Suprasti akimirksniu
  • Dainininkė Demi Lovato praneša skandalingą naujieną – nelaiko savęs nei vyru nei moterimi
  • PSO palaiko genderizmo ideologija - lytis su amžiumi gali keistis 
  • Ideologija propoguojama LGBT bendruomenių
Šaltiniai
Vyro ir moters ženklas ant sienos
Dabar populiaru nesijausti nei vyru, nei moterimi. Timo Mossholderio/Unsplash nuotrauka.

Dainininkė Demi Lovato praneša skandalingą naujieną – nelaiko savęs nei vyru nei moterimi

Demi Lovato, išgarsėjusi kaip paauglių kino žvaigždė ir viena populiariausių pastarojo dešimtmečio dainininkių savo socialinio tinklo „Twitter" paskyroje paskelbė, kad save priskiria nebinarinei lyčiai. Prie įrašo pridėtas ir pusantros minutės vaizdo įrašas kuriame dainininkė pasakoja kodėl priėmė tokį sprendimą:

 „Aš tai darau dėl tų, kurie nesugebėjo pasidalinti šia patirtimi, kas iš tikrųjų vyksta su artimaisiais. Prašau ir toliau gyventi savo tiesose ir žinoti, kad siunčiu jums visiems daug meilės“.

Demi Lovato 2018 m. „YouTube" dokumentinėse serijose: „Demi Lovato: Dancing With the Devil“, prisipažįsta apie beveik mirtiną narkotikų perdozavimą[1], dėl kurio jai teko atsidurti ligoninėje. Šis įvykis anot jos stipriai pakeitė dabartinį gyvenimą. Bet ji nepalūžo ir šiuo metu yra tam tikroje savęs pažinimo kelionėje, bando rasti būdų kaip geriau save realizuoti.  Pasakoja apie savo jaunystę, įtampą, psichologines problemas ir prievartą kurią teko patirti. Dainininkė užsimena, kad narkotikų perdozavimas iš tikrųjų paskatino pažadinti jos lytinę tapatybę, sakydama:

„Jaučiu, kad priežastis to, kodėl taip nutiko yra dėl tiesos ignoravimo kas aš esu. Iš tikrųjų tai tik norėdavau įtikti stilistams, komandos nariams, vieniems ar kitiems, net gerbėjams, kurie norėjo, kad aš būčiau seksuali, moteriška popmuzikos žvaigždė“.

PSO palaiko genderizmo ideologija - lytis su amžiumi gali keistis 

Pagal Pasaulio Sveikatos Organizacijos pateikiamą apibrėžimą[2] lytis yra laikoma socialiniu konstruktu. Kitaip sakant lytis nepriklauso nuo to su kokiais lyties požymiais gimė kūdikis. Kadangi lytis yra socialiai konstruojama, laikui bėgant ji gali keistis. Taip pat lytis apibūdinama kaip hierarchinė struktūra kuri sukuria nelygybę. Lyčių diskriminacija kertasi su kitais diskriminacijos veiksniais, tokiais kaip etninė priklausomybė, socialinė ir ekonominė padėtis, negalia, amžius, geografinė padėtis, lytinė tapatybė ir seksualinė orientacija.

Kalbant apie žmones kurie nepriskiria savęs nei vyru nei moterimi, tai dar vadinama kaip nebinarinė lytis. LGBT bendruomenėje tokie žmonės įvardijami[3] kaip nei vyriški ar moteriški. Nebinarinės lyties žmonės gali jaustis lyg jie būtų tiek vyrai, tiek moterys arba atvirkščiai, nepriskirti save nei vyru, nei moterimi. Siekiant papraščiau suprasti apie ką vyksta kalba, įvairiuose šaltiniuose tai įvardijama kaip trečioji lytis[4], anglų kalboje naudojamas terminas kaip „genderqueer“[5] arba „agender“. Tai žmonės kurie nesitapatina su viena iš dviejų (vyro ir moters) lytimi.

Kai kurie žmonės priskiriantis save nebinariniai lyčiai nenori, kad į juos būtų kreipiamasi įvardžiais jis, ji, jo ir jos. Tokiu atveju pradedama naudoti neutralius įvardžius, kaip jie, jų. Tai laikoma kaip lyčiai neutralūs tariniai. Visame pasaulyje šioje srityje vyksta įdomių dalykų, pavyzdžiui, lyties požiūriu neutralus įvardis „hen“ 2015 m. buvo įtrauktas[6] į oficialų švedų kalbos žodyną. Vienaskaitinis anglų kalbos įvardis 2015 m. „they“ Amerikoje buvo išrinktas metų žodžiu[7].

