Į seimą neperrinkti 6 senbuviai: kas jų laukia be politinės tribūnos?

Lietuva, Rinkimai 2024Raimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Seimo nariai
Į seimą nesugrįš keli senbuviai. ELTA nuotrauka

Antanas Matulas tvirtina sąmoningai pasitraukęs iš vienmandatės

Po šių rinkimų iš seimo pasitrauks šeši politikai, kurie ten dirbo keturias ir daugiau kadencijų. Kai kuriems tai buvo skaudi ir visiškai netikėta patirtis, o kiti palieka parlamentą su ramia širdimi, teigdami, jog atėjo tinkamas metas atsitraukti. Juos pakeis 60 naujai išrinktų seimo narių, kuriems tai bus pirmasis etapas seime, taip pat dalis politikų sugrįš po pertraukos.

Antanas Matulas , dirbęs Seime 24 metus, planuoja grįžti į medicinos sritį. Jo žodžiais, jis jau bando atnaujinti savo mediko licenciją ir ketina galbūt kurį laiką dar padirbėti gydytoju.

Politikas teigė, jog savo noru atsisakė kandidatuoti vienmandatėje rinkimų apygardoje, nors joje prieš tai laimėjo šešis kartus[1]:

„Na, tiesiog pajutau, kad galbūt reikia užleisti vietą kitam jaunesniam, su naujomis idėjomis, su naujesne energija ir tą padariau. Tiesa, buvau likęs sąraše, bet vienmandatės atsisakiau sąmoningai.“
Antanas Matulas
Antanas Matulas. ELTA nuotrauka

Matulas tvirtina, kad nesigaili praleistų metų politikoje ir didžiuojasi prisidėjęs prie šalies laisvės:

„Mano manymu, padariau nemažai darbų, bet svarbiausia, kad Lietuva – laisva, turime gražius laisvus rinkimus, valdžios keičiasi be jokių skandalų, be jokių įtampų, be jokių mitingų.“

Į seimą neišrinktas Kęstutis Masiulis: „Gyvenimą gyvensiu“

Vienas iš pasitraukiančių – konservatorius Kęstutis Masiulis, kuris Parlamento koridoriais vaikščiojo net 16 metų.

„Ką veiksiu? Gyvensiu gyvenimą“, – taip apie savo ateitį jis kalbėjo su BNS žurnalistais.

Buvęs Mykolo Romerio universiteto dėstytojas ir Valstybinio valdymo fakulteto dekanas atviravo, kad sugrįžti į akademinį gyvenimą jam gali būti iššūkis ir gerai nežino, kur galėtų ieškoti darbo.

„Ne taip lengva tokio amplua žmogui kaip aš persigalvoti, grįžti į akademinį gyvenimą, būti profesoriumi po 16 metų pertraukos. Net į konkursą negaliu paduoti dokumentų, nes neturiu per 16 metų jokių tekstų, tyrimų, monografijų,“ – pripažino jis, pabrėždamas, kad nebeturi ryšių su šiuolaikine akademine aplinka.
„Esu atsilikęs nuo akademinės terpės, nūdienos. Eiti pas ką nors prašytis padėjėju būtų savęs nuvertinimas. Manau, kad buvau geras, stiprus politikas, perrinktas keturias kadencijas iš eilės“, – pridūrė jis, regis neįsivaizduodamas savęs jokiose žemesnėse pareigose.
Kęstutis Masiulis
Kęstutis Masiulis. Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotrauka

K. Masiulis įsitikinęs, jog į seimą nepateko tik dėl kitų politikų veiksmų ir VSD: „Juk ne žurnalistai atranda Landsbergio vilas“

K. Masiulis atvirai kalbėjo apie priežastis, lėmusias jo pralaimėjimą. Anot jo, dėl visko kaltos nešvarios vidinės intrigos: rinkimų sąrašo reitingavimas partijoje esą buvo iškreiptas ir virto tam tikrų grupių manipuliacijomis. Jis teigė, jog vienos frakcijos balsų perteklius užtikrino, kad kandidatų reitingavimas nebuvo visiškai skaidrus. Pasak politiko, jis matė neteisybę, tačiau pasirinko neieškoti paramos iš partijos lyderių.

„Jeigu Kauno rajone, kur yra nepilnas šimtas Tėvynės Sąjungos narių, jie staiga iš kažkur surado tūkstantį su viršum balsuotojų, ir jie visi kaip vienas balsuoja (…). Paskui I. Šimonytė (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų sąrašo vedlė, premjerė – BNS) keletą žmonių tempė už ausų. (…) Nelėkiau pas I. Šimonytę, nevizginau uodegos, kad mane pakeltų, taip ir išėjo, likau laisvu mąstytoju, tokiu ir būsiu,“ – taip savo situaciją apibūdino politikas.

Šįkart partijos sąraše Masiulis buvo įrašytas 43-uoju numeriu, tačiau po reitingavimo pakilo į 31-ąją vietą. Visgi to neužteko, kad būtų išrinktas, mat į seimą buvo išrinkti 28 konservatoriai.

„Kas iš to, kad turi gerus duomenis, turi gerai veikiančią galvą, esi veržlus, gali diskutuoti, gali juokauti, turi gerą humoro jausmą, kas tinka politikoje šiaip ir ko neturi labai daug aplinkinių kolegų, tarp jų ir iš mūsų partijos. Ir tu esi už borto“, – su nuoskauda kalbėjo K. Masiulis.
„Buvau tinkamas tokį darbą dirbti“, – sakė politikas.

