JAE bandys „tiesti tiltus“ į Afganistaną
Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) priėmė Afganistano Talibano vyriausybės ambasadoriaus skiriamuosius raštus. JAE tą padarė antrieji po Kinijos.
Nafta turtinga Persijos įlankos valstybė pareiškė esanti pasiryžusi „tiesti tiltus“, kad padėtų Afganistano žmonėms.
„Pasaulis pripažįsta iššūkius, su kuriais Afganistanas susidūrė per pastaruosius kelerius metus, – sakoma ketvirtadienį vakare AFP atsiųstame JAE pareigūno pareiškime. – Sprendimas priimti Afganistano ambasadoriaus skiriamuosius raštus dar kartą patvirtina mūsų pasiryžimą prisidėti prie tiltų tiesimo, siekiant padėti Afganistano žmonėms.“
JAE planuoja teikti „humanitarinę pagalbą per plėtros ir atstatymo projektus“ ir remti pastangas, kuriomis siekiama „regioninės deeskalacijos ir stabilumo“.
JAE ir Talibano ryšiai stiprėja
JAE kartu su Pakistanu ir Saudo Arabija – trys valstybės, pripažinusios ankstesnę Talibano vyriausybę, kurią 2001 metais nuvertė JAV vadovaujama invazija.
Tai viena iš nedaugelio šalių, kuriose Talibanas turi diplomatinę atstovybę, tarp jų – ir Iranas, Pakistanas, Uzbekistanas, Turkmėnistanas bei Kazachstanas. Nikaragva birželio mėnesį paskyrė nereziduojantį ambasadorių Afganistane.
Stiprėjančius JAE ryšius Talibano vyriausybe rodo ir tai, kad po JAV pajėgų išvedimo ir Talibano sugrįžimo į valdžią 2021 m., Afganistano oro uostų valdymą perėmė JAE įmonė GAAC.
O praėjusią savaitę JAE ir Talibano santykius dar labiau sustiprino prezidentas šeichas Mohamedas bin Zayedas Al Nahyanas, aplankęs Afganistano ministrą pirmininką, besigydžiusį vienoje iš JAE ligoninių.
Be to, birželio mėnesį JAE prezidentas priėmė Afganistano vidaus reikalų ministrą Sirajuddiną Haqqanį, kurio paiešką yra paskelbusios JAV, o už informaciją, padėsiančią jį suimti, siūlomas 10 mln. dolerių atlygis.
Talibanas tarptautinio pasmerkimo sulaukia dėl požiūrio į moterų švietimą
Ambasadoriaus priėmimas bus laikomas Talibano valdžios pergale, nors iš esmės Talibanas ir toliau lieka izoliuotas tarptautiniu mastu ir nepripažįstamas Jungtinių Tautų (JT), iš dalies dėl to, kad neleidžia mergaitėms įgyti vidurinio išsilavinimo.
Nuo tada, kai Talibanas prieš trejus metus vėl perėmė valdžią Afganistane, 1,4 mln. mergaičių yra uždrausta lankyti mokyklas. Tai yra 300 000 mergaičių daugiau nei per skaičiavimą 2023 m. Apie tai praneša JT švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO).
„Afganistanas šiandien yra vienintelė pasaulio šalis, kurioje vyresnėms nei 12 metų mergaitėms ir moterims neleidžiama siekti išsilavinimo, – sakė UNESCO generalinė direktorė Audrey Azoulay. – Tarptautinė bendruomenė ir toliau turi dėti visas pastangas, kad mokyklos ir universitetai vėl būtų besąlygiškai atverti Afganistano mergaitėms ir moterims“.
Anksčiau Talibanas teigė, kad stabdo vyresnių mergaičių švietimą, kol bus sukurtos neįvardytos mokymui reikalingos sąlygos. Vieši atskirų aukšto rango talibų pasisakymai už moterų švietimą prieš kurį laiką teikė vilčių, tačiau iki šiol de facto šia kryptimi nebuvo nieko padaryta.
Elta pranešimas.