Dar įdomiau darosi kuomet Švedijos bažnyčia 2017 m. pradėjo raginti[8] dvasininkus kalbant apie Dievą, vartoti lyčių atžvilgiu neutralią kalbą. Nenaudoti žodžio „jis“. Taigi žmonėms natūraliai kyla klausimas, iš kur gi visa tai ateina ir kodėl taip greitai keičiami šimtmečiais suformuoti ir žinomi reiškiniai. Keičiamos tautų tradicijos, kalba, mokslas ir istorija.

Ideologija propoguojama LGBT bendruomenių

Genderizmas - tai ideologija, teigianti, jog ne lytis nėra įgimta ir ji nesąlygoja buvimą vyru ar moterimi. Anot genderizmo lytis yra asmems pasirinkimas kuris veikiamas aplinkos, kurioje jis gyvena. Žmogus negimsta vyru ar moterimi, lytis pasirenkama ir gali keistis. Objektyvus lyties tapatumas tampa antraeiliu dalyku. Kuriant šeimas ar užmezgant tėvystės ryšius jie nėra grindžiami natūraliais santykiais. 

Pavyzdžiui tokios šeimos įgalina ir taip vadinamą „daugtėvystę“, kai esama keletas biologinių tėvų (gali būti iki keturių). Tuo tarpu natūrali socialinė tėvystė sudaryta iš vieno tėvo ir vienos motinos. Šeimoje kurioje vyrauja daugtėvystė, tėvo ir motinos sąjunga yra mažiau reikšminga, svarbiausiai vertinami individų siekiai ir norai. Šios ideologijos pasekmės vaikams yra neįtikėtinos. Kai kurie gydytojai Amerikoje sveikoms 13 metų mergaitėms atlieka net dvigubas mastektomijas (krūties šalinimo operacija). Tokios operacijos yra pateisinamos[9] po raktiniais žodžiais lyčių disforija (translytiškumu), kuomet mergaitės save identifikuoja kaip berniukus, todėl nori atrodyti kaip berniukai.  

Didžiosios Britanijos vyriausybė net gi atliko tyrimą, kurio buvo siekiamia išsiaiškinti[10], kodėl beveik 4 000% padaugėjo vaikų, norinčių pasikeisti lytį. Turimi duomenys sako, kad jaunimo skaičiai, kurie kreipiasi dėl lyties tapatybės konflikto per pastarąjį dešimtmetį išaugo net 4 415%. Publikuoto tyrimo[11] iš 2017 m. išvados taip pat teigia, kad natūralus vaikų žaislų pasirinkimas nėra įtakojamas vien tik socialinio visuomenės spaudimo. Atlikta 16 tyrimų metaanalizė, dalyvavo per 1 600 vaikų. Nustatyta, kad tiek biologija, tiek aplinka daro įtaką berniukų ir mergaičių žaislų pasirinkimui.

Browno universiteto gydytoja, profesorė Lisa Littman 2018 m. atliko tyrimą[12], kuriame teigiama, kad didžioji dauguma jaunuolių, kurie buvo įvardyti kaip „trans“, turi vieną bendrą bruožą: jie visi buvo tiesiogiai veikiami vieno ar daugiau bendraamžių, kurie neseniai nusprendė, kad yra translyčiai. Be to, šie vaikai, pasak jų tėvų, pastebimai daugiau laiko praleisdavo internete ir socialinės žiniasklaidos tinkluose. Naujausi tyrimai rodo, kad žiniasklaidoje translyčių asmenų rodymas vaidina svarbų vaidmenį „žiniasklaidos užkrėtimo efekte“. Padidėjęs dėmesys translyčiams asmenims žiniasklaidoje normalizuojasi ir akivaizdžiai paveikia jaunąją kartą.

Visos šios išvados prieštarauja dabartinei populiariai genderizmo ideologijos nuomonei, t.y. kad vaikystėje išreikštas lyčių skirtumas yra visiškai nulemiamas vien tik socialinių veiksnių. Socialiniai veiksniai neabejotinai daro milžinišką įtaką ir šie įrodymai aprašyti straipsnio viršuje. Tačiau gaunami duomenys atspindi platesnes psichologijos mokslo išvadas, kad biologija ir socialiniai veiksniai tarpusavyje sąveikauja. Lytis yra tik dalinai konstruojama aplinkos ir tai nėra tik visuomenės suformuotas darinys, kaip teigia genderizmo šalininkai.