JAV prezidento žmona paragino skiepytis dar viena doze, nes tai – puiki kalėdinė dovana sau ir kitiems
Jau ne vieną mėnesį gyvename be pandeminių suvaržymų, kuriuos teko patirti ilgą laiką. Daugelis puikiai prisimena tą ilgą ir visapusiškai sunkų laikotarpį, kai tekdavo nešioti kaukes, vengti kontakto su kitais žmonėmis, kęsti nuotolinį darbą ir mokslus ar kiekviename žingsnyje girdėti raginimus kuo greičiau skiepytis. Tačiau nors pamažu tokie atsiminimai tampa vis blankesni, kai kur galima stebėti nerimą keliančių signalų, jog bet kuriuo metu griežti suvaržymai ir vėl gali sugrįžti su trenksmu.
Pavyzdžiui, JAV nuolat kalbama apie tai, kad šalis patiria trigubą epidemiją[1]: gyventojus kankina ne tik COVID-19, bet ir gripas bei RSV (respiracinis sincitinis virusas). Apie tokias vienu metu aplinkoje cirkuliuojančias problemas buvo perspėjama dar prieš kelis mėnesius. Tuomet buvo prognozuojama, kad šiais metais smarkiai išaugs gripo atvejų, o RSV irgi neatsiliks ir šios ligos paguldys į lovas daugybę žmonių.
Augant užsikrėtusiųjų kiekiui ir vis didėjant nerimui, kad tai smarkiai apsunkina medikų darbą bei retina laisvas vietas ligoninėse, vėl galima stebėti prasidedantį raginimą skiepytis. Štai JAV prezidento žmona Jill Biden ir infekcinių ligų ekspertas Anthony Fauci prieš kelias dienas vykusiame renginyje paragino žmones suskubti susileisti dar vieną COVID-19 vakcinos dozę dar iki šv. Kalėdų. J. Biden sakė[2]:
„Žinau, kad esate užsiėmę, bet tai svarbu. Aš irgi ką tik gavau savo [sustiprinančiąją dozę]. Taigi prisijunkite prie manęs, nes jūsų prezidentas ir aš rūpinamės jumis ir norime, kad jūs išliktumėte sveiki.“
Be to, gyventojai raginami vienu metu skiepytis ne tik nuo koronaviruso, bet ir nuo gripo. Tai esą turėtų padėti sumažinti susirgimų tikimybę ir drauge būti itin patogiu sprendimu, nes užtenka užsukti pas gydytoją vos vieną kartą.
JAV prezidento žmona skiepijimasi nuo COVID netgi apibūdino kaip svarbiausią dalyką, kurį gyventojai gali padaryti ruošdamiesi šventėms.
Amerikoje grįžta kaukių nešiojimas
Žinoma, tokie raginimai gali atrodyti tik kaip rekomendacinio pobūdžio kalbos. Tačiau matomi kiti žingsniai verčia abejoti, ar tik ir vėl neprasidės griežti, nežinia kuo pagrįsti reikalavimai. O jei tokie suvaržymai įsigalės JAV, kažkuriuo metu tas pats gali laukti ir kitose šalyse, įskaitant Lietuvą.
Didžiuosiuose JAV miestuose jau pradedama nešioti kaukes – irgi dėl tos pačios trigubos epidemijos baimės. Tarp miestų, kurie paskelbė naujas rekomendacijas gyventojams ir vėl nešioti kaukes, yra tokie didmiesčiai kaip Los Andželas, Niujorkas bei Vašingtono valstija[3].
Niujorko sveikatos komisaras Ashwinas Vasanas teigė[4]:
„Šventinis laikotarpis yra apie bendrumą ir yra būdas saugiai susirinkti – net jei kvėpavimo takų virusų mūsų mieste yra neįprastai daug. Tai prasideda nuo savęs apsaugojimo. Vakcinacija ir revakcinacija yra labai svarbios, bet taip pat svarbios sveiko proto atsargumo priemonės, pvz., kaukių dėvėjimas būnant patalpoje ar tarp žmonių ir pasilikimas namuose, jei nesijaučiate gerai. Be to, prieš susiburdami išsitirkite, o jei testas teigiamas, skubiai gydykitės. Linkime visiems linksmų ir – svarbiausia – sveikų švenčių.“
Raginimas nešioti kaukes apima ne tik patalpas, bet ir lauką, kai vienoje vietoje yra daugiau asmenų. Tiesa, tokie raginimai yra tik rekomendacinio pobūdžio, bet iš netolimos praeities puikiai žinome, kaip greitai rekomendacijos gali virsti priverstiniais reikalavimais.
Tuo tarpu Lietuvoje kol kas kaukių reikalaujama tik lankantis poliklinikose ir ligoninėse. Tačiau kas gali užtikrinti, kad augant sergančiųjų skaičiams, nebus bandymų ir vėl įvesti visuotinį kaukių dėvėjimą? Straipsnių, su skambiomis antraštėmis apie poliklinikų apgultį, didžiulius sergančiųjų srautus ir vis dažniau pasitaikančias komplikacijas, jau apstu, tad veikiausiai nieko nenustebintų ir siūlymai vėl grįžti prie kaukių uždarose patalpose ar net lauko renginiuose.
JAV mokymo įstaigos jau reikalauja iš studentų, kad šie pasiskiepytų nuo COVID-19
Įtampos pandeminiu laikotarpiu bei įvairių suvaržymų akivaizdžiai negali pamiršti ir Amerikos koledžai bei universitetai. Pasirodo, jog jie reikalauja iš studentų susileisti atnaujintą sustiprinančiąją COVID-19 vakcinos dozę. Toks reikalavimas galioja net ir puikiai žinomoms mokymosi įstaigoms: Jeilio universitetui, Harvardo universitetui ir kitiems[5].
Tiesa, patys studentai nėra sužavėti tokiu sprendimu ir aiškina, kad reikalavimas kuo greičiau pasiskiepyti, peržengia ribą. Jie kritikuoja mokymosi įstaigų vadovus ir primena, kad valstybiniu mastu nėra jokio reikalavimo, tad koledžai ir universitetai tiesiog savivaliauja, patys įvedinėdami taisykles, susijusias su studentų sveikata.
Savo ruožtu universitetų atstovai tiesiog kartoja, kad tokie reikalavimai įvesti studentų ir dėstytojų labui. Be to, primenama ir tai, kad studentai gali paprašyti atleidimo nuo vakcinacijos. Tačiau tai pavyks padaryti tik tuo atveju, jei studentas tam turi pateisinamų medicininių ar religinių priežasčių.
O kol universitetai ir koledžai primygtinai reikalauja skiepytis, gydytojai vis aktyviau elgiasi priešingai ir kelia su COVID-19 vakcinomis susijusius klausimus. Pavyzdžiui, JAV senatorius Ronas Johnsonas, panelinėje diskusijoje kalbėjosi su bemaž 20 gydytojų, kurie aktyviai reikalauja būtinybės atvirai kalbėtis dėl vakcinų naudos ir žalos. R. Johnsonas iš esmės jiems pritarė, nes sakė, kad žmonės nebuvo pakankamai informuoti prieš pasiskiepijant[6]: „Tikra tragedija, kad žmonės buvo verčiami susileisti šią eksperimentinę genų terapiją.“