Suprasti akimirksniu
  • JAV vertybinių popierių priežiūros institucija leido prekiauti keletu bitkoinų EFT
  • ETF leidžia investuotojams naudotis turto kainų svyravimais tiesiogiai neperkant investicinio turto
  • EFT buvo pristatytas praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje
  • Priežiūros institucija pakeitė nuomonę
  • Priimtame sprendime nustatytas reikalavimas atskleisti informaciją apie biržoje kotiruojamus ETF
Šaltiniai
bitcoin
JAV vertybinių popierių priežiūros institucija leido prekiauti keletu bitkoinų EFT. Unsplash nuotrauka

JAV vertybinių popierių priežiūros institucija leido prekiauti keletu bitkoinų EFT

JAV vertybinių popierių priežiūros institucija trečiadienį įžiebė žalią šviesą pradėti prekiauti keletu bitkoinų fondų, kuriais prekiaujama biržoje (angl. exchange traded funds, ETF). Tai buvo labai laukiamas sprendimas, padėsiantis šiai kriptovaliutai sustiprėti.

22 lapų apimties Vertybinių popierių ir biržos komisijos (SEC) rašte nurodoma, kad buvo aprobuoti siūlymai į prekybinius pagrindinių biržų, tokių, kaip Niujorko akcijų birža sąrašus „skubos tvarka“ įtraukti 11 ETF.

ETF leidžia investuotojams naudotis turto kainų svyravimais tiesiogiai neperkant investicinio turto

ETF prekiaujama viešosiose rinkose, jie suteikia investuotojams galimybę naudotis turto kainų svyravimais, paties investicinio turto tiesiogiai neperkant.

Tačiau fondų turtas yra investuojamas į skaitmeninę valiutą.

Leidimas prekiauti ETF arba ETP (angl. exchange-traded products – produktai, kuriais prekiaujama biržoje), kurių paprasti investuotojai gali įsigyti taip pat lengvai, kaip akcijų ar bendrųjų fondų, yra „esminis momentas skaitmeninio turto erdvėje, reiškiantis, jog yra einama prie visuotinio įteisinimo ir pripažinimo“, – teigė bendrovės „Ryze Labs“ direktoriaus pavaduotojas investicijoms Thomas Tangas.
„Tai, kad reguliuojamoje sistemoje egzistuos bitkoinų ETFs, suteiks skaitmeninio turto pasauliui patikimumo institucijų akyse“, – sakė Th. Tangas.

EFT buvo pristatytas praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje

Praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje pristatytiems ETF šio amžiaus pradžioje išpopuliarėti padėjo investuotojai, besidairantys paprasto ir nebrangaus būdo statyti ant akcijų indeksų, biržos prekių arba konkrečių pramonės sektorių.

Konsultacijų bendrovės „Oliver Wyman“ duomenimis, 2022 m. pabaigoje į ETF visame pasaulyje buvo investuota apie 6,7 trilijono JAV dolerių.

Iki trečiadienio į bitkoinus investuoti pageidaujantys investuotojai turėdavo atsidaryti sąskaitą kriptovaliutų biržoje ir prekiauti už tradicinę valiutą, pavyzdžiui, dolerius.

Trečiadienį priėmus šį sprendimą atsiras galimybė prekiauti tokių pagrindinių finansinių institucijų, kaip „Fidelity“ ir „BlackRock“ siūlomomis priemonėmis.

Maždaug 22.50 val. Grinvičo laiku bitkoino kaina buvo pakilusi 1,4 proc. ir siekė 46 576 JAV dolerius.

Priežiūros institucija pakeitė nuomonę

Belaukiant SEC sprendimo, buvo stebimi šios savo nepastovumu garsėjančios skaitmeninės valiutos kainos svyravimai.

Antradienį bitkoino kaina pakilo iki 47 914 JAV dolerių – aukščiausio lygio per 22 mėnesius. Tokį šuolį lėmė socialiniame tinkle „X“ (buvęs tviteris) paskelbta melaginga žinutė, neva SEC aprobavo bitkonų fondų kotiravimą.

Tačiau vos po kelių minučių SEC pirmininkas Gary Gensleris savo asmeninėje socialinio tinklo „X“ paskyroje perspėjo, jog į rinkos priežiūros institucijos paskyrą „įsilaužta“ ir joje „be leidimo“ paskelbta žinutė.

SEC praeityje yra uždraudusi biržose prekiauti panašaus pobūdžio investicinėmis priemonėmis.

Tačiau agentūra savo nuomonę pakeitė po to, kai JAV teismas priėmė sprendimą, kuriame teigiama, kad SEC nepagrįstai atsisakė aprobuoti valdymo bendrovės „Grayscale“ bitkoinų ETF.

Remdamasis šia teismo nutartimi, G. Gensleris nusprendė, kad „toliau tinkamiausia būtų aprobuoti šį kotiravimą ir leisti prekiauti šiais bitkoinų ETP, sudarant neatidėliotinus pirkimo ir pardavimo sandorius“, – agentūros išplatintame pranešime teigė jis.

Priimtame sprendime nustatytas reikalavimas atskleisti informaciją apie biržoje kotiruojamus ETF

G. Gensleris pabrėžė, kad trečiadienį priimtame sprendime numatyta reikšmingų investuotojų apsaugos priemonių, pavyzdžiui, reikalavimas atskleisti informaciją apie biržoje kotiruojamus ETF.

Šiais produktais bus prekiaujama ir reguliuojamoje biržoje, „kurioje tokios taisyklės yra būtinos tam, kad būtų išvengta sukčiavimo ir manipuliavimo“, – teigė G. Gensleris.

Nors G. Gensleris ir sakė, kad SEC investicijų atžvilgiu laikosi „neutralios nuomonės“, jis atkreipė dėmesį, kad su metalų ETF susijęs investicinis turtas gali būti naudojamas praktiškai, pavyzdžiui, pramonėje, tuo tarpu bitkoinas „visų pirma yra spekuliatyvus, nestabilus turtas“, kuris naudojamas ir pinigams plauti bei kitokiai neteisėtai veiklai vykdyti.

„Nors šiandien leidome į biržos sąrašus įtraukti keletą bitkoinų ETP ir jais prekiauti, paties bitkoino neaprobavome ir nepatvirtinome“, – sakė jis. „Investuotojai turėtų būti atidūs ir atsižvelgti į gausybę su bitkoinu ir produktais, kurių vertė yra susieta su kriptovaliuta, susijusių rizikos veiksnių.“

Kongreso rūmų finansinių paslaugų komiteto pirmininkas, Šiaurės Karolinai atstovaujantis respublikonas Patrickas McHenry pasveikino šį sprendimą.

„Džiaugiamės, kad investuotojai ir mūsų rinkos pagaliau turės daugiau galimybių naudotis šia naujos kartos technologija“, – teigė kongreso narys.

Parengta remiantis ELTA.