Suprasti akimirksniu
  • Turėjo keturių centų skolą, apie kurią nieko nežinojo
  • Skola yra, bet kur – neaišku
  • Net neturint skolos priskaičiavo delspinigius
  • Sodros darbuotojų klaida lėmė skolą
Šaltiniai
centai
Andrew Dawes/Unsplash.com nuotrauka

Turėjo keturių centų skolą, apie kurią nieko nežinojo

Štai Lietuvoje įmanomi ir tokie atvejai, kad žmogus turi skolą, bet nieko apie ją nežino. Ir dar kad ta skola būtų verta dėmesio – kredito istoriją susigadinti galima ir dėl kelių centų. Viešinti savo asmeninių duomenų nepanoręs lietuvaitis socialiniame tinkle guodėsi, kad norėjo padidinti kreditinės kortelės limitą, ir tik taip sužinojo, kad kaip mokesčių mokėtojas jis yra patekęs į „juoduosius sąrašus“, mat turi… keturių centų skolą.

„Nusprendžiau pasididinti kreditinės kortelės limitą, ko pasekoje gaunu iškart žinutę, kad paraiška yra atmesta. Pradėjau domėtis kas kaip. 

Pasitikrinu LB puslapį, kuriame randu įrašą, kad turiu įsipareigojimų nevykdymą virš 180 dienų SB lizingui. 

Kreipiuosi į SB lizingą, gaunu atsakymą, kad pas juos jokių skolų neturiu ir niekada neturėjote. Paaiškinu, ką matau LB. Paprašo atsiųsti kopiją ir viską aprašyti. Po kurio laiko sulaukiu ne ypač malonaus vyriskio skambučio iš SB lizingo, kuris man paaiškina, kad turėjote 4 centų nesumokėta sąskaitą, dėl to informavome Lietuvos banką“, – rašo žmogus. 

Paklausus, ką gi reikėtų daryti su tais nelemtais keturiais centais, paaiškėjo, kad reikia palaukti viso labo dešimt metelių, kol dings įrašas.

„ Paklausiau jo, kodėl nebuvo jokio priminimo? Atsako, kad priminimas brangiau kainuoja, nei jūsų skola.

Čiut nuo kėdės nenukritau“, – rašo žmogus.

Žmonės nevengė komentuoti, kad situacija yra tiesiog kuriozinė, o finansų įmonėms neveikia jokie protingumo kriterijai.

Skola yra, bet kur – neaišku

Tačiau čia dar ne viskas – būna, kad bankai mato skolas, kurių nemato niekas kitas, tačiau kam tos skolos, ir kokio dydžio, atskleisti taip pat negali.

„Pas mane irgi įdomesnė situacija. Swedbankas atmetė paraišką dėl paskolos, neva kažkur turiu skolos. Suprantu, kad suma eina apie kelis centus ar eurus, bet bankas man negali pasakyti, kur ir kam skolinga.

Kredito istorijoje jokios skolos nėra. Antstolis jokios skolos niekur nemato.

Nuo visų lizingų, iki visų buvusių ir esamų telefono operatorių kreipiausi asmeniškai, pas nieką skolos nėra. Tai kaip išsiaiškinti?“, – dar viena kuriozine situacija pasidalino Evelina[1].

Net neturint skolos priskaičiavo delspinigius

Jau anksčiau gana garsiai nuskambėjo istorija, kaip žmogus su apskritu nuliu skolos VMI vis tiek turėjo susimokėti.

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė savo socialiniame tinkle feisbuko pasidalino Valstybinės mokesčių inspekcijos rašto nuotrauka,. Rašte matyti, kad asmuo, gavęs raštą, buvo sumokėjęs privalomą mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Jo prievolė arba skola buvo apskritas nulis. Tačiau VMI jam vis tiek priskaičiavo skirtingas delspinigių sumas už kiekvienus metus – nuo 0,71 Eur iki 5,54 Eur. 

„Net jei ir visi mokesčiai sumokėti, vis tiek esi skolininkas su delspinigiais VMI. Kaip iš nulinės skolos pasidaro n suma palūkanų? Mano raštingumo ribos peržengtos – gal kas iš jūsų padėsite suprasti“, – rašė ji.

Ir vis dėlto net tokiai situacijai VMI turėjo paaiškinimą.

„Bendrai galima pasakyti, kad mokesčių mokėtojai, pradelsę, t. y. laiku nemokėję mokesčių, juos sumoka po termino. Jie neįvertina, kad delspinigiai pradedami skaičiuoti nuo kitos dienos, kai mokestis pagal tuo metu galiojusius mokesčių teisės aktus turėjo būti sumokėtas į biudžetą. Mokestis sumokėtas (prievolė įvykdyta ir suma lygi 0), tačiau delspinigiai liko. Vadinasi, tokį mokesčių mokėtoją pasieks VMI pranešimas apie neįvykdytą prievolę. Ir jei gyventojas nesumoka skolos biudžetui arba nesikreipia su prašymu išdėstyti mokestinės nepriemokos sumokėjimą, mokesčių administratorius yra priverstas inicijuoti išieškojimo veiksmus. Išieškojimo veiksmai turi būti inicijuoti per 5 m. nuo skolos atsiradimo dienos“, – aiškino VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė[2].

Sodros darbuotojų klaida lėmė skolą

Problemų žmonės turi ir su Sodra. Kasmet, kai reikia deklaruoti, gyventojai užplūsta Sodros konsultantus tiek gyvai, tiek telefonu, mat akivaizdu, kad niekas nenori turėti problemų su šiomis institucijomis. Tačiau pasirodo, kad net uoliausi gyventojai, deklaracijas pateikiantys kartu su Sodros darbuotojais, vėliau gali turėti problemų dėl skolų.

Kyla pagrįstas klausimas – jei jau žmoniškai deklaracijos nesupildo nei Sodros darbuotojai, ko galima norėti iš eilinio Lietuvos piliečio?

Viena moteris pasakojo, kad nieko nei nebūtų žinojusi apie skolą Sodrai, jei pastaroji nebūtų užšaldžiusi visų keturių moters turėtų banko sąskaitų. 

Pasirodo, kad deklaruodama mokesčius kartu su Sodros darbuotoja moteris jautėsi rami be reikalo – Sodros darbuotoja įvėlė klaidą, už kurią sumokėti, žinoma, reikėjo mokesčių mokėtojai. 

„Labai susinervinau, prieš kiekvieną deklaraciją konsultuojuosi su man priskirta Sodros specialiste, nes nenoriu turėti skolų. Mane labai nustebino, kad suma buvo rezervuota 3 banko sąskaitose.

Iškart parašiau laišką savo „Sodros“ priskirtai konsultantei, ji informavo, kad padaryta klaida, bet ne mano. Susikaupusi kažkokia skola už 2019 m. Labai papiktino, kad nebuvau informuota apie skolą, būčiau susimokėjusi pati, jeigu būčiau žinojusi, kad esu skoloje. Taip išeina, kad esu blogietė, iš kurios reikia išieškoti pinigus. Gal tai turės įtakos ateityje, jei imsiu paskolą banke, kuris skaičiuos mano reitingą“, – nusivylusi kalbėjo moteris.

„Konsultantė man pasakė, kad tai – „Sodros“ ar VMI klaida. Jei tai ne mano, tai gal valstybė turėtų prisiimti atsakomybę už padarytą klaidą. Bet jeigu ir būtų mano klaida, tikrai sutikčiau susimokėti pati be išieškojimų. Pirmiausiai reikėtų klientą informuoti, už ką ir kodėl jis skolingas“, – sakė moteris[3]