JAV pripažįsta negalinti susekti į Ukrainą siunčiamų ginklų: kai kurie jų patenka net rusams?

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Ginklai
Ukrainai tiekiami ginklai yra neatsekami. Chuanchai Pundej/Unsplash nuotrauka

Ginklai Ukrainoje – nesusekami

JAV pareigūnai nesugeba tiksliai stebėti ir sekti su Rusija kariaujančiai Ukrainai tiekiamų ginklų bei amunicijos atsargų. Neseniai paskelbta ataskaita rodo, kad jau pačiais pirmaisiais karo Ukrainoje mėnesiais, JAV pareigūnai niekaip negalėjo tiksliai patikrinti, kur atsidūrė didžioji dalis į šalį atsiųstos karinės įrangos[1].

Ši situacija neramina dėl to, kad toks Ukrainai perduotų ginklų nepasiekiamumas leidžia manyti, kad daugelis jų pateko į Ukrainos veikiančių nusikaltėlių grupuočių, užsienio piliečių ar net pačių rusų rankas. Tai patvirtina dar pavasarį nutikęs sunkiai paaiškinamas incidentas.

Pora iš Didžiosios Britanijos buvo sulaikyta Prancūzijos Kalė mieste. Iš čia sutuoktiniai bandė namo į Didžiąją Britaniją parsigabenti keletą Ukrainos karinių raketų paleidimo įrenginių. Vėliau žiniasklaida skelbė, kad tai galėjo būti JAV gamybos M141 įrenginiai. Pora taip pat vežė šovinių dėtuves bei neperšaunamos liemenės, kuri buvo stipriai apgadinta, liekanos[2].

Sulaikytieji britai teigė, kad jų vežamas krovinys yra „pergalės simbolis“, gautas dovanų, jiems dirbant Ukrainoje. Pora net teigė, kad jie patys dėl ginklų gabenimo kreipėsi į Didžiosios Britanijos valdžios institucijas, kurios atsakė, kad tokio tipo įrangą galima įvežti į šalį. Vis dėlto, šie asmenys buvo suimti ir nuteisti už „C kategorijos ginklų gabenimą be pateisinamos priežasties“.

Jei to būtų negana, 2022 m. Rusijos vadovaujama organizuota nusikalstama grupuotė Ukrainoje taip pat sugebėjo gauti pavojingų ginklų, net granatsvaidį ir kulkosvaidį. O neseniai žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad grupė Ukrainos savanorių bataliono narių iš fronto pavogė daugiau kaip 60 šautuvų ir beveik 1 000 šovinių, kaip manoma, siekdami juos parduoti juodojoje rinkoje.

J. Bidenas
J. Bideno administracija žino apie ginklų nesusekamumą. Epa-Eltos nuotrauka

Dėl neatsekamų Ukrainai perduodamų ginklų J. Bideno administracija yra linkusi rizikuoti

Vienoje naujausių Pentagono ataskaitų, generalinis inspektorius pripažino, kad pirmaisias karo mėnesiais amerikiečių pareigūnai beveik negalėjo kontroliuoti, kur atsidūrė didelė dalis į šalį siųstos karinės įrangos. Toks pareiškimas – stebinantis. Juk Pentagonas vykdo programą „Golden Sentry“, kuria siekiama užtikrinti, kad JAV karinė įranga nepatektų į netinkamas rankas.

Tačiau kitose 2023 m. paskelbtose Pentagono generalinio inspektoriaus ataskaitose net atskleidžiama, kad buvo nustatyta problemų, susijusių ir su tuo, kaip buvo sekama į Lenkiją gabenama įranga. Tiesa, šioje ataskaitoje pažymėta, kad „nebuvo jokių galutinių įrodymų, kad gynybos reikmenys buvo prarasti ar pavogti“[3].

Dar praėjusiais metais JAV žiniasklaida skelbė, kad prezidento Joe Bideno administracija buvo „pasirengusi rizikuoti ir prarasti Ukrainai tiekiamos ginkluotės apskaitą“, nes, jos nuomone, žymiai svarbiau yra tai, kad Ukraina gautų karinę paramą ir nugalėtų Rusijos pajėgas.

