JAV prezidentas nevaldė žodžių ir išvadino Xi Jinpingą diktatoriumi
Joe’o Bideno išsakytas pareiškimas apie Kinijos prezidentą gali pakurstyti dar didesnę diplomatinę įtampą. JAV vadovas kalbėjo apie Xi Jinpingą ir Kinijos bei JAV santykius per lėšų rinkimą Kalifornijoje. Tuo metu J. Bidenas pavadino Kinijos prezidentą diktatoriumi.
Visa tai vyko dieną po to, kai Pekine lankėsi amerikiečių diplomatas Antony Blinkenas. Jis siekė stabilizuoti vis aštrėjančius JAV ir Kinijos santykius.
Kinijos ir JAV santykiai nuosekliai blogėja
Kaip žinoma, Kinijos ir JAV diplomatiniai santykiai blogėja jau kurį laiką, o stipriausias smūgis buvo smogtas šį pavasarį, kai buvo numuštas Kinijos šnipų oro balionas ir aplink Taivaną dislokuota Kinijos kariuomenė. A. Blinkenas nuvyko į Pekiną išspręsti situacijos, o kelionės pabaigoje pareiškė, kad šis Kinijos ir Amerikos santykių skyrius turi būti uždarytas.
Tai apmąstydamas, J. Bidenas sakė, kad Kinijos vadovas buvo labai susigėdęs, kai šių metų pradžioje virš JAV oro erdvės pasirodė Kinijos šnipų balionas. Neaišku, kodėl Bidenas taip komentavo Kinijos prezidentą, kuris laikomas galingiausiu Kinijos lyderiu nuo Mao Zedongo laikų.
„Priežastis, kodėl Xi Jinpingas labai susierzino, kai numušėme tą balioną – su dėžėmis pilnomis šnipinėjimo įrangos jo viduje – buvo ta, kad jis nežinojo, kad jis ten yra“, – sakė Bidenas per lėšų rinkimą Kalifornijoje ir netikėtai pratęsė:
„Tai didžiulė gėda diktatoriams. Kai jie nežino, kas vyksta.“
J. Bidenas taip pat mestelėjo, kad Kinija „turi rimtų ekonominių sunkumų“. Beje, tai nebuvo pirmas kartas, kai JAV prezidentas užsiminė, jog laiko Kinijos vadovą diktatoriumi. Jau anksčiau jis vadino Kiniją „iš esmės“ diktatoriška. O kalbėdamas apie tai, kad joks kitas pasaulio lyderis nenori būti Xi Jinpingu, sakė, kad Kinija yra „autokrato, diktatoriaus vieta“. Tačiau dabar išsakyta replika buvo dar aštresnė ir veikiausiai nepagerins šalių santykių.
Kinija J. Bideno kalbas vadina akivaizdžia Amerikos provokacija
Reaguojant į J. Bideno išsakytą epitetą, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Mao Ningas pareiškė, kad tai buvo „aiški politinė provokacija“. Atstovas spaudai Pekine vykusioje spaudos konferencijoje rėžė, jog tokios JAV prezidento kalbos yra „gana absurdiškos ir neatsakingos“.
Mao Ningas pareiškė, kad Bideno komentarai visiškai prieštarauja faktams ir rimtai pažeidė diplomatinį protokolą bei Kinijos politinę garbę. Jis teigė:
„Tai aiški politinė provokacija. Kinija tuo labai nepatenkinta ir griežtai tam nepritaria.“
Atstovas spaudai taip pat pasakė, jog vasario mėnesį į JAV oro erdvę patekęs Kinijos oro balionas tebuvo nelaimingas atsitikimas. O galiausiai pridūrė:
„JAV šią problemą turėjo išspręsti ramiai ir profesionaliai. Tačiau suklastojo faktus ir panaudojo jėgą išpučiant įvykį. Taigi, taip [JAV] atskleidė savo tironišką ir hegemonišką charakterį.“
Nepasitenkinimą J. Bideno kalbomis išreiškė ir Kinijos ambasadorius Xie Feng. Jis trečiadienį JAV pareigūnams pasakė, jog šie „turėtų imtis rimtų veiksmų, kad panaikintų neigiamą Bideno pasisakymo poveikį“, arba turėtų „prisiimti visas pasekmes“.