K. Masiulis teigė, kad kitų partijų atstovų susivienijimas prieš konservatorius, prezidento neigiama nuomonė apie partiją bei pačių konservatorių skandalai taip pat prisidėjo prie nesėkmės. Jo manymu, informacija apie G. Landsbergio vilas ir skrydžius viešumoje pasklido per tam tikrus žurnalistus, gavusius medžiagą iš VSD:

„Už prezidento nugaros matau šmėžuojantį VSD. Juk ne žurnalistai atranda Landsbergio vilas, kurios jau keleri metai registruotos ir niekam neįdomios, skrydžius. Čia kažkas turi disponuoti informacija, kas skrido, kokiu lėktuvu ir atnešti įtakos agentui, kuris vadinasi žurnalistu, ir atiduoti. Tada kilo vienas skandalas, antras, trečias.“

Seime nebedirbsianti V. Aleknaitė-Abramikienė: „turiu teisę ir trupučiuką gyvenimu pasidžiaugti“

Vilija Aleknaitė Abramikienė
Vilija Aleknaitė Abramikienė. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Kita parlamento senbuvė, Vilija Aleknaitė-Abramikienė, dirbusi šešias kadencijas, taip pat pasitraukia iš politikos dėl nesutarimų su partijos vadovybe. Anot jos, šiuose rinkimuose ji nevykdė aktyvios rinkimų kampanijos, nes nebematė jokios prasmės:

„Nebuvau aktyvi šiuose rinkimuose, buvau sąraše, bet rinkimų kampanijos nevykdžiau. Pirmiausia, man atrodė, kad nėra prasmės, nes po tarybos posėdžio buvau nuleista sąraše žemyn mano vadovybės ir (…) supratau, kad tokia jų valia ir nesistengiau savęs ryškinti. Ne paslaptis, kad su dalimi partijos vadovybės mano santykiai – ne patys geriausi, tai aš jiems tiesiog netrukdžiau.“

Ji teigė, kad neturi jokių ateities planų:

„Kol kas neturiu jokių planų, juoba dėl politinės veiklos, neturiu tautos mandato ją tęsti. Galų gale turiu teisę ir trupučiuką gyvenimu pasidžiaugti“.

Prieš tai V. Aleknaitė-Abramikienė dirbo tuometinės Lietuvos konservatorijos, kuri dabar pervadinta į Muzikos akademiją. Tačiau pati politikė sako, jog grįžti nebegali:

„Muzika yra kaip meilė, jeigu ją palieki keliems dešimtmečiais, grįžti pas ją labai sunku.“

Edmundas Pupinis nesibaimina „grįžti į gyvenimą“

Edmundas Pupinis
Edmundas Pupinis. Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotrauka

Ketvirtas iš seimo koridoriuose nebešmėžuosiančių konservatorių yra Edmundas Pupinis, kuris seime dirbo keturias kadencijas su pertrauka. Anot jo, sunkių darbo paieškų šis etapas nesukels – jis įsitikinęs, kad kas nori dirbti, tikrai darbą ras.

Jis jau yra išbandęs tiek verslo, tiek švietimo sektorius, kai turėjo pertrauką politikoje. E. Pupinis sako, jog, „grįžta į gyvenimą“ ne pirmą kartą, todėl nesibaimina pokyčių.

Neišrinktas į seimą V. Bukauskas ruošiasi pailsėti ir „įkvėpti šviežio oro“

Valentinas Bukauskas
Valentinas Bukauskas. ELTA nuotrauka

Valentinas Bukauskas, buvęs „darbiečių“ narys, paliks parlamentą po penkių kadencijų. Šiuose rinkimuose dalyvavęs savarankiškai, jis nesulaukė pakankamo rinkėjų palaikymo. Tiesa, politikas dar nežino ką veiks, nes nesusidėliojo ateities planų:

„Bet kokiu atveju reikės pailsėti, įkvėpti šviežio oro ir kokia nors veikla užsiimsiu.“

Telšiuose keturis kartus vienmandatėje apygardoje išrinktas politikas šįkart rinkėjų pasitikėjimo negavo, tačiau į šią situaciją žiūri ramiai, pripažindamas, jog bendruomenė pasirinko kitą kandidatą.

Algimantas Dumbrava sako atsisveikinantis su didžiąja politine karjera

Algimantas Dumbrava
Algimantas Dumbrava. Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotrauka

Algimantas Dumbrava, šiuose rinkimuose laimę mėginęs kaip „valstiečių“ kandidatas, teigia pilnai atsisveikinantis su didžiąja politika, taip pabrėždamas, kad vėliau nebesieks dar vienos kadencijos. Jis teigia, kad savo amžiuje ir po ilgos politinės karjeros atėjo metas tiesiog pailsėti:

„Pensinis amžius, didžioji politinė karjera baigta, apie politinę karjerą tikrai nebegalvoju, pirmiausia norėčiau pailsėti.“

Tiesa, A. Dumbrava visgi neatmeta galimybės dalyvauti savivaldos lygio veikloje. Palikdamas parlamentą, A. Dumbrava viliasi, kad naujieji politikai labiau įsiklausys į žmonių rūpesčius:

„Palieku Seimą ramia širdimi. Nors gal ir ne su visai ramia širdimi, norisi, kad naujas Seimas, nauja politikų karta rūpintųsi Lietuva, labiau atsižvelgtų į žmonių rūpesčius, labiau juos girdėtų, nes dabar truputį viskas paviršutiniškai daroma. Norėtųsi didesnės empatijos ir jautros.“

77.lt primena, jog į seimą po šių metų rinkimų ateina daugybė naujokų. O seimą paliekantys parlamentarai gaus dosnias išeitines išmokas, kurių galėtų pavydėti bet kuris paprastas darbuotojas. Tam jau numatyta skirti 1 mln. 575 tūkst. eurų.