- M. Salvini palaiko D. Trumpą ir svarsto apie Italijos pasitraukimą iš PSO
- Diskutuojama, ar PSO padeda spręsti globalias sveikatos problemas
- M. Salvini teigimu, PSO naudos neduoda
M. Salvini palaiko D. Trumpą ir svarsto apie Italijos pasitraukimą iš PSO
2025 m. sausio mėn. JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė apie šalies pasitraukimą iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Jo manymu, organizacija neefektyviai reagavo į naujausius pasaulinius sveikatos iššūkius[1]. D. Trumpas pasirašė įsaką dėl JAV išstojimo iš PSO iš karto po savo inauguracijos sausio 20 d.
D. Trumpas įvardijo ir kitą spragą. Esą organizacijoje vyrauja finansinė nelygybė, dėl kurios JAV nustatomos didesnės išlaidos nei Kinijai.
„Pasaulio sveikatos organizacija mus apiplėšė. Daugiau taip nebebus“, – tikino D. Trumpas. Manoma, jog pasitraukimas užtruks mažiausiai metus.
JAV prezidentą palaiko Italijos dešiniųjų partijos „Lyga“ vadovas Matteo Salvini. Jis socialiniuose tinkluose teigė, esą PSO pandemijos valdymas kelia klausimų. M. Salvini taip pat svarsto apie Italijos pasišalinimą iš PSO. Tai, kaip skelbiama, gali būti vienas iš būdų sumažinti tarptautinių organizacijų įtaką Italijos vidaus politikai. Galiausiai, juk retai kas kalba, kad į taip vadinamą kraštutinumą gali pulti ir kairieji. Tuo tarpu kitokių nuomonių „dėjimas į lentynėles“ yra tapęs gana stipriu ginklu atitinkamiems žmonėms užtildyti.
Tačiau opozicija tokius veiksmus smerkia. Demokratų partijos (PD) senatorė Sandra Zampa ir buvusi sveikatos apsaugos viceministrė Covid-19 pandemijo metu, pabrėžė, kad virusai ir ligos sienų nepaiso – tad būtina jungtis į organizaciją ir, taip sakant, savo nuomonės neturėti...
Diskutuojama, ar PSO padeda spręsti globalias sveikatos problemas
Opozicijoje esantieji teigia, esą tarptautinis bendradarbiavimas sveikatos srityje – būtinas sprendžiant globalias sveikatos krizes. Tačiau atsiranda galvojančių kitaip, kvestionuojant pandemijos ribojimus, o taip pat Covid-19 kilmę, kuri, kaip kalbama, galėjo būti sąlygota laboratorijoje vykusių veiksmų.
Tuo tarpu Vokietijos kancleris Olafas Scholzas jau spėjo išreikšti nusivylimą dėl JAV prezidento sprendimo. Prancūzijos Prezidentas Emmanuelis Macronas taipogi pareiškė, jog PSO vaidina svarbų vaidmenį koordinuojant tarptautinį atsaką į sveikatos krizes. Šalis ir toliau tikina remsianti organizacijos veiklą. Prie šio sąrašo jungiasi ir Kanados premjeras Justinas Trudeau. Dar keletas kitų šalių ragina D. Trumpą permąstyti šį sprendimą.
M. Salvini teigimu, PSO naudos neduoda
Prieš keletą dienų M. Salvini Deputatų rūmuose pristatė „Lygos“ įstatymo projektą. Juo siekiama pasitraukti iš PSO. Pastarais, regis, žengia D. Trumpo pėdomis, kovodamas už laisvę spręsti – net ir sveikatos srityje.
„Italija turi nutraukti ryšius su viršnacionaliniu galios centru, kuris yra finansuojamas Italijos mokesčių mokėtojų. Juk PSO žengia koja kojon su tarptautinėmis farmacijos bendrovėmis. Panaudokime tuos 100 mln. eurų Italijos ligoniams paremti!“, – tikino jis, pridurdamas, jog sveikatos agentūra neprisideda prie gerovės kūrimo.
Opozicija vėl leido strėles, sakydama, kad pasitraukimas iš PSO izoliuos Italiją tarptautiniame kontekste. Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni situacijos kol kas nekomentavo.
Manoma, kad tokie judėjimai ateityje gali išplisti į daugiau šalių. „Lygos“ senatoriai Claudio Borghi ir Alberto Bagnai spėjo surengti spaudos konferenciją, pateikdami įstatymo projektą dėl pasitraukimo iš PSO. Abu įstatymų leidėjai išreiškė viltį, jog kitos dvi koalicijos – „Italijos broliai“ (FdI) ir „Pirmyn, Italija“ (FI) – jį parems[2].
Reaguodamas į nutarimus, PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pareiškė, kad organizacija dabar kaip įmanydama taupys pinigus – nedarbins naujų žmonių ir apribos kelionių skaičių. Mokslininkai savo ruožtu sako, kad valstybių traukimasis iš PSO gali turėti įtakos ruošiantis kitai pandemijai. Tačiau dalis žmonių, išgirdę tokias kalbas, leipsta juokais. Jų manymu, kardinaliems pokyčiams jau „seniai buvo laikas“.