Vėliau, ketvirtadienį, Kinijos ambasada Vašingtone paskelbė oficialiai protestuojanti prieš J. Bideno komentarus. Ambasados pranešime sakoma:
„Po naujausių neatsakingų pastabų apie Kinijos politinę sistemą ir jos aukščiausią lyderį, žmonės negali nesuabejoti JAV pusės nuoširdumu. <…> Kinijos vyriausybė ir žmonės nepriims jokios politinės provokacijos prieš aukščiausią Kinijos lyderį ir ryžtingai reaguos.“
Tiesa, nepaisant to, jog Kinijos atstovai akivaizdžiai nėra patenkinti J. Bideno elgesiu, pats JAV prezidentas nesijaučia padaręs kažką netinkamo. Ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje jis pareiškė, kad tai tikrai nesumenkino diplomatinių pastangų pataisyti trapius JAV ir Kinijos santykius:
„Nemanau, kad tai turėjo kokių nors realių pasekmių.“
Kol JAV nesutaria su Kinija, Rusija vis stiprina santykius su Pekinu
Tuo tarpu Kremliaus atstovas spaudai Dmitriy Peskovas suskubo stoti Kinijos pusėn ir išpeikti žodžiais besisvaidžiusį JAV vadovą. D. Peskovas pareiškė, kad J. Bideno kalbos prieštarauja JAV sekretoriaus A. Blinkeno pastangoms sumažinti įtampą su Pekinu. Išsireikšdamas, kad tai yra priešingi pareiškimai, lyginant su oficialia JAV užsienio politika, D. Peskovas sakė:
„Vis dėlto, tai jų problema. Mes turime savo blogus santykius su JAV ir gerus santykius su Kinija.“
JAV ir Kinijos santykiai jau ilgą laiką yra įtempti. Kiniją ypač papiktino J. Bideno nustatyti apribojimai aukštos klasės puslaidininkių eksportui į Kiniją, kuriuos JAV vadovas įvedė teisindamasis dėl baimės, kad jie bus pritaikyti kariniams tikslams. Be to, J. Bidenas siekė užkirsti kelią Kinijai dominuoti naujos kartos technologijų srityje.
JAV taip pat kritikuoja Kiniją dėl žmogaus teisių pažeidimų. O Kinija savo ruožtu yra nepatenkinta dėl JAV bandymo kištis į jų politiką bei karinės jėgos rodymo aplink Kiniją, įskaitant Vašingtono bandymus ginkluoti Taivaną.
Kol dvi super valstybės vis dar neranda būdų sutarti ir užmegzti glaudžius santykius, Kremlius gali pasigirti, jog puoselėja vis stipresnius ryšius su Pekinu. Šalių vadovai ir aukšto rango atstovai ne sykį susitiko stiprinant ekonominį ir diplomatinį bendradarbiavimą. Kinija šiuo metu yra didžiausia Rusijos prekybos partnerė. Be to, abi šalys investuoja į strateginius didelio masto projektus, stiprina ryšius energetikos klausimais.
Jei prasti santykiai su JAV ir geras ryšys su Rusija ir toliau ryškės, tai gali nueiti iki įvairių skirtingų scenarijų. Tačiau kol kas pats ryškiausias iš jų – JAV kaip supervalstybės silpnėjimas ir dolerio nuvertėjimas. Jau dabar galima stebėti ženklus, jog Kinijos juanis sparčiai įsitvirtina tarptautiniame finansų sektoriuje, taip keisdamas globalią finansų santvarką.