Gyvenimo įgūdžių pamokų Seimui panaikinti nepavyko: kam tarti „ačiū“ (balsavimo rezultatai)

Lietuva, ŠvietimasEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Seimas
Parlamentarai atmetė Švietimo įstatymo pataisų projektą. Juliaus Kalinsko/ELTA nuotrauka

Nevieningai balsavo ir opozicija, ir patys valdantieji

Praėjusios savaitės antradienį Seimas atmetė opozicinių frakcijų siūlymą išbraukti lytiškumo ugdymo temą iš plačiai nuskambėjusios Gyvenimo įgūdžių programos (GĮP) ir vietoje to jį įtraukti į etikos arba tikybos pamokas paliekant tėvams pasirinkimą. „Laisvietė“ Ieva Pakarklytė apskritai stebėjosi, kaip seimūnai rimtais veidais tokį kompromisinį variantą svarstė, o A. Veryga patarė tėvams plačiau pasidomėti, kas gi tiems vaikams šioje paslaptingoje pamokoje iš tiesų dėstoma ir kieno gi pavardės puikuojasi rekomenduojamos literatūros sąrašuose.

Už įstatymo projektą balsavo 56 Seimo nariai, susilaikė – 23, prieš buvo 43 parlamentarai.

balsavo šie opozicijos atstovai: Valius Ąžuolas, Zigmantas Balčytis, Rima Baškienė, Tomas Bičiūnas, Valentinas Bukauskas, Guoda Burokienė, Algirdas Butkevičius, Algimantas Dumbrava, Viktoras Fiodorovas, Dainius Gaižauskas, Aidas Gedvilas, Ligita Girskienė, Petras Gražulis, Domas Griškevičius, Jonas Jarutis, Liudas Jonaitis, Eugenijus Jovaiša, Dainius Kepenis, Gintautas Kindurys, Asta Kubilienė, Linas Kukuraitis, Deividas Labanavičius, Andrius Mazuronis, Kęstutis Mažeika, Rūta Miliūtė, Laima Mogenienė, Laima Nagienė, Aušrinė Norkienė, Česlav Olševski, Andrius Palionis, Beata Pietkiewicz, Jonas Pinskus, Eugenijus Sabutis, Matas Skamarakas, Artūras Skardžius, Saulius Skvernelis, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus, Giedrius Surplys, Rimantė Šalaševičiūtė, Robertas Šarknickas, Agnė Širinskienė, Vilija Targamadzė, Tomas Tomilinas, Stasys Tumėnas, Juozas Varžgalys, Aurelijus Veryga, Antanas Vinkus, Remigijus Žemaitaitis, konservatoriai Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Audronius Ažubalis, Paulius Saudargas, Mindaugas Skritulskas, liberalai Juozas Baublys, Jonas Varkalys bei „laisvietis“ Artūras Žukauskas.

PRIEŠ balsavo konservatoriai Andrius Navickas, Justas Džiugelis, Žygimantas Pavilionis, Agnė Bilotaitė, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Ingrida Šimonytė, Algis Strelčiūnas, Liuda Pociūnienė, Emanuelis Zingeris, Jurgita Šiugždinienė, Jurgita Sejonienė, Arvydas Pocius, Linas Slušnys, Irena Haase, Sergejus Jovaiša, Monika Navickienė, Kęstutis Navickas, Matas Maldeikis, Kęstutis Masiulis, Andrius Vyšniauskas, Paulė Kuzmickienė, Vytautas Kernagis, Andrius Kupčinskas, Bronislovas Matelis, „laisviečiai“ Kasparas Adomaitis, Monika Ošmianskienė, Tomas Vytautas Raskevičius, Aušrinė Armonaitė, Vytautas Mitalas, Marius Matijošaitis, Ewelina Dobrowolska, Morgana Danielė, Ieva Pakarklytė, Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovai Simonas Gentvilas, Eugenijus Gentvilas, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Andrius Bagdonas, Edita Rudelienė, Viktoras Pranckietis, opozicijai priklausantys „darbietis“ Valdemaras Valkiūnas, socialdemokratai Orinta Leiputė, Julius Sabatauskas ir Dovilė Šakalienė.

