Suprasti akimirksniu
  • Vokietiją pasiekė mirtinas virusas iš Ruandos
  • Marburgo virusas siaučia Ruandoje
  • Marburgo viruso mirtingumo rodikliai gali siekti beveik 90 proc.
Šaltiniai
Hamburgas
Hamburgo stoties darbas stojo dėl galimai Marburgo virusu užsikrėtusių keleivių. Jannik/Unsplash nuotrauka

Vokietiją pasiekė mirtinas virusas iš Ruandos

Hamburgo centrinėje stotyje federalinė policija kelioms valandoms uždarė 7 ir 8 traukinių platformas, o keleiviai turėjo nedelsiant palikti peronus. Skelbiama, kad toks chaosas kilo dėl to, kad viename traukinyje, važiuojančiame iš Frankfurto vyko du, mirtinu Marburgo virusu galintys sirgti keleiviai[1].

Kaip skelbia vokiečių žiniasklaida, Marburgo virusu galimai užsikrėtę asmenys – 26-erių vokietis, medicinos studentas ir jo mergina. Trečiadienio popietę vyras ir moteris kartu įlipo į ICE traukinį, iš Frankfurto vykstantį į Hamburgą. Remiantis pirminiais pranešimais, Kelionės traukiniu metu jiems abiem pasireiškė simptomai, panašūs į gripo.

Teigiama, kad galimai Marburgo viruso simptomus pajutęs vyras anksčiau lankėsi Ruandoje, kur šiuo metu fiksuojamas didžiulis šio viruso protrūkis. Ten vokietis bendravo su asmeniu, kuriam vėliau oficialiai diagnozuotas šis susirgimas. Uždarius dalį Hamburgo centrinės stoties, galimai infekuota pora buvo nugabenti į Eppendorfo universitetinę ligoninę (UKE), kur yra specializuojamasi tropinių ligų srityje. Taip pat buvo konfiskuotas bei izoliuotas ir poros bagažas.

Tuo pačiu traukiniu kaip ir Marburgo virusu galimai sergantys žmonės dar važiavo apie 200 keleivių. Federalinė policija šiuo metu registruoja jų duomenis ir tiria, kas bendravo su dviem įtariamais užsikrėtusiais keleiviais.
Užsikrėtę asmenys buvo izoliuoti, sulaikytas ir jų bagažas, fiksuojami bendrakeleiviai. Jan Kopriva/Unsplash nuotrauka
Užsikrėtę asmenys buvo izoliuoti, sulaikytas ir jų bagažas, fiksuojami bendrakeleiviai. Jan Kopriva/Unsplash nuotrauka

Marburgo virusas siaučia Ruandoje

Rytų Afrikoje esančioje Ruandoje virusas pasiglemžė jau 9 asmenų gyvybes, dar 27 yra patvirtintas užsikrėtimas. Ruandos sveikatos apsaugos ministerija teigė, kad iki 300 asmenų yra laikomi kaip patvirtintų užsikrėtimo atvejų kontaktiniai asmenys, jie yra izoliuoti ir atidžiai stebimi[2].

Ruandos valdžios institucijos jau ėmėsi priemonių Marburgo viruso plitimui šalyje kontroliuoti. Butarės universitetinės mokomosios ligoninės generalinio direktoriaus pareigas einantis Kristianas paskelbė, kad pagal naująsias priemones reikalaujama, jog sveikatos priežiūros įstaigos įgyvendintų itin griežtus pacientų, kuriems pasireiškia Marburgo viruso simptomai, priėmimo ir gydymo protokolus, taip pat laikytųsi infekcijos prevencijos ir kontrolės priemonių.

