Jaunimo programos užimtumo tarnyboje – pagalba ieškant savęs

JaunimasEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Programos jaunimui
Nedirbantis ir nesimokantis jaunimas skatinamas pasinaudoti UŽT teikiamomis programomis. Brookės Cagle/Unsplash nuotrauka.

Nesimokantis ir nedirbantis jaunimas skatinamas ateiti ir pasiimti galimybes

Suprantama, kad kartais būna tokių laikotarpių, kuomet jaunas žmogus, rodos, nebežino, kuriuo keliu pasukti ir kokia veikla užsiimti. Dažnai kitę norai dėl studijų pasirinkimo baigus mokyklą, studijų „pasimatavimas“, vadinamieji „gap year“ gali nemenkai sujaukti jauno žmogaus mintis. Todėl dažnai buvę grandioziniai planai lieka neįgyvendinti, o jaunas žmogus pradeda mąstyti, kuo jis nori būti ateityje.

Net ir labiausiai pasimetusiam jaunam žmogui šiuo metu yra išeitis. Anksčiau buvusi užimtumo tarnyba labiau asocijuodavosi su priverstiniu darbo ieškojimu, tipine valstybine įstaiga, kurioje ateinama „atsiskaityti“. Tačiau jau kurį laiką jaunimas noriai naudojasi UŽT teikiamomis galimybėmis, kurios teikiamos 15-29 metų amžiaus žmonėms. Svarbu paminėti, kad tarnybos tikslas yra ne įdarbinti jaunimą į taip vadinamus „fabrikus“, o padėti atrasti galimybes ne tik naujiems saviraiškos būdams, bet ir nuosavos darbo vietos kūrimui.

Užimtumo tarnyba vykdo projektus: „Judam“, „Jaunimo socialinių kompetencijų didinimas“, „Jaunimo užimtumo skatinimas“ bei norintiems suteikia galimybę savanoriauti. Savanorystė gali būti įvairi ir apimanti vietinę, nacionalinę, tarptautinę savanorišką veiklą, o jaunuoliai galintys pasirinkti, kokios savanorystės pageidauja – trumpalaikės ar ilgalaikės. 

Savanoriauti tarptautinėse platformose galima ir pagal programas „Erasmus+“ bei „Europos solidarumo korpusą“. Pastaroji savanorystės programa suteikia galimybę 18-30 m. amžiaus jaunimui galimybes atlikti praktiką, savanoriauti bei dirbti tuo pačiu atliekant pačių inicijuotus projektus, kuriančius naudą vietos bendruomenėms. Taip pat atkreipiamas dėmesys, jog tarptautinei savanorystei nėra būtinas finansinis „šaltinis“ – anot Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros, vykstantiems į užsienį programa padengia visas su kelione susijusias išlaidas, o taipogi skiria ir kišenpinigius bei maistpinigius.[1]

Savanorystės patirtis dalyvaujant projekte „Judam“

Trukmė priklauso nuo savanorystės veiklos projekto – individualios savanorystės projektai trunka 2-12 mėnesių visą darbo dieną gimtojoje ar pasirinktoje užsienio šalyje. Grupinės veiklos projektai gali trukti nuo 2 savaičių iki dviejų mėnesių. Joje dalyvauja 10-40 jaunų žmonių iš bent dviejų šalių grupė.[3] Pabrėžtina, jog dalyvavimas savanorystės projektuose ne tik gali padėti atrasti dominančią veiklą, bet ir suteikti papildomą 0,25 balą stojant į Lietuvos aukštąsias mokyklas.[3] 

15-29 metų amžiaus jaunimas, dalyvaujantis užimtumo tarnybos rengiamose programose yra aprūpinamas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), gyvenant toliau, apmokamos kelionės išlaidos vykstant į savanorystės vietą, taip pat mokamas 2,08 Eur mokestis maistui, jei susitikimas su savanorystės koordinatoriumi trunka ilgiau nei 2 valandas.

