ši politinė jėga liko antra nuo galo, bendruose partijų rezultatuose aplenkę tik Artūro Zuoko vedamą "Laisvę ir teisingumą".

Net ir partijos vairu tapęs Artūras Orlauskas rinkimuose partijos neišgelbėjo ir surinko vos 7 137 balsus. Po jo rikiavosi buvęs P. Gražulio patarėjas Naglis Puteikis su 4 808 balsais, publicistas Algimantas Rusteika (4 605 balsai), atlikėjas Romualdas Dambrauskas (3 428), buvęs parlamentaras Rimantas Jonas Dagys (3 273) ir kiti.

Rinkėjų balsai teko didžiausioms partijoms į rankas

77 primena, kad sekmadienį įvykusio pirmojo turo metu didžiausią kiekį mandatų naujojo parlamento sudėtyje pelnė trys partijos: socialdemokratai (18 mandatų), konservatoriai (17 mandatų) ir R. Žemaitaičio „Nemuno aušra“ (14 mandatų).

Į seimą papulti pavyko ir S. Skvernelio Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ su 8 mandatais, Liberalų sąjūdžiui su 7 mandatais ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS), pelniusiai 6 mandatus.

5 procentų kartelės perlipti nepavyko net devynioms politinėms jėgoms: Laisvės partijai (4,5 proc.), LLRA-KŠS (3,89 proc.), Nacionaliniam susivienijimui (2,87 proc.), Lietuvos liaudies partijai (2,64 proc.), Taikos koalicijai (2,2 proc.), Lietuvos regionų partijai (1,9 proc.), Lietuvos žaliųjų partijai (1,68 proc.), Tautos ir teisingumo sąjungai (centristams, tautininkams) (1,38 proc.) bei partijai „Laisvė ir teisingumas“ (0,75 proc.).

Po dviejų savaičių seimo nario rinkimai vyks dar 63 apygardose – čia susikaus ir kai kurių į parlamentą nepatekusių partijų atstovai.

Skelbiama, kad šios kadencijos seimo rinkimuose dalyvavo vos 52,1 proc. balsavimo teisę turinčių rinkėjų.

Didelei daliai opozicinių partijų nepavyko peržengti 5 proc. kartelės. 77 nuotrauka
Didelei daliai opozicinių partijų nepavyko peržengti 5 proc. kartelės. 77 nuotrauka