- Paneigta informacija, kad JAV prezidento rinkimuose gali balsuoti ne tik piliečiai
- Einant balsuoti rinkėjų tapatybės tvirtinamos pagal valstijose nustatytas sistemas
- Neturint asmens dokumento su savimi, gali būti taikomos alternatyvos
- 2024 m. JAV prezidento rinkimus laimėjo respublikonas D. Trumpas
Paneigta informacija, kad JAV prezidento rinkimuose gali balsuoti ne tik piliečiai
JAV Prezidento rinkimuose lyderiaujančias pozicijas užėmus respublikonui Donaldui Trumpui, internete pasirodė pasvarstymai, kad balsuoti rinkimuose gali ne tik Valstijų piliečiai, mat netikrinami ateinančiųjų prie balsadėžių asmens dokumentai.
Leidinys „Deutsche Welle“ skelbė, kad prieš 2024 m. JAV prezidento rinkimus socialiniuose tinkluose plinta melagingi teiginiai, kad rinkimuose balsuoja ne tik JAV piliečiai. Viename iš pavyzdžių buvo parodytas vokietis ir kanadietis, teigiantys, kad JAV balsavo nelegaliai, tačiau šie teiginiai buvo paneigti[1].
Federaliniai įstatymai draudžia asmenims, neturintiems pilietybės, balsuoti prezidento rinkimuose, su keliomis išimtimis vietos rinkimuose tam tikrose valstijose.
Nors kiekvienoje valstijoje galioja skirtingi rinkėjo tapatybės patvirtinimo įstatymai, 36 valstijose reikalaujama turėti asmens tapatybės dokumentą, kad asmuo galėtų prieiti prie balsadėžių. Teigiama, kad atvejai, kada balsuoja ne Valstijų piliečiai, yra labai reti ir statistiškai nereikšmingi – tyrimai rodo, kad per praėjusius rinkimus balsavo tik nedidelė dalis, neturinčių pilietybės.
Tokia socialiniuose tinkluose skleidžiama dezinformacija esą siekiama pakirsti pasitikėjimą rinkimų sistema.
Einant balsuoti rinkėjų tapatybės tvirtinamos pagal valstijose nustatytas sistemas
Nacionalinės valstijų įstatymų leidėjų konferencijos pranešime skelbiama, kad 36-ose valstijose yra reikalaujama atvykstant balsuoti su savimi turėti ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, o kai kuriose jų jis esą turi būti ir su asmens nuotrauka[2].
Nurodoma, kad daugeliu atvejų rinkimų vietoje pateikta kita asmens tapatybę patvirtinanti informacija tikrinama pagal to asmens byloje esančius įrašus.
Griežti asmens tapatybės dokumento su nuotrauka reikalavimai taikomi devyniose valstijose įskaitant Arkanzasą, Džordžiją, Indianą, Kanzasą, Misisipę, Šiaurės Karoliną, Ohają, Tenesį ir Viskonsiną.
Tuo tarpu 14-oje valstijų, tuo atveju, jei rinkėjas neturi asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, jis gali balsuoti laikinuoju biuleteniu arba kai kuriose valstijose pasirašyti pareiškimą, patvirtinantį jo tapatybę.
Į šį sąrašą įeina: Alabama, Arizona, Florida, Aidahas, Luiziana, Mičiganas, Misūris, Montana, Nebraska, Rod Ailendas, Pietų Karolina, Pietų Dakota, Teksasas ir Vajomingas.
Likusiose 28-ose valstijose reikalavimo prieš atvykstant balsuoti pateikti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, nėra.
Neturint asmens dokumento su savimi, gali būti taikomos alternatyvos
Įdomi dalis ta, kad Valstijose, priešingai nei Lietuvoje, rinkėjai gali balsuoti neturėdami asmens dokumento. Tiesa, tam reikės „praeiti“ kitą asmens identifikavimo kelią.
Pavyzdžiui, ne tokius griežtus reikalavimus vykdančiose valstijose kai kurie rinkėjai, neturintys priimtino asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, turi galimybę atiduoti biuletenį, kuris bus įskaitytas be jokių papildomų rinkėjo veiksmų[3].
Pavyzdžiui, rinkėjas gali pasirašyti asmens tapatybę patvirtinantį pareiškimą arba rinkimų darbuotojams gali būti leista laiduoti už rinkėją. Kai kuriose valstijose (Kolorado, Floridos, Misūrio, Montanos, Oklahomos, Rod Ailendo, Jutos ir Vermonto valstijose) rinkėjai, nepateikę reikalaujamo asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, gali balsuoti „laikinai“.
Pasibaigus rinkimų dienai, rinkimų pareigūnai nustatys (patikrinę parašus ar kitaip patikrinę), ar rinkėjas turėjo teisę balsuoti ir buvo registruotas, taigi, ar laikinasis biuletenis turėtų būti įskaitytas. Iš rinkėjo, tuo tarpu, nereikalaujama imtis jokių papildomų veiksmų.
Naujajame Hampšyre rinkimų pareigūnai visiems, kurie pasirašė ginčijamą rinkėjo pareiškimą, nes nepateikė asmens tapatybės dokumento, išsiunčia laišką, ir šie rinkėjai turi šį laišką grąžinti grąžinti atgal, taip patvirtindami, kad jie tikrai gyvena, kaip ir buvo nurodyta pareiškime.
Kiek kitokia tvarka galioja valstijose, taikančiose griežtus reikalavimus atvykusiems balsuoti asmenims. Rinkėjai, neturintys tinkamo asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, turi balsuoti laikinuoju biuleteniu, o po rinkimų dienos imtis papildomų veiksmų, kad jis būtų įskaitytas.
Pavyzdžiui, gali būti reikalaujama, kad rinkėjas per kelias dienas po rinkimų grįžtų į rinkimų biurą ir pateiktų priimtiną asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kad laikinasis biuletenis būtų įskaitytas. Jei rinkėjas negrįžta ir nepateikia asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, laikinasis biuletenis neįskaitomas.
2024 m. JAV prezidento rinkimus laimėjo respublikonas D. Trumpas
Tuo tarpu trečiadienį visam pasauliui sulaikius kvapą ir laukiant balsavimo JAV rezultatų, pagaliau užtikrintai paaiškėjo, kad į Baltuosius rūmus sugrįš 47-uoju Valstijų vadovu tapęs D. Trumpas ir perlipęs 270 balsų, reikalingų iškovoti pergalei, kai tuo tarpu jo varžovė Kamala Harris atsiliko turėdama 224 rinkikų balsus.
Ši pergalė pasiekta po ankstyvo antradienio vakaro pergalės Kentukyje, kur rinkimų dieną kilo nesutarimų po to, kai rinkimų vietose Džefersono apygardoje ryte vėlavo rinkimai, dėl to Kentukio demokratų partija ir Kentukio ACLU pateikė nepavykusį ieškinį.
D. Trumpo kelias į prezidento postą apėmė pergales tokiose svyruojančiose valstijose kaip Šiaurės Karolina, Džordžija, Pensilvanija ir Viskonsinas. Dabar D. Trumpas prisijungė prie Groverio Klivlendo, kuris yra vienintelis prezidentas, ėjęs prezidento pareigas dvi kadencijas ne iš eilės. Klivlandas buvo 22-asis ir 24-asis prezidentas[4].
Ši istorinė respublikonų pergalė reiškia, kad šie kontroliuos svarbiausias JAV institucijas įskaitant Prezidento postą, Senatą ir Atstovų rūmus.