Remiantis sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtomis gairėmis, artimiausias 14 dienų uždrausta lankyti hospitalizuotus pacientus, o pacientui vienu metu leidžiama bendrauti tik viena slaugytoja. Mirties nuo Marburgo atveju, ministerija taip pat uždraudė šeimų bei artimųjų susibūrimus, mirusiojo palydų eisenas. Teigiama, kad laidotuvėse galės dalyvauti ne daugiau kaip 50 žmonių, o atviri karstai yra griežtai draudžiami tiek namuose, tiek bažnyčiose ar laidotuvių namuose.
Ruandoje jau pradėtos taikyti specialios viruso valdymo priemonės. Towfiqu Barbhuiya/Unsplash nuotrauka
Ruandoje jau pradėtos taikyti specialios viruso valdymo priemonės. Towfiqu Barbhuiya/Unsplash nuotrauka

Marburgo viruso mirtingumo rodikliai gali siekti beveik 90 proc.

Marburgo virusas (MARV) yra itin pavojingas virusas, priklausantis filovirusų šeimai, kuriai taip pat priklauso ir Ebola virusas. Jis sukelia sunkią hemoraginę karštligę, vadinamą Marburgo viruso liga. Viruso sukelta liga pirmą kartą pasireiškė 1967 m. tarp laboratorijos darbuotojų Marburge, Hesene.

Šis virusas plinta tiesioginiu kontaktu su infekuoto asmens kūno skysčiais, tokiais kaip kraujas, seilės, šlapimas, prakaitas ar kiti sekretai. Virusas taip pat gali plisti per užterštus paviršius ar daiktus, pavyzdžiui, įrankius, įrangą arba rūbus. Gamtoje Marburgo virusas aptinkamas šikšnosparniuose, ypač vaisėdžiuose šikšnosparniuose.

Marburgo virusas pasireiškia staiga ir pasižymi šiais simptomais:

  • Dideliu karščiavimu;
  • Itin stipriu galvos skausmu;
  • Raumenų skausmu;
  • Nuovargiu;
  • Viduriavimu, pilvo skausmais, pykinimu ir vėmimu.
Maždaug po savaitės, ligos eiga tampa sunkesnė. Tuomet Marburgo virusas pasireiškia sunkia hemarogine būkle, kai žmogui prasideda kraujavimas iš gleivinių, akies baltymo ar vidaus organų. Kai kuriais atvejais pasireiškia ir kraujavimas iš nosies, dantenų, kraujuojantis vėmimas ar viduriavimas su krauju.

Marburgo viruso simptomai gali būti panašūs į kitų infekcinių ligų, todėl diagnozė dažnai reikalauja laboratorinių tyrimų. Deja, bet šio viruso mirtingumo rodikliai yra itin aukšti ir gali svyruoti nuo 24 % iki net 88 % ar 90 %, priklausomai nuo protrūkio ir gydymo prieinamumo. Vidutinis mirtingumas paprastai siekia apie 50 %.

Be to, specifinio gydymo ar vakcinos prieš Marburgo virusą šiuo metu nėra. Gydymas daugiausia yra simptominis, tai reiškia, kad siekiama palengvinti simptomus ir palaikyti gyvybines funkcijas: vykdoma dehidratacijos kontrolė, kraujospūdžio palaikymas, kraujavimų stabdymas.

Siekiant išvengti užsikrėtimo Marburgo virusu rekomenduojama laikytis asmeninės higienos taisyklių, vengti sąlyčio su laukiniais gyvūnais, ypač jų mėsa, išmatomis, kūno skysčiais ir atliekomis.

Sveikatos priežiūros įstaigose jų darbuotojai turėtų griežtai laikytis infekcijų kontrolės procedūrų, naudoti tinkamas asmenines apsaugos priemones ir užtikrinti, kad būtų laikomasi taisyklių tam, kad būtų išvengta viruso plitimo tarp pacientų ir sveikatos priežiūros personalo. Be to, net laidojant asmenį, kuris mirė nuo Marburgo viruso, būtina laikytis specialių apsaugos priemonių: tiesioginis sąlytis su lavonu yra didelis užsikrėtimo veiksnys.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Marco Zitlow, Noel Altendorf. Virus-Angst am Hamburger Hauptbahnhof bild.de