- „LGBTQ+ Lietuva“ Feisbuko grupė priima net trylikamečius
- LGBTQ+ Feisbuko grupę valdo Lietuvos gėjų lygos aktyvistai
- „LGBT+ friendly“ grupėje šešiolikmečiai gali matyti bei skelbti seksualinį turinį, ieškoti pažinčių
- Lietuvos šeimų sąjūdis įžvelgė su įstatymais prasilenkiančią LGBT organizacijų veiklą
„LGBTQ+ Lietuva“ Feisbuko grupė priima net trylikamečius
Internete pilna įvairaus tipo grėsmių, dėl kurių tėvai turėtų perspėti savo atžalas ir mokyti jas, kaip reikėtų elgtis kibernetinėje erdvėje. Tačiau veikiausiai retas tėvas ar mama nutuokia, jog jų nepilnamečiai vaikai be didelio vargo gali prieiti prie seksualinio turinio bei seksualizuotų diskusijų net ir nevaikščiodami po tokio turinio suaugusiems skirtas svetaines. Viskas vyksta čia pat, nekaltai atrodančiame Feisbuke.
Dvi nepilnamečius vaikus viliojančias LGBTQ grupes atrado Lietuvos šeimų sąjūdžio narė Daiva Narkevičiūtė[1]. Nors Lietuvoje vis dar galioja Lietuvos Respublikos nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas, į „Lgbtq+ lietuva n 13“ Feisbuko grupę yra priimami vos trylikos metų sulaukę vaikai. Seniau į ją galėdavo patekti tik 14-20 metų amžiaus asmenys, tačiau dabar į ją priimami tiek 13 metų vaikai, tiek ir keliasdešimties metų amžiaus vyrai, tarp kurių neabejotinai gali slėptis Kristijono Bartoševičiaus tipažo asmenys.
„Lgbtq+ lietuva n 13“ Feisbuko grupės taisyklės pokyčiai užfiksuoti jos pavadinimų istorijoje. Seniau ji vadinosi „Lgbtq+ lietuva(14-20)“, tad joje nebuvo nei trylikamečių, nei aštuoniasdešimtmečių „jaunuolių“, panorusių bendrauti su nepilnamečiais. O vėliau ji tapo prieinama daug platesnei amžiaus grupei, tad nepilnamečiai, be jokio tėvų sutikimo ar žinojimo, gauna LGBT propagandą ir potencialiai rizikuoja bendrauti su anaiptol ne savo amžiaus asmenimis. Stebina, jog tokia grupė sėkmingai veikia jau 4 metus ir teisėsauga dar nebuvo susidomėjusi, ar ji nepažeidžia Lietuvos įstatymų.
LGBTQ+ Feisbuko grupę valdo Lietuvos gėjų lygos aktyvistai
„Lgbtq+ lietuva n 13“ Feisbuko grupę administruoja du asmenys – Mantvydas Noreika ir Martynas Norbutas, kurie puikiai žinomi Lietuvos gyventojams jau ne vienerius metus. Abu vyrai yra Lietuvos gėjų lygos (LGL) nariai bei aktyvistai. M. Noreika yra puikiai žinomas homoseksualas, kuris LGBTQ+ temomis nuolat, jau ne vienerius metus, pasisako LGBTQ+ naujienų portale[2], kuriame taip pat užima redaktoriaus pareigas. Jis taipogi yra rašęs į „Delfi.lt“[3] bei kitus portalus, kur irgi aptarinėjo LGBTQ temas.
