- Amerikiečiai pritaria, kad E. Muskas pašalintų elektroninę balsavimo „mašiną“
- Klausimų dėl elektroninio balsavimo sistemos JAV kilo po to, kai J. Bidenas 2020 m. prezidento rinkimuose nukonkuravo D. Trumpą
- D. Trumpui laimėjus rinkimus, sumažėjo teiginių apie galimą rinkėjų apgaudinėjimą
- Diskusijų susilaukė kai kuriose valstijose netaikomas reikalavimas balsavimo metu pateikti savo asmens dokumentą
Amerikiečiai pritaria, kad E. Muskas pašalintų elektroninę balsavimo „mašiną“
Išrinktasis viceprezidentas J. D. Vance'as neseniai savo paskyroje „X“ pasidalino įrašu, kuriame paselbė, kad technologijų milijardierius Elonas Muskas ketina iš visų – 50-ties – valstijų pašalinti elektroninio balsavimo sistemas ir pasiteiravo amerikiečių, ar šie palaiko tokią idėją.
Jei toks E. Musko sprendimas būtų realiai įgyvendintas, jis neabejotinai padėtų reikšmingą žingsnį naikinant balsų klastojimo įrankius ir privestų Ameriką prie sąžiningesnių balsavimo rezultatų.
Po šiuo J. D. Vance'o įrašu pasireiškę amerikiečiai, panašu, taip pat pritartų tokiai idėjai.
„Elonas, kaip ir aš, žino, kad elektronine balsavimo sistema galima manipuliuoti. Jei bet kuri iš jų patenka į internetą, į ją gali būti įsilaužta. Asmeninis kompiuteris taip pat gali būti sabotuojamas.“ – pareiškė vienas iš platformos „X“ vartotojų.
„Taip, reikia kažką daryti, kad būtų ištaisyta neveikianti sistema.“ – rėžė kitas.
Dauguma komentavusių po šiuo J. D. Vance'o įrašu tvirtino, kad į rinkimų procesą turėtų grįžti popieriniai balsavimo biuletiniai.
Tačiau buvo ir tokių, kurie tam nepritarė: „Nesutinku. Tačiau visi balsai turėtų būti registruojami blokų grandinėje. Turėtume turėti prieigą internete prie visų, kurie balsuoja, ir jų balsų.“
Klausimų dėl elektroninio balsavimo sistemos JAV kilo po to, kai J. Bidenas 2020 m. prezidento rinkimuose nukonkuravo D. Trumpą
Pralaimėjęs 2020 m. įvykusius JAV prezidento rinkimus, respublikonas Donaldas Trumpas apkaltino „Dominion Voting Systems“ ištrynus milijonus balsų ir perdavus balsus jo konkurentui, demokratui Joe Bidenui[1]. Šie teiginiai susiję su tariamomis programinės įrangos problemomis tokiose valstijose kaip Mičigane ir Džordžijoje.
Mičigano Antrimo apygardoje anuomet buvo nustatyta, kad pirminės ataskaitos klaidos atsirado dėl žmogaus, o ne „Dominion“ programinės įrangos klaidos. Pareigūnai klaidą ištaisė, ir galiausiai D. Trumpas apygardą laimėjo 2 500 balsų. Džordžijos rinkimų pareigūnai taip pat patvirtino, kad „Dominion“ programinė įranga tiksliai suskaičiavo balsus, nors ataskaitos vėlavo.
Kompanija „Dominion Voting Systems“ kategoriškai paneigė šiuos kaltinimus ir pareiškė, kad teiginiai apie tai, kad „Dominion“ esą pakeitė ar ištrynė balsus, yra „100 proc. melagingi“. Bendrovė patikslino, kad ji yra nepartinė JAV įmonė ir neturi jokių ryšių su „radikalios kairės“ veikėjais, tokiais kaip Nancy Pelosi ar Klintonų fondas.
Tačiau abejonių dėl rinkimų rezultatų sąžiningumo sukėlė ir tai, kad kaip vėliau paaiškėjo, už J. Bideną savo balsą atidavė ir jau senokai pas Abraomą iškeliavę amerikiečiai.
D. Trumpui laimėjus rinkimus, sumažėjo teiginių apie galimą rinkėjų apgaudinėjimą
Prieš JAV rinkimus internete pasipylė teiginiai apie rinkėjų apgaudinėjimą, tačiau paaiškėjus rezultatams, kai laimėjo D. Trumpas, jų gerokai sumažėjo. Tiek už D. Trumpą, tiek už Kamalą Harris pasisakantys šalininkai dalijosi nepagrįstais kaltinimais, dažnai, kaip nurodoma, remiantis pavieniais incidentais ar neteisingai interpretuotais duomenimis. Sutrikusios balsavimo mašinos Pensilvanijoje, balsavimo problemos Viskonsine ir kiti vietiniai įvykiai buvo sureikšminami kaip sukčiavimo įrodymai[2].
Kitaip nei 2020 m., kai „Stop vagystei“ sulaukė didelio atgarsio, šį kartą panašaus plataus masto judėjimo nebuvo, iš dalies dėl to, kad K. Harris ir demokratų pareigūnai nepatvirtino teiginių apie sukčiavimą. Įtarimai sukčiavimu internete pasiekė aukščiausią lygį rinkimų dieną, bet, rezultatams įsitvirtinus, išblėso, nors kai kurie dešiniųjų įtakingieji ir K. Harris šalininkai ir toliau dalijosi paneigtais teiginiais.
BBC teigimu, apskritai nėra patikimų įrodymų, kad rinkėjų sukčiavimas pakeitė rinkimų rezultatus, nes skirtumus galima paaiškinti rinkėjų aktyvumo ir balsavimo preferencijų pokyčiais.
Diskusijų susilaukė kai kuriose valstijose netaikomas reikalavimas balsavimo metu pateikti savo asmens dokumentą
Tuo tarpu lapkritį paaiškėjus, kad į Baltuosius rūmus vėl sugrįš D. Trumpas, buvo iškeltas klausimas dėl balsavimo skaidrumo, mat dalyje valstijų ateinant balsuoti, apskritai nėra identifikuojami rinkėjai.
77 primena, kad 2024 m. JAV prezidento rinkimuose D. Trumpas laimėjo, surinkęs 312 rinkikų balsų ir įveikęs Kamalą Harris, surinkusią 226 balsus. Rinkimų metu internete plito nepagrįsti teiginiai apie nelegalius balsavimus, tačiau jie buvo paneigti. 36 valstijose reikalaujama rinkėjų tapatybės dokumento, o likusiose naudojamos alternatyvios patikros priemonės.
Kai kuriose JAV valstijose rinkėjams nėra būtina pateikti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, tačiau naudojamos alternatyvios patikros priemonės, užtikrinančios rinkimų proceso saugumą. Toks sprendimas grindžiamas siekiu palengvinti balsavimo procesą ir išvengti rinkėjų atgrasymo dėl griežtų reikalavimų.