Taip pat pažymima, jog savanoriškos veiklos trukmė yra nuo mėnesio iki pusės metų, o jaunuolis per dieną savanorystei turintis skirti bent 4-8 valandas, iki 25 valandų per savaitę ir iki 100 valandų per mėnesį. UŽT pažymi, jog per pusės metų laikotarpį būtina surinkti ne mažiau kaip 240 valandų, praleistų savanoriaujant.[4]

Anot UŽT, jaunimo veikla projekte „Judam“ yra paremta individualiu planu atsižvelgiant į jaunuolio poreikius, išsilavinimą, darbinę patirtį bei kitus socialinius aspektus. Taip pat atkreipiamas dėmesys, jog šios programos koordinatoriai konsultuoja jaunimą nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos – esant poreikiui, jei jaunuolis atvykti negali, koordinatoriai nuvyksta pas jį.[5]Savanoriauti galima ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pagal „Erasmus+“ programą. Annos Earl/Unsplash nuotrauka.

Mėgstamos profesijos atradimas programoje „Jaunimo socialinių kompetencijų didinimas“

Dalyvaujant šiame projekte, įtraukiančiame 16-29 metų amžiaus jaunimą, suteikiamas kelionės iš gyvenamosios vietos į užsiėmimų vietą finansavimas pagal fiksuotą 0,08 Eur už kilometrą įkainį. Dalyvavimas projekte susideda iš aštuonių dalių:[7]

  • Įvadinių susitikimų;
  • Konsultacijų grupėse;
  • Supažindinimo su švietimo sistemos galimybėmis;
  • Ąpibendrinamųjų susitikimų savęs įsivertinimui;
  • Susitikimo su karjeros konsultantu, kuris padės sukurti įvaizdį elektroninėje erdvėje;
  • Psichologo paslaugų;
  • Asmens gebėjimų identifikavimo;
  • Teisininko paslaugų.

Programa pasižymi jaunimo įtraukimu į aktyviąją darbo rinką – jaunimas gali pasirinkti darbo rinkos programas, kuriose pageidauja dalyvauti: profesinio mokymo, pameistrystės, stažuotės bei kitose programose. Svarbu paminėti, kad UŽT programos bendradarbiauja su privačiomis įstaigomis, dalyviai gali mokytis makiažo paslapčių, kirpėjų amato, programavimo ir kt. sričių pasirinktose įmonėse, kurios bendradarbiauja su UŽT jaunimo programa. Tiesa, būtina tenkinti ne tik amžiaus sąlygą, bet ir būti nedirbančiam bei nesimokančiam jokioje mokymo įstaigoje.

Žmogų iš tarnybos įdarbinusios darbovietės gauna 50-75 proc. subsidijas darbo užmokesčiui. Todėl suteikiama paskata įmonėms kuo greičiau integruoti kursus praėjusį asmenį į darbo rinką. Užimtumo tarnybos teikiama parama jaunimui neapsiriboja tik samdomu darbu – yra galimybė gauti netgi subsidiją verslui.

Norintys persikvalifikuoti taipogi turi galimybę pasirinkti UŽT puslapyje paskelbtus kitų organizacijų nemokamus mokymus. Šiuo metu siūloma pasirinkti šiuos mokymus:[7]

  • Microsoft pasaulinė skaitmeninių įgūdžių lavinimo iniciatyva;
  • Skaitmeninių gebėjimų tobulinimas mokymuose „Prisijungusi Lietuva“;
  • Nemokami apskaitos kursai B1.LT;
  • Skaitmenizuokis.lt rengiama nacionalinė kampanija visuotiniam persikvalifikavimui į skaitmeninį sektorių.

Užimtumo tarnyba šiomis jaunimo programomis neapsiriboja – jaunuoliai taipogi gali dalyvauti nuosekliuose tęstiniuose užsiėmimuose „Aš galiu“, kuriuose bus suteikiama pagalba ugdant gebėjimus, reikalingus dabartinei darbo rinkai. Tad jaunimui galimybių – apstu, tereikia ateiti ir pabandyti.