Balsavimas
Balsavimo rezultatų ekrano nuotrauka

Negalėjo patikėti, kad pasiūlymas apskritai pasiekė posėdžių salę

Tuo tarpu Laisvės frakcijos narė Ieva Pakarklytė stebėjosi, kaip apskritai parlamentarai ėmė svarstyti tokio pobūdžio siūlymą.

„Sunku patikėti, bet tokį pasiūlymą vakar rimtais veidais seimūnai ir seimūnės svarstė posėdžių salėje. Ir visai nedaug trūko, kad projektui būtų pritarta“, – teigė ji.

Politikė pridūrė, kad GĮP privalo būti neiškraipyta ir vykti „pilna apimtimi“.

„Turime galvoti apie vaiko interesus ir suteikti reikalingą informaciją atitinkamai pagal vaiko/paauglio amžių“, – įsitikinusi I. Pakarklytė.

I. Pakarklytės pasisakymas
„Laisvietė“ stebėjosi opozicijos inicijuotu siūlymu dėl GĮP. Ievos Pakarklytės/„Facebook“ paskyros ekrano nuotrauka

Biologinė asmens lytis – tik vienas iš jo tapatybės dedamųjų

Dar rugsėjį buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neslėpė, kad Gyvenimo įgūdžių programoje vakarietiškame kontekste yra ir „daug gerų dalykų“. Visgi, tėvai linkę daug ką praleisti pro akis, o šį dalyką dėstantys mokytojai – tam nėra kompetentingi.

„Ten visko tiek, kad realiai norint toms temoms pasiruošti turbūt reikėtų baigti atskirą aukštąjį mokslą ir įgyti tokio dalyko mokytojo kvalifikaciją. Temos labai sudėtingos, daug svarbių detalių. Nesvarbu ar kalbam apie civilinę saugą, ar emocinę sveikatą, ar kitus svarbius dalykus. 
Mokytojų tam niekas nerengė. Taškas. Dėstyti jau reikia dabar, o tai jau savaime yra profanacija“, – rašė A. Veryga.

Politikas pridūrė, kad viename iš vaikams rekomenduojamų literatūros šaltinių yra aptariamas ir biologinės lyties apibrėžimas, kuriame slypi ir dar vienas naujadaras, kaip antai – teisinė lytis. Pasak šio apibrėžimo, biologinė lytis tėra… „vienas iš keleto su asmens lytine tapatybe susijusių dedamųjų aspektų“.

Taipogi svarbios literatūros sąraše puikuojasi ir konservatoriaus Lino Slušnio inicialai ir knyga, pavadinimu „Ką gali mokytojai“.

A. Verygos pasisakymas
Prie rekomenduojamos literatūros ir L. Slušnio knyga. Aurelijaus Verygos/„Facebook“ paskyros ekrano nuotrauka

Švietimo įstatymo pataisos tėvams būtų suteikusios galimybę pasirinkti

Aiškinamajame projekto rašte buvo nurodyta, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), poįstatyminiais aktais įgyvendindama privalomojo pobūdžio Gyvenimo įgūdžių programą, apribojo tėvų teises pagal savo įsitikinimus parinkti ugdymo kryptį vaikui, o mokyklos teturi vieną privalomos programos variantą, kuris daliai tėvų neatrodo priimtinas.

„Kitaip tariant, konstitucinės tėvų teisės nevaržomai rūpintis doroviniu auklėjimu realizavimo sąlygos, jų apimtis turi būti aiškiai įvardintos įstatyme“, – nurodo projekto iniciatoriai[1].

„Siekiant, kad tėvai turėtų galimybes pasirinkti ir taip realizuoti jiems suteiktas konstitucines teises, yra svarbu įstatymu įvirtinti ministerijos pareigą užtikrinti tėvų pasirinkimo galimybę ir pagrindinius jos realizavimo būdus, o taip pat, vertinant vaiko teisių aspektu, garantuoti, kad visi vaikai gautų jų amžiaus tarpsnį atitinkantį lytiškumo ugdymą“.