Į Europos parlamentą pakliūti gali būti lengviau: pritariama kartelės mažinimui

Rinkimai 2024Pranešimas spaudai
Suprasti akimirksniu
ES parlamentas
Seimo komitetas sutinka iki 5 proc. sumažinti patekimo į EP kartelę jungtiniam kandidatų sąrašui. Unsplash nuotrauka

Seimo komitetas sutinka iki 5 proc. sumažinti patekimo į EP kartelę jungtiniam kandidatų sąrašui

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas pritarė Rinkimų kodekso pataisoms, siūlančioms nuo 7 proc. iki 5 proc. sumažinti patekimo į Europos Parlamentą (EP) kartelę jungtiniam kandidatų sąrašui.

Taip pat Rinkimų kodekse planuojama numatyti, kad pagal rinkimų kvotas nepaskirstyti mandatai būtų skirstomi po vieną kandidatų sąrašams, dalyvaujantiems skirstant mandatus, vietoj šiuo metu numatyto skirstymo kandidatų sąrašams, gavusiems mandatų.

Vertindamas šias kodekso nuostatas trečiadienį komiteto posėdyje jas rengęs Seimo narys Andrius Vyšniauskas pripažino, kad parlamentarams teks spręsti sudėtingą matematinį uždavinį.

„Manau, kad turėsime paprašyti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) detalios ekspertinės matematinės išvados”, – sakė jis.

Ragina skubiai taisyti Rinkimų kodeksą, kad Lietuva išvengtų galimų pažeidimų procedūrų

Pritardama Rinkimų kodekso pataisoms Seimo narė Rita Tamašunienė kvietė skubiai jį taisyti, kad Lietuva išvengtų galimų pažeidimų procedūrų.

Tuo tarpu Seimo narys Audrius Petrošius siūlė priimti sprendimą tik dėl 5 proc. kartelės, o „į kitas peripetijas, prasidėjus politinės kampanijos laikotarpiui, nesikišti“.

„Sprendimai, kurių reikalauja europinė teisė, tai yra kartelės nustatymas, turi būti dabar įgyvendinti. O po rinkimų siūlau sugrįžti prie kitų dalykų“, – kvietė jis.

Jo siūlymą palaikė 5 komiteto nariai, 7 pasisakė už visas A. Vyšniausko pateiktas Rinkimų kodekso pataisas.

Seimui priėmus parlamentaro konservatoriaus Andriaus Vyšniausko pateiktas Rinkimų kodekso pataisas, kandidatų sąrašas arba jungtinis kandidatų sąrašas galėtų gauti mandatų, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Tokiu būdu būtų atsižvelgta į Europos Sąjungos (ES) teisės aktus, numatančius, kad valstybės narės gali nustatyti minimalią vietų į EP paskirstymo ribą, tačiau ši riba negali viršyti 5 proc. atiduotų galiojančių balsų.

Kovo 10 d. šis dokumentas sulaukė Seimo pritarimo po pateikimo. Už balsavo 91 parlamentaras, prieš – 1, susilaikė 7 Seimo nariai. Į plenarinį posėdį Rinkimų kodekso pataisos sugrįš balandžio mėnesį.

Dėl galimo prieštaravimo ES teisei opozicijos atstovai kreipėsi į Seimo pirmininkę

Kaip 77 jau skelbė, dėl galimo prieštaravimo ES teisei opozicijos atstovai kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, Teisės ir teisėtvarkos, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetus, prašydami skubiai pakoreguoti šį teisės aktą.

Kreipimąsi pasirašė Mišriai Seimo narių grupei atstovaujančios parlamentarės Rita Tamašunienė ir Agnė Širinskienė, „darbietis“ Andrius Mazuronis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narė Guoda Burokienė. Jie prašė neatidėliotinai taisyti „Rinkimų kodekso klaidas, eliminuoti teisines dviprasmybes ir organizuoti Europos Parlamento (EP) rinkimus Lietuvoje pagal įgyvendinamuosius ES teisės aktus“.

Anot opozicijos, pakeitus Rinkimų kodekso nuostatas, reglamentuojančias rinkimus į EP, būtų išvengta pažeidimų procedūros Lietuvai. Seimo opozicijos teigimu, dabartinė rinkimų į EP tvarka diskriminuoja mažas politines jėgas, nes mandatų skaičiavimo tvarka, jos vertinimu,yra nesąžininga ir palankesnė didelėms politinėms jėgoms.

Rinkimų kodeksas yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, todėl jo keitimo procedūra yra sudėtingesnė. Jis gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 85 visų Seimo narių balsų dauguma.EP rinkimai Lietuvoje vyks šių metų birželio 9 dieną.

Parengta remiantis ELTA.