Praėjusiais metais JAV Europos vadavietė bandė spręsti nesusakamos ginkluotės problemą, prašydama Ukrainos pareigūnų pateikti detalesnes ataskaitas apie mūšiuose naudojamus ginklus. Nors tuomet skelbta, kad ukrainiečiai šiuo klausimu bendradarbiauja noriai, iki tyrimo pabaigos Ukrainos personalas nepateikė jokių dokumentų.

Tuomet į šias diskusijas įsitraukė Gynybinio bendradarbiavimo biuras Kijeve, kuris taip pat paprašė Ukrainos vyriausybės pateikti ataskaitas apie JAV suteiktos įrangos išlaidas, nuostolius ir žalą ir dėjo pastangas, kad užkirstų kelią neteisėtam JAV suteiktų ginklų arba amunicijos platinimui.

O dabar, reaguojant į naujausią informaciją apie Ukrainoje nesusekamą pavojingą amerikietišką ginkluotę, Valstybės departamento atstovas spaudai pareiškė:

„JAV vyriausybė ir toliau puikiai supranta galimo neteisėto ginklų platinimo riziką ir, glaudžiai bendradarbiaudama su Ukrainos vyriausybe, aktyviai imasi veiksmų šiai rizikai sumažinti. Mes suprantame, kad siunčiame ginklus, kad padėtume Ukrainai gintis aktyviame konflikte, ir yra rizika, kad šie ginklai gali būti pagrobti, jei teritorija pereis iš rankų į rankas, o taip nutinka bet kuriame kare“, – sako Valstybės departamento atstovas spaudai.
Ginklai
Dalis ginklų galimai pateko į nusikaltėlių rankas. DON JACKSON-WYATT/Unsplash nuotrauka

JAV savo ginklus atidžiai sekti turi pagal eksporto kontrolės įstatymą

Pagal 1996 m. iš dalies pakeistą JAV ginklų eksporto kontrolės įstatymą, šalies vyriausybė privalo nuolat stebėti, kaip yra naudojama karinė įranga, kuri užsienio šalims teikiama pardavimų ar pagalbos forma.

Kongreso parengtame įstatymo akte reikalaujama, kad tarptautinės vyriausybės, gaunančios ginklus iš Jungtinių Valstijų, naudotų ginkluotę tik teisėtai savigynai[4].

Be to, turi būti atsižvelgiama į tai, ar toks eksportas neprisidėtų prie „ginklavimosi varžybų, nepadėtų kurti masinio naikinimo ginklų, nepalaikytų tarptautinio terorizmo, nepadidintų konflikto kilimo ar eskalavimo galimybės, nepakenktų dvišalių, daugiašalių ginklų kontrolės neplatinimo susitarimų ar kitų susitarimų plėtrai“.

Įstatymas taip pat nustato tam tikrus apribojimus Amerikos ginklų prekybininkams ir gamintojams, uždrausdamas jiems parduoti tam tikras slaptas technologijas kai kurioms šalims ir reikalaudamas išsamiai dokumentuoti tokius sandorius patikimoms šalims.

Tačiau JAV šį įstatymą neretai ignoruoja. Metų pradžioje Specialusis generalinis Afganistano rekonstrukcijos inspektorius (SIGAR), remdamasis ankstesne Gynybos departamento Kongresui pateikta išvada, nustatė, kad po JAV pasitraukimo iš Afganistano, šioje šalyje liko maždaug 7,2 mlrd. dolerių vertės orlaivių, ginklų, transporto priemonių, šaudmenų ir specializuotos įrangos, pavyzdžiui, naktinio matymo akinių ar biometrinių prietaisų.

Tuomet teigta, kad JAV neturi duomenų apie tai, kokia yra paliktų ginklų eksploatacinė būklė ir nežino, ar ginklai bei kitos priemonės yra naudojamos pačių Afganistaną kontroliuojančių talibų. O pasirodžius šiai ataskaitai Pentagonas teigė, kad šiuo metu nėra jokios realios galimybės susigrąžinti Afganistane likusią įrangą, o ši situacija neapsieina be savų rizikų.

Jau anksčiau paskelbta, kad JAV palikti ginklai yra naudojami ir kituose įvairiose pasaulio šalyse vykstančiuose konfliktuose. Pavyzdžiui, Indijos kontroliuojamame Kašmyre, kovotojai, kurie bando šį regioną prijungti prie Pakistano, naudoja „M4“, „M16“ ir kitus JAV pagamintus ginklus ir šaudmenis.