Suprasti akimirksniu
  • Susitarta: sėkmės atveju I. Vėgėlei žadama seimo pirmininko vieta
  • I. Vėgėlė: ar pateksiu į seimą, paliksiu rinkėjų valioje
  • LVŽS dėl narystės tarėsi ir su I. Vėgėle, ir su kelių partijų atstovais
  • „Valstiečiai“ įsitikinę, kad Lietuvoje nėra partijų, su kuriomis būtų verta burtis į koaliciją
Šaltiniai

Susitarta: sėkmės atveju I. Vėgėlei žadama seimo pirmininko vieta

Į prezidento postą kandidatavęs ir trečioje vietoje likęs teisininkas Ignas Vėgėlė apsisprendė, kad seimo rinkimuose dalyvaus po Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sparnu. Tokią naujieną penktadienio popietę pranešė pati „valstiečių“ galva Ramūnas Karbauskis.

„Valstiečių“ sąraše I. Vėgėlė bus įrašytas 141-uoju numeriu – taip buvo nuspręsta prieš šiandienos popietę Babtuose prasidedančiam LVŽS tarybos posėdžiui. Skelbiama, kad užimti paskutines pozicijas sąraše panoro pats advokatas, argumentuodamas, kad ne seimo nario mandato ir ne vietos sąraše reikia ieškoti, o ieškoti būdų kaip „sustabdyti šį ketverius metus trunkantį bjaurų valdymą“[4].

„Sutarėme dirbti vardan Lietuvos, kartu. Šiandien Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos taryba turi tvirtinti partijos rinkimų sąrašą, vienmandačių kandidatus. Ir man džiugu pasakyti, kad Ignas Vėgėlė tame sąraše bus“, – atskleidė R. Karbauskis[3].

Sėkmės atveju R. Karbauskis I. Vėgėlei matuoja parlamento vadovo kėdę

I. Vėgėlė: ar pateksiu į seimą, paliksiu rinkėjų valioje

77 susisiekus su pačiu I. Vėgėle, paaiškėjo, kad naujasis LVŽS kandidatas nesiveržia būti išrinktas pirmu numeriu į seimą. Priešingai – anot I. Vėgėlės, atėjo laikas, kai dirbti reikia ne dėl asmeninių paskatų, o visos Lietuvos gerovės, dėl šios priežasties ir strategiškai buvo pasirinktas paskutinis sąrašo numeris.

Tas esą ypatingai pastebima pažvelgus į seimo sudėtį – štai konservatoriai žygiuoja koja kojon su liberalais, o iš opozicinių partijų kas likę? Vienybės nėra.

Paklaustas apie galimybes visoms opozicinėms partijoms burtis į vieną stiprią politinę jėgą ir nebeskaidyti balsų, I. Vėgėlė patikino, kad „valstiečiai“ tą padaryti mėgino, bet, deja, nesėkmingai, o ir nėra realu, kad visos opozicinės jėgos imtų ir susijungtų, mat ne visų jų interesai vienodi.

Tiesa, rinkimuose dalyvausiantis advokatas stoti į „valstiečių“ gretas bent jau kol kas neketina – pasak jo, svarbiausia yra ne politinė jėga, kuriai atstovauji, bet bendras tikslas. Todėl jis žada toliau veikti kaip visuomenininkas, o ne konkrečios partijos narys.

Advokatas atskleidė ir priežastis, kodėl nusprendė į seimą eiti kartu su R. Karbauskio vedamais „valstiečiais“ – ir viena iš priežasčių esą yra ta, kad šie jį aktyviai rėmę prezidento rinkimų metu. O be visa ko, vertybiniai klausimai, kurie itin svarbūs šiuo metu, sutampa.

LVŽS dėl narystės tarėsi ir su I. Vėgėle, ir su kelių partijų atstovais

Šią savaitę naujienų portalas „Lrytas“ pranešė apie galimą I. Vėgėlės ir R. Karbauskio suokalbį dėl kandidatavimo seimo rinkimuose po „valstiečių“ sparnu[2].

Susitikimas, įvykęs antradienį, truko net tris valandas, kurių metu buvo diskutuota dėl tolimesnių veiksmų eigos. Visgi, I. Vėgėlės galutinis sprendimas tapo neaiškus, mat sąlygas diktavo ne jis, bet LVŽS pirmininkas.

Kaip skelbė „Lrytas“, dėl bendro dalyvavimo rinkimuose LVŽS tarėsi ir su partijų „Jaunoji Lietuva“ bei „Lietuva – visų“ atstovais.

Penktadienio rytą pasiteirautas apie galutinį I. Vėgėlės apsisprendimą, R. Karbauskis neskubėjo pateikti verdikto.

„Padariau viską, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir visi kiti asmenys, kurie Lietuvoje atstovauja tradicinėms vertybėms, kurie nenori, kad Lietuva virstų narkotikų kraštu, kad nebūtų priimtas partnerystės įstatymas, Stambulo konvencija, (...) kad jie susivienytų kiek įmanoma“, – laidoje „Žinių radijas“ kalbėjo R. Karbauskis.

„Valstiečiai“ rinkosi savo partnerius rinkimams. Juliaus Kalinsko/ELTA nuotrauka
„Valstiečiai“ rinkosi savo partnerius rinkimams. Juliaus Kalinsko/ELTA nuotrauka

„Valstiečiai“ įsitikinę, kad Lietuvoje nėra partijų, su kuriomis būtų verta burtis į koaliciją

Penktadienį opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigė partijos tarybai siūlysiantis tvirtinti jungtinį seimo rinkimų sąrašą su kitų politinių jėgų nariais[1].

Tiesa, apie koalicinį sąrašą „valstiečių“ lyderis teigė net nesvarstantis, mat šalies politikoje esą neegzistuoja partijos, kurios galėtų pasiūlyti ką nors, dėl ko būtų verta jungtis į koaliciją.

„Bet tarybai siūlysiu, kad sąraše būtų keli žmonės, du arba daugiau, kitų partijų narių“, – teigė R. Karbauskis.

Pagal Rinkimų kodeksą, jungtiniams sąrašams kaip ir koalicijoms, taikoma 7 proc. kartelė gauti seimo narių mandatų per balsavimą daugiamandatėje apygardoje. Tačiau R. Karbauskiui net nekyla abejonių, kad LVŽS šią kartelę sėkmingai peržengs, o kitų partijų narių net nebus prašoma stabdyti savo narysčių savo partijose.

Dar birželio pabaigoje „valstiečiai“ pritarė, kad sąrašą į seimą ves buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kuris net atsisakytų dabartinio savo europarlamentaro mandato, jei po rinkimų LVŽS tektų garbė formuoti naują Vyriausybę.