„Google“ pristatė naujovę, kuri ateityje gali pakeisti gydytojus

Medicina, Mokslas, Pasaulis, Šiandien, Sveikata, TechnologijosG. B.
Suprasti akimirksniu
Medicina
Naujovė gali sukelti revoliuciją medicinoje. Online marketing/Unsplash nuotrauka

Dirbtinis intelektas nustatinės Jūsų ligas

Galimybė saugiai diagnozuoti ligą ar sveikatos pakitimus patiems gali tapti jau visiškai netolima ateitimi. „Google“ pristatė dirbtinio intelekto technologija grįstą įrankį, kuris leidžia stebėti odos, plaukų ir nagų būklę bei pastebėti įvairius pakitimus, signalizuojančius apie negalavimus.

Technologijų milžinės surengtoje kasmetinėje kūrėjų konferencijoje „Google IO“, pristatytas „dermatologo pagalbininko įrankis”, kuris Europoje gali pasirodyti dar šiais metais[1].

BBC skelbia, jog vis daugiau ekspertų garsiai pasisako, kad dirbtinio intelekto įtraukimas ir pritaikymas medicinos srityje gali tapti raktu į sėkmę kovojant su vėžiu ar kitomis ligomis, kartu lengvinant ir ligų diagnostikos procesus.

„Google“ pateikus savo nuotraukas bus galima idetifikuoti beveik 300 ligų

Naujoji „Google“ technologija „Derm Assist“, dirbtinio intelekto dėka, gali atpažinti net 288 odos ligas. Būsimi vartotojai turės prisijungti prie savo „Google“ paskyros, į „Derm Assist“ programą įkelti nuotrauką, signalizuojančią apie sveikatos būklės problemas bei atsakyti į klausimus apie jaučiamus simptomus ir nusiskundimus[2].

Technologija išanalizuos informaciją ir sugeneruos galimų ligų atitikmenų sąrašą. Paslauga bus nemokama visiems interneto vartotojams, nesvarbu, ar jie yra „Google“ vartotojai, ar ne.

BBC rašo, jog šiai technologijai sukurti  prireikė trejų metų nuolatinių bandymų, kurių metu buvo analizuojami milijonai vaizdinių, išduodančių odos, plaukų ar nagų ligas ir prastą žmogaus savijautą.  

„Derm Assist“ yra grįsta ankstesniais  „Google“ bandymais sukurti programą, kuri galėtų padėti atpažinti vėžio ir tuberkuliozės simptomus. „Google“ atstovai teigia, kad kiekvienais metais milijardai žmonių ieško atsakymų į klausimus dėl odos, plaukų ar nagų problemų ir galimų susirgimų[3]

Portalui „Ft.com” Kalifornijos universiteto profesorius, vidaus ligų specialistas ir „Google Health“ produktų vadovas P. Bui teigė: 

„Odos ligos yra didžiulė problema visame pasaulyje – žmonės kreipiasi į „Google“, kad sužinotų savo odos problemas. Dauguma atvejų yra išgydomi, tačiau pusė pasaulio gyventojų susiduria su didžiuliu dermatologų paslaugų trūkumu“.

Vis tik, visuomenei naujoji technologija kol kas pristatoma atsargiai ir be milžiniškų lūkesčių. BBC rašo, jog kompanijos atstovai teigia, kad:

„Ši priemonė nėra skirta diagnozei nustatyti.  Tikimės, kad vėliau tai suteiks galimybę gauti autoritetingą diagnozę, kad žinotumėte, kokių tolimesnių žingsnių turite imtis”.

Be kita ko, „Google” apsidraudžia ir privatumo bei duomenų apsaugos klausimais ir tikina, jog nenaudos įkeltų fotografijų ir vaizdų reklaminiams ar kitiems tikslams, o įkeltas turinys bus naudojamas tik programos algoritmo tobulinimui ir tik vartotojams davus aiškų leidimą.

Medicinos ir mūsų sveikatos ateitis remiasi technologiniu progresu

„Google” pristatyta inovacija toli gražu nėra pirmasis bandymas dirbtinį intelektą pasitelkti sveikatos priežiūros srityje, tačiau tai yra svarus žingsnis, įgalinant visuomenę labiau rūpintis asmenine sveikata ir gerove, kartu mažinant medicinos personalo darbų krūvį. 

Tai gali išgelbėti daugybę žmonių, kurie pastebėję pirmuosius ligos ar negalavimo simptomus vengia kreiptis į medikus, o informacijos ieško savarankiškai, užsiima savidiagnostika, kuri dažnai nėra tikslinga.

Šiuo metu aiškiai komunikuojama, jog sėkmės atveju, naujoji technologija nepakeis apsilankymo pas gydytoją, o veikiau taps veiksmingesne, tikslesne ir saugesne alternatyva informacijos paieškai internete. 

Šiuo metu „Google“ aktyviai bendradarbiauja su Stanfordo universiteto tyrimų komanda, siekiant patikrinti kaip naujoji technologija veiktų bendroje sveikatos priežiūros sistemoje.

Kaip skelbia „thenationalnews.com”, naujiena apie „Derm Assist“ įrankį būtent dabar paskelbta neatsitiktinai: gegužė yra mėnuo, kai visuomenei primenama apie odos vėžio rizikas ir pavojus. O diskusijos šia tema iš ties reikalingos: melanoma patenka į mirtingiausių vėžio formų penketuką, o pasak Amerikos vėžio draugijos, 2020-ais vien JAV buvo nustatyti beveik 325 tūkst. melanomos atvejų, iš kurių 57 tūkst. buvo mirtini.