Tuo tarpu M. Norbutas teisiasi su Lietuvos valstybe už tai, kad ji atsisako oficialiai įteisinti jo tos pačios lyties asmenų santuoką. Jei tiksliau, į teismą sugalvojo eiti trys tos pačios lyties asmenų poros. Jos reikalauja civilinės partnerystės įregistravimo, užsienyje sudarytos sąjungos įtraukimo į civilinės metrikacijos apskaitą ir tos pačios lyties asmenų santuokos sudarymo pripažinimo bei įregistravimo Lietuvoje. M. Norbutas su džiaugsmu aiškino, kad toks elgesys privers greičiau keisti įstatymus[4]:
„Į teismą einame taip pat, nes yra laukiama per daug metų ir akivaizdu, kad be bylų, postūmio, šitie pokyčiai patys neateis. Dėl to labai svarbu postūmis ir postūmis sprendimų priėmėjams, kad jie galvotų, kas gresia toliau.“
Beje, tai tas pats M. Norbutas, kuris seniau buvo Lietuvos Respublikos Aplinkos apsaugos viceministru, o dabar dirba Europos parlamente. Jis, kaip ir M. Noreika, taipogi sėkmingai redaktoriauja LGBTQ+ naujienų portale gayline.lt.
„LGBT+ friendly“ grupėje šešiolikmečiai gali matyti bei skelbti seksualinį turinį, ieškoti pažinčių
Jei nepaisant nustatyto įtartino amžiaus cenzo pirmoji Feisbuko grupė kažkam gali pasirodyti nė trupučio nekelianti grėsmės nepilnamečiams, tai antroji aptikta grupė vargu ar gali prasprūsti pro akis kaip visiškai nekalta ir nekelianti žalingos informacijos bei grėsmės paauglių saugumui. „LGBT+ friendly/ LGBT+ ir draugai :)“ Feisbuko grupėje tarp nurodytų taisyklių yra minima[5]:
„1. Grupės narių amžius ne jaunesni nei 16. Taisyklė dėl narių amžiaus,- 16 ir vyresni, įvesta dėl LR baudžiamojo kodekso seksualiams santykiam. <...> Grupė palaiko pažinčių paieškas <...>. Maksimaliai 1 postas iš 1 nario per savaitę pažintims. <...>
3. Seksualioj grupėj galimi seksualūs postai. Taisyklė tam, kad neperžengti ribos kartu išlaikant laisvę erotiškesniems postams. Nesinorėtų matyti genitalijų, porn turinio, bet lakoniškos nuorodos į tai, humoras gali būti. Leidžiam 1 nuogumo foto per savaitę iš 1 nario max.“
Taigi, šioje grupėje gali laisvai reikštis, ieškoti pažinčių, matyti bei skelbti seksualinį turinį vos 16 metų paaugliai. Primename, jog šiuo metu galiojančiame, bet LGBTQ bendruomenės aršiai kritikuojamame Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatyme rašoma, jog nepilnamečiu asmeniu laikomas asmuo iki 18 metų. Jame taip pat nurodyta[6]:
„4 straipsnis. Neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi daranti viešoji informacija
1. Darančia neigiamą poveikį nepilnamečių fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi laikoma viešoji informacija:
<...>
4) erotinio pobūdžio;
<...>
14) kuria skatinama nepilnamečių seksualinė prievarta ir jų išnaudojimas, nepilnamečių lytiniai santykiai;
15) kuria skatinami lytiniai santykiai;
16) kuria niekinamos šeimos vertybės, skatinama kitokia, negu Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse įtvirtinta, santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata;
17) kai vartojami nešvankūs posakiai, žodžiai ar nepadorūs gestai;“
Taip pat įstatyme yra tokie punktai:
„7 straipsnis. Ribojimas skleisti neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi darančią informaciją
1. Neigiamą poveikį nepilnamečiams darančią informaciją draudžiama tiesiogiai skleisti nepilnamečiams – jiems siūlyti, perleisti ar kitaip leisti asmeniškai ja naudotis. Tokia viešoji informacija gali būti skleidžiama tik tose vietose, į kurias nepilnamečiai negali patekti, ir (arba) tokiu laiku, kuriuo nepilnamečiai negalėtų ja naudotis, arba kai naudojant technines priemones (skirtas vartotojų amžiui patikrinti; atsakingiems už vaikų auklėjimą ir priežiūrą asmenims kontroliuoti neigiamą poveikį nepilnamečiams darančios informacijos sklaidą; turinio filtravimo arba kitokias sistemas) yra sudaromos sąlygos atsakingiems už vaikų auklėjimą ir priežiūrą asmenims užtikrinti galimybę riboti tokios viešosios informacijos pasiūlą nepilnamečiams. <...>
4. Prieigos prie viešųjų kompiuterių tinklų (interneto) paslaugas teikiantys asmenys privalo užtikrinti Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos aprobuotų žalingo interneto turinio, darančio neigiamą poveikį nepilnamečiams, filtravimo priemonių įdiegimą ir veikimą. Ryšių reguliavimo tarnybos teikimu Vyriausybė nustato prieigos prie viešųjų kompiuterių tinklų (interneto) vietose privalomų filtravimo priemonių naudojimo tvarką. Ryšių reguliavimo tarnyba atsakinga už šios dalies nuostatų įgyvendinimo priežiūrą.“
Tad abi minėtos Feisbuko grupės, o ypač atroji, galimai pažeidžia įstatymą ir kelia žalą nepilnamečiams. Tačiau abi grupės netrukdomai veikia jau ne vienerius metus.
Lietuvos šeimų sąjūdis įžvelgė su įstatymais prasilenkiančią LGBT organizacijų veiklą
Lietuvos šeimų sąjūdis nusprendė sureaguoti į LGBT organizacijų siekį keisti Lietuvos Respublikos nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą, kuo greičiau diegti į mokyklas gyvenimo įgūdžių programą ir organizuoti aukščiau minėtas socialinių tinklų grupes, neigiant viso to ryšį su poveikiu vaikams. Šeimų sąjūdis paskelbė viešą pranešimą visuomenei, kuriame rašoma[7]:
„Nacionalinė LGBT teisių organizacija – asociacija Lietuvos gėjų lyga, finansuojama Europos sąjungos fondų ir užsienio organizacijų, kurios dokumentai rekomenduojami šioje metodikoje, ne tik reikalauja nedelsiant įgyvendinti mokyklose Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą. Ši organizacija jau seniai dalyvauja neteisėtoje veikloje, propaguojant vaikams LGBT, genderizmo ir translytiškumo ideologiją.
Meta Platforms, Inc. valdomame socialiniame tinkle Facebook sukurta ir veikia lietuviška grupė LgbtQ+ lietuva n13. Šią grupę sukūrė, ją moderuoja, administruoja ir jos savininkai yra Lietuvos gėjų lygos nariai ir aktyvistai, ilgamečio šios asociacijos portalo GayLine.Lt redaktoriai, Lietuvos Respublikos piliečiai Martynas Norbutas ir Mantvydas Noreika. <...>
Ši Facebook grupė veikia jau 4 metus ir turi 800 narių. Joje dalyvauti be tėvų žinios ir sutikimo kviečiami ir priimami mažamečiai asmenys nuo 13 metų amžiaus. Grupėje dalinamasi erotinio pobūdžio turiniu, propaguojamas genderizmas ir translytiškumas bei galimai vykdomi tvirkinamieji veiksmai virtualiu būdu.
Tai pažeidžia Lietuvos Respublikos Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo 4 str. 2 dalies 4, 12, 15, 16 punktus ir galimai turi Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 153 straipsnyje “Jaunesnio negu 16 metų amžiaus asmens tvirkinimas” numatytos nusikalstamos veikos požymių.“
Lietuvos šeimų sąjūdis taip pat kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą. Šeimų sajūdis paprašė inicijuoti nurodytų aplinkybių tyrimą ir imtis įstatymo nustatytų priemonių pašalinti galimus įstatymų pažeidimus. Tuo tarpu kol nėra aišku, kokių veiksmų imsis teisėsauga ir ar minėtosios Feisbuko grupės bus pašalintos, o jų kūrėjai nubausti, tėvams belieka akyliau stebėti savo nepilnamečių vaikų